TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny lekko w górę

W tym tygodniu średnie ceny nieco w górę, ale są kraje tańsze niż rok temu!


Niniejsze zestawienie obejmuje czterdzieste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 6 lipca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 29 czerwca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 7 lipca 2022 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 43 złote. Największe zniżki cen
wystąpiły na Sardynii - o średnio 275 złotych oraz na Sycylii (poprzednio był tam duży wzrost cen) i Lanzarote - o 202 i 166 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 509 złotych oraz w Portugalii (poprzednio był tam duży spadek cen) i Malcie - o 435 i 340 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 77 i 10 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 spadły na dwóch z wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Zniżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o średnio 47 i 16 złotych, a wzrosty w Grecji, Egipcie i Bułgarii - o 45, 33 i 13 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 369 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 418, 389, 512, 457 i 520 złotych). Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w Maroku - o 1908 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce na półwyspie Chalcydyckim i Malcie - o 1472 i 1273 złotych. Największy spadek cen odnotowano na Cyprze - o 644 złote, a znacznie mniejsze w Hurghadzie i na Synaju - o średnio 100 i 57 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 917 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz osiemnasty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła (trzeci raz z rzędu) 3,42 zł/litr wobec 5,45 zł/litr przed rokiem, co oznacza osiemnasty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 37,2 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 41,7 procent, a przed dwoma o 36,3 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nieco silniejsza - o około 6,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 6,2 procent, a przed przed dwoma o około 5,4 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz osiemnasty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania była w minionym tygodniu nadal bardzo wysoka i zawierała się w przedziale -500/-510 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -535/-545 złotych, a przed dwoma tygodniami - 440/-450 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 547, 437 i 212 złotych, natomiast spadły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 32 i 35 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku i na Malcie - o 1908 i 1273 złote, a mniejsze w Portugalii, we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o średnio 815, 552, 544 i 517 złotych. W jeszcze mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Albanii i Tunezji - o 124 i 40 złotych, a w znaczącym stopniu spadły ceny wyjazdów na Cypr - o 644 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Grecji - o 1469 złotych, w mniejszej skali drożały wyjazdy do Turcji, Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 1398, 1226 i 1021 złotych, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 806 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Malcie - o 2226 złotych oraz w Portugalii, na Majorce i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 1601, 1595 i 1459 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen we Włoszech, w Albanii i Tunezji - o 1055, 936 i 785 złotych, a najmniejsze na Cyprze - o średnio 478 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 spadek cen odnotowano jedynie w biurze Prima Holiday - o około 100 złotych. Z kolei najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Itaka, TUI Poland i Best Reisen- o około 170, 240 i 260 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 270 złotych (biuro Sun & Fun) do ponad 850 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w czterdziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 46 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 47 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 40 ofert (poprzednio 39 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 16 ofert) oraz Itaka z liczbą 39 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 39, a przed dwoma laty 40 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Anex Travel i Join up - po 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Rainbow - po 9 i 6 ofert oraz Grecos i TUI Poland - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland oraz Itaka - 11 i 8 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 6 ofert oraz TUI Poland i Itaka - 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i Best Reisen - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland- 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel poprawiło ją w Tunezji, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czterdziestym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a zmianie uległa tylko kolejność zajmowanych pozycji. Z miejsca piątego na czwarte awansowało biuro TUI Poland zamieniając się pozycją z biurem Best Reisen. Pierwsze trzy miejsca - tak jak przed tygodniem - zajmowały biura Join up, Grecos i Coral Travel.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Grecos, TUI Poland oraz Exim Tours. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Join up (na miejsce lidera) oraz Coral Travel (na miejsce trzecie), a opuściły ją biura Exim Tours oraz Itaka.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
ceny wyjazdów na sierpień 2023 wakacje ceny zmiana cen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję