TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Forum grupa: Turystyka zagraniczna przyjazdowa

Izraelscy ochroniarze dbając o bezpieczeństwo swoich obywate

Data wysłania: 2007-03-26 15:11 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Niedawno doszło do pobicia Roberto L., mieszkańca Krakowa przez ochroniarzy izraelskiej wycieczki. Zdaniem Gazety Wyborczej to sygnał, iż raz na zawsze powinno rozwiązać się sprawę ochrony izraelskich wycieczek w Polsce.

Sytuacja, do której doszło na krakowskim Kazimierzu nie miała miejsca pierwszy raz ani w Krakowie, ani w Polsce. Ambasada Państwa Izrael w Warszawie otrzymuje informacje o podobnych incydentach dosyć regularnie. Kilka miesięcy temu izraelscy ochroniarze poturbowali młodego członka społeczności żydowskiej Krakowa. Został on zaatakowany, gdy chciał wejść do synagogi Remu. Mike Urbaniak, redaktor Forum Żydów Polskich i korespondent European Jewish Press w Polsce wyznał - Byłem naocznym świadkiem tej sytuacji. Agenci ochrony zachowywali się wobec niego niezwykle impertynencko. Nawiasem mówiąc, są oni generalnie niekulturalni wobec postronnych osób, które, bez wyjątków, traktują jako potencjalnych zamachowców-samobójców. Po skopaniu rzeczonego mężczyzny ochroniarze zaczęli grozić mu więzieniem. Po prostu ręce opadają Po tym, co zobaczyłem, sam miałem ochotę im przyłożyć. Ale po pierwsze, jestem przeciwnikiem używania przemocy fizycznej, a po drugie podejrzewam, że owi ochroniarze mogliby mnie unieszkodliwić na całe życie jednym ruchem ręki. Sytuacja, w której krakowski Żyd idący w szabat do swojej własnej synagogi, w swoim własnym kraju, jest sprawdzany i do tego atakowany przez izraelskich ochroniarzy, jest - delikatnie mówiąc - kuriozalna i skandaliczna.

Niestety problem cały czas narasta. Podczas sezonu turystycznego do Polski przyjeżdżają liczne wycieczek izraelskiej młodzieży.

Sprawę wycieczek izraelskich grup reguluje "Wspólna Deklaracja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Państwa Izrael w sprawie przyjazdów edukacyjnych izraelskiej młodzieży do Polski". Punkt dziewiąty tej deklaracji mówi: "sprawy bezpieczeństwa będą dla obu stron priorytetowe", oraz "każdej grupie izraelskiej towarzyszyć będzie pracownik polskich agencji ochrony oraz oficerowie oficjalnych izraelskich służb bezpieczeństwa" i "w razie konieczności interwencji lokalnych służb policyjnych towarzyszący grupom pracownicy polskich agencji ochrony skontaktują się bezpośrednio z właściwą jednostką policji", a także "funkcjonariusze izraelskich służb bezpieczeństwa zostaną pouczeni, aby unikali niepotrzebnych konfrontacji z osobami nienależącymi do grup, którym funkcjonariusze ci towarzyszą". Dodatkowo w podpunkcie "g" zapisane jest: "wszelkie nieobjęte niniejszą Deklaracją kwestie zostaną rozwiązane przez strony w późniejszym czasie".

Maciej Kozłowski, były ambasador Polski w Izraelu, obecnie pełnomocnik MSZ ds. stosunków polsko-żydowskich przyznał - Przeprowadzaliśmy oczywiście rozmowy ze stroną izraelską o ochronie grup. Był to jeden z tematów dotyczących szerszego porozumienia w sprawie współpracy między Polską a Izraelem. Nie udało nam się jednak osiągnąć konsensusu. Proponowaliśmy stopniowe przechodzenie na ochroną polską, ale strona izraelska była w tej sprawie nieugięta. Izrael stawiał tę kwestię na ostrzu noża.

Według Kozłowskiego duży wpływ na stanowisko strony izraelskiej mają organizacje ochroniarskie, które czerpią ogromne zyski z racji silnie rozbudowanego systemu ochrony grup izraelskich wyjeżdżających za granicę.

Na zachowanie izraelskich ochroniarzy skarżą się również właściciele hoteli, firmy przewozowe oraz linie lotnicze.

Dyplomaci izraelscy w Polsce zdają sobie sprawę, jak negatywnie takie zdarzenia wpływają na obraz Izraela, jednak nie są w stanie nic zrobić, by to zmienić. Zmiana w tej kwestii zależy wyłącznie od porozumień na szczeblu rządowym. Jednak nikt nie zamierza zadrażniać, rzeczywiście świetnych, stosunków polsko-izraelskich. Właśnie na tym polega problem.

Dodatkowo Izrael jest w stanie permanentnego zagrożenia atakami terrorystycznymi. Zamachowcy-samobójcy wysadzają się w autobusach, sklepach, dyskotekach. Izrael jest bardzo przeczulony na punkcie bezpieczeństwa swoich obywateli, a szczególnie dzieci i młodzieży. Dlatego też przykładają oni wielką wagę do ochrony oraz traktowania osób trzecich jako potencjalnego zagrożenia dla życia.

Polacy powinni wziąć pod uwagę wrażliwość Izraelczyków na kwestie bezpieczeństwa, jednak Izraelczycy powinni zdać sobie sprawę, że Polacy nie są dla nich zagrożeniem. W Polsce, co stanowi wyjątek na skalę europejską, nie atakuje się Żydów, ani Izraelczyków.

Michał Sobelman, rzecznik prasowy Ambasady Izraela w Warszawie wyznał - Bardzo żałujemy, że taki incydent miał w ogóle miejsce. Wyrażamy szczere współczucie dla pana Roberto L. W Izraelu zostało w tej sprawie wszczęte śledztwo i jeżeli wyniki będą takie, jak sugeruje prasa, to bezpośredni winni zostaną ukarani. Należy jednak pamiętać, że do Polski przyjeżdża rocznie ponad 20 tysięcy izraelskiej młodzieży. W roku ubiegłym było ich 28 tysięcy. Wraz z nimi przyjeżdża kilkuset ochroniarzy. Taki incydent, jaki miał miejsce w Krakowie, zdarzył się po raz pierwszy. Świadczy to, że ochroniarze zachowują się jednak w sposób wzorowy. Sam fakt, że ochroniarze towarzyszą grupom izraelskim, nie jest rzeczą dziwną. Ochroniarze towarzyszą także grupom izraelskim także w samym Izraelu. Izraelska ochrona jest warunkiem, jaki stawiają rodzice tych dzieci, zanim zgodzą się na ich wyjazd. Polska jest krajem wyjątkowo przyjaznym Izraelowi i nie było w Polsce żadnych incydentów, które zagrażałoby grupom izraelskim. Niemniej organizatorzy, rodzice i ministerstwo edukacji Izraela stoją na stanowisku, że ochrona musi być, a jej skuteczność gwarantują izraelscy agenci ochrony. Nie ma mowy o żadnym lobby ochroniarskim.

  • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

   [2007-03-26 15:11 83.4.46.*]

   Dobrze że Izrael dba o bezpieczeństwo swoich obywateli, ale znajdują się w Polsce i dobrze by było żeby Polska także dbało o bezpieczeństwo swoich obywateli a nie czuła się bezradna bo Izrael może się obrazić !!!   odpowiedz »

   • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

    [2007-03-27 12:52 83.30.252.*]

    Odnieść można wrażenie że Izrael jest ciągle o coś obrażony .Słowa nawet najdelikatniejszej i uzasadnionej krytyki są odczytywane jako postawy ksenofobiczne a nawet rasistowskie. Za wszystko trzeba ciągle przepraszać.
    Natomiast mieszkańcy Izraela to chodzące anioły, nigdy nie popełniające błędów więc słowo "przepraszam" nie musi być im znzne.   odpowiedz »

  • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

   [2007-03-26 21:31 89.79.175.*]

   a co z naszym bezpieczeństwem?a takze co z bezpieczenstwem Zydow mieszajacych w Polsce? Nie od dzis mowi sie ze krakowski Kazimierz to po Hucie najniebepieczniejsze miejsce w Krakowie- dlatego mimo , ze jest tam tak pieknie to turysci, w tym krakowiacy, boja sie podziwiac synagogi   odpowiedz »

   • [usunięto] 

    [2007-03-27 13:11 83.28.49.*]

    [wypowiedź została usunięta]   odpowiedz »

   • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

    [2012-08-18 15:45 217.96.105.*]

    no dokładnie.. lepiej skupić się na tym że zanim trafi się na ewentualnie nadpobudliwego ochroniarza z Izraela dostanie sie w czape po drodze z 10 razy od naszych dresow na kazdym rogu się czajacych   odpowiedz »

    • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

     [2014-02-05 05:26 120.144.39.*]

     bylem w krakowie w hotelu kazimierz zachowanie tych grup jest skandaliczne ,warto sprawdzic czy co ochraniarze nie przywoze broni do Polski..bez pozwolenia.Sa to rzeczywiecie trenowani przes specjalne sluzby israelskie mlodzi zolnierze ....   odpowiedz »

  • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

   [2007-03-27 18:40 81.190.165.*]

   Ochroniarze czują się jak u siebie a prawda jest taka że powinni respektawać prawa kraju w którym przebywają. A oni "róbta co chceta". Wychodzi że są równi i równiejsi, jeśli za łamanie przepisów tacy "goście" nie ponoszą konsekwencji.   odpowiedz »

  • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

   [2007-03-29 21:27 83.26.223.*]

   W kazdym kraju kazdy przyjeżdzajacy musi sie dostosowac do praw, obycajow. Dlaczego Żydzi chca mieć inne prawa, a nawet być zagrożeniem dla miejscowej ludnosci. Naród wybrany-nie dla mnie.
   Nie muszą tu przyjezdzac. A nasze" polskie władze" nie krzyczą Ajj gewałt   odpowiedz »

  • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

   [2008-07-31 18:56 195.205.162.*]

   Niestety podobny incydent mial ostatnio miejsce rowniez na terenie muzeum Auschwitz-Birkenau. Napasc z grozbami przez security armii izraelskiej na przypadkowego turyste(najprawdopodobniej muzlmanina)z Wielkiej Brytanii. Takie rzeczy nie powinny miec miejsca zwlaszcza w takim miejscu. Najwyrazniej naduzywaja swoich uprawnien.   odpowiedz »

  • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

   [2010-10-24 11:25 79.185.100.*]

   "DLA BANDYTÓW Z IZRAELA ZBLIŻA SIĘ OSTATNI ŚWIT"czemu tu przyjeżdzają i co mają na sumieniu oni ich ojcowie i dziadowie sanhendrynscy że potrzebują securitasów   odpowiedz »

  • Izraelscy ochroniarze dbając o bezpieczeństwo swoich obywate 

   [2011-01-01 10:04 174.117.136.*]

   zydostwo chazarskie ...to zaraza ...wirus wrecz ! Wolnego swiata!   odpowiedz »

   • Izraelscy ochroniarze dbając o bezpieczeństwo swoich obywate 

    [2011-09-26 21:35 91.196.215.*]

    Facet, wyluzuj! Mozna ich nie lubić, masz takie prawo, ale jak chcesz być wiarygodny, to nie możesz zakłamywać faktów i historii - teza o chazarskim pochodzeniu Żydów już bardzo dawno temu została obalona.   odpowiedz »

  • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

   [2019-03-12 00:23 5.172.255.*]

   Niech sobie "gdzieś"wsadzą tą swoją "wrażliwość" w Polsce. Są w obcym kraju i wara im od normalnie zachowujących się obywateli.   odpowiedz »

  • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

   [2015-11-03 12:24 86.45.215.*]

   Toż to na odległość pachnie jakąś POtworną, POdłą i bezczelną PROWOKACJĄ czosnkowych myślicieli!
   W trybie nagłym i nie cierpiącym zwłoki Minister MSW powinna natychmiast odebrać im koncesję za niezgodne z POLSKIM INTERES STANU i PRYNCYPIAMI, oraz założeniami RZĄDU (MSZ) i wyszczególnionymi w koncesji miejscem działania firmy, tudzież zakresem i metod ich działania...

   Nie wiemy, czy nie jest to celowe i sprytne działanie - mające wciągnąć POLSKĘ i POLAKÓW w ich podłe gry!
   Jak wszyscy wiemy OCHRONA (a więc i firmy ochroniarskie) strzegą w swoim założeniu SŁABYCH, NIEPORADNYCH i bezsilnych- nie mogacych sobie samym pomóc - a tym przypadku to chyba ŻART! Jedna z NAJPOTĘŻNIEJSZYCH i najlepiej wyposażonych ARMII ŚWIATA, czołgi i wozy pancerne,UZI i M-16, potężna POLICJA i NAJLEPSZY ponoć na świecie wywiad - MOSAD vs dzieciaki rzucające kamieniami, strzelający z procy , czy też nawet - w odwecie za ZBRODNIE na autochtonach- dźgający ich scyzorykami...
   BRONIĆ to tam - i owszem, trzba,ale rdzennych i PRAWOWITYCH mieszkańców- a nie OKUPANTÓW i bezwzględnych, silnych i potężnych, najlepiej wyposażonych ARMII ŚWIATA i ich POlitycznych POpleczników! TFU!
   Ktoś najwidoczniej szuka REKLAMY lub problemów dla siebie i POLSKI, a w szczególności dla ogromnej rzeszy - tysięcy POLSKICH TURYSTÓW odwiedzających tamte tereny i tam żyjacych naszych rodaków! NIE WOLNO DO TEGO DOPUŚCIĆ! OGŁOSMY NATYCHMIASTOWY BOJKOT WSZYSTKICH sklepów, imprez i firm ochranianych przez tych cFaniaczków-gdyż te miejsca są od tej chwili potencjalnie najbardziej zagrożone atakiem terrorystycznym! Nie narażajmy się więc=nie bywajmy w tych miejscach, nie kupujmy tam, nie korzystajmy z imprez które ta firma ochrania! Może to będzie kubłem zimnej wody dla tych nieodPOwiedzialnych szaleńców!   odpowiedz »

  • Ochroniarze izraelskich wycieczek groźni dla otoczenia 

   [2017-05-21 23:23 89.72.185.*]

   Matki tych ochroniarzy to żydowskie dziwki z rozjechanymi pizdami.   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję