TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Stabilizacja cen wycieczek

Średnie ceny nie spadają już. Drożeje Maroko (mocno) i Hiszpania, a tanieją Kanary, Egipt i Turcja.


Niniejsze zestawienie obejmuje trzydzieste szóste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 czerwca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 1 czerwca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 9 czerwca 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 3 złote. Największe zniżki cen wystąpiły na Teneryfie i Korfu - o średnio 171 i 169 złotych, a mniejsza miała miejsce w tureckim regionie Dalaman - o 148 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano w Maroku - o 497 złotych oraz na wyspach Malta i Kreta - o 344 i 169 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 24 i 26 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 spadły na trzech z wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków za wyjątkiem Bułgarii, w której wzrosły o 17 złotych oraz Grecji gdzie pozostały bez zmian. Największe zniżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i Egipcie - o 101 i 97 złotych, a mniejsza miała miejsce w Turcji - o 52 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 457 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 467, 520, 600, 720 i 875 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek ponownie odnotowano w Portugalii - o 1339 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i Korfu - o średnio 987 i 915 złotych. Spadki odnotowano na dwóch kierunkach, czyli na Fuerteventurze i na tunezyjskiej Dżerbie - o 98 i 17 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 861 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz trzynasty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła (ponownie) 3,36 zł/litr wobec 5,40 zł/litr przed rokiem, co oznacza czternasty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 37,8 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 33,4 procent, a przed dwoma o 33,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była silniejsza o około 2,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 3,4 procent, a przed dwoma o około 2,1 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz czternasty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal znacznego spadku cen paliwa i silniejszego złotego, skala jego pozytywnego oddziaływania zawierała się w nieco wyższym przedziale -360/-370 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -340/-350 złotych, a przed dwoma tygodniami - 295/-305 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek ponownie wystąpiły w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o 562, 442 i 386 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 153 i 132 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii - o 1339 złotych, nieco mniejsze na Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej, Maroku i na Majorce - o średnio 891, 887, 849 i 726 złotych, w mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Włoch, Albanii - o 530 i 386 złotych, a w zupełnie niewielkiej na Cypr oraz do Tunezji - o 67 i 40 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1394 złote, zaś w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Grecji, Egiptu i Turcji - o średnio 1365, 1232 i 1173 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 836 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii, Hiszpanii kontynentalnej, we Włoszech i na Majorce - o średnio 2082, 1775, 1440 i 1431 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Malcie, na Cyprze i w Albanii - o 1195, 1077 i 1007 złotych, a najmniejsze w Tunezji- o średnio 838 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 ponowny spadek odnotowano w biurze ETI - o 392 złotych. Z kolei najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Prima Holiday, Grecos i Best Reisen - o około 10, 110 i 210 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 260 złotych (biuro Sun & Fun) do prawie 800 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzydziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 45 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 47 a przed dwoma laty 36 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 37 ofert (poprzednio 36 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 16 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 36 ofert (poprzednio 39 ofert, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 30 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Anex Travel - 6 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Grecos - 9 i 7 ofert oraz Rainbow i TUI Travel - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland oraz Itaka - po 10 ofert, a na tureckich biura Coral Travel oraz Itaka - 6 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel - 3 oferty oraz Best Reisen, Sun & Fun i TUI Poland - wszystkie po 2 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Itaka poprawiło ją w Tunezji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym szóstym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli uległ jednej zmianie. Z miejsca czwartego na siódme spadło biuro Anex Travel, zaś do tabeli awansowało biuro Itaka (z pozycji szóstej na piątą). Pierwsze trzy pozycje utrzymały biura Grecos, Join up i Coral Travel.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland. W tym sezonie do pierwszej piątki weszło biuro Join up (na miejsce wicelidera), a opuściło ją biuro Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na sierpień 2023 wakacje sierpniowe imprezy koszt
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję