TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Kolejny tydzień wzrostu cen

Ceny rosną szczególnie na Teneryfie, Majorce i w Portugalii, a spadki cen, które były niewielkie, odnotowano w Kalabrii, Sycylii i na Malcie.


To zestawienie obejmuje siedemnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 lutego 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 1 lutego, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 9 lutego 2023 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 68 złotych (w ubiegłym tygodniu o 42 złote).
Największą zwyżkę cen w ostatnim tygodniu ponownie odnotowano na Teneryfie - o 318 złotych, a nieco mniejsze na Majorce i w Portugalii - o średnio 236 i 204 złote. Największa zniżka średnich cen wystąpiła w Kalabrii - o 132 złote, a nieco mniejsze miały miejsce na Sycylii i Malcie - o 80 i 61 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 94 i spadły o 42 złote. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków za wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, na których spadły o średnio 63 złote (poprzednio ceny tam najbardziej wzrosły). Na pozostałych kierunkach ceny wycieczek wzrosły, w tym najbardziej w Grecji i Turcji - o 131 i 104 złote, a nieco mniej w Bułgarii i Egipcie - o 88 i 61 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 18 złotych. Największe zwyżki cen wycieczek odnotowano na Malcie i w Maroku - o 578 i 552 złote, a mniej znaczący wzrost był tym razem udziałem Fuerteventury - o średnio 397 złotych. Największa zniżka cen wyjazdów kolejny już raz z rzędu wystąpiła na Synaju - o 451 złotych, niewiele mniejsza na Korfu - o 443 złote, a dość znacząco mniejsza w Kalabrii - o 243 złote. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 995 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty siódmy z rzędu od ponad dwóch lat była bardziej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego ponownie wyniosła 3,87 zł/litr wobec 4,31 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 10,2 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 16,0 procent, a przed dwoma o 16,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o ponad 9,0 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o około 8,3 procent, a przed dwoma o około 7,1 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz czterdziesty siódmy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -330/-340 złotych, a zatem mniej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -365/-375, ale bardziej korzystnym niż przed przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -315/-325 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił na Wyspach Kanaryjskich - o 212 złotych, a dużo mniejszy był wzrost cen wycieczek w Bułgarii - o średnio 28 złotych. Na pozostałych kierunkach notowano spadki średnich cen wyjazdów, z których zdecydowanie największy miał miejsce w Egipcie - o 241 złotych, a wyraźnie mniejsze w Grecji i Turcji - o 42 i 27 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie, w Maroku, w Portugalii i w Albanii - o 578, 552, 321 i 66 złotych, natomiast spadły nieco ceny wyjazdów do Hiszpanii kontynentalnej, Włoch i na Majorkę - o średnio 57, 81 i 88 złotych, a w większym stopniu do Tunezji i na Cypr - o średnio 120 i 165 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji i Grecji- o 1101 i 1052 złote, w mniejszym stopniu spadły ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o 874 i 807 złotych, zaś w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu - o średnio 605 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Portugalii i Maroku - o 1652, 1491 złotych, mniejsze miały miejsce na Majorce, Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o 1125, 1112, 1011 i 959 złotych, a najmniejsze na Cyprze, w Tunezji i Albanii - o średnio 802, 617 i 521 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach ETI, Exim Tours, Grecos i Sun & Fun - o odpowiednio około 270, 235 i 230 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 150 złotych (biuro Sun & Fun), aż do zwyżek o około 90 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w czternastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio też 51 ofert, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 59 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 41 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 40, a przed dwoma laty 21 ofert, oraz Coral Travel z liczbą 38 ofert (poprzednio też 38 ofert, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 20 ofert). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biuro TUI Poland i Anex - po 6 ofert oraz Coral Travel - 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Rainbow - 11 i 9 ofert oraz Grecos - 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 4 oferty, a na tureckich biura TUI Poland oraz Itaka i TUI Poland - 5 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 5 ofert, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Tunezji i Turcji, biuro Itaka utrzymało ją w Tunezji, a biuro Coral Travel poprawiło ją w Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W siedemnastym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nie nastąpiła żadna zmiana. Na miejscu etatowego lidera tabeli w dalszym ciągu i z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos. Największą zmiana w sekwencji zajmowanych miejsc w tabeli jest awans biura Itaka z miejsca czwartego na pozycję wicelidera zestawienia.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Coral Travel, TUI Poland oraz Itaka. Do tegorocznej tabeli weszło biuro Anex (na pozycję czwartą), a opuściło ją biuro Oasis.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 3-3,5 gwiazdkowych na kilku popularnych kierunkach wakacyjnych:
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
ceny imprez wyjazdów turystycznych sierpień 2024 Polska
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję