TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Forum grupa: Biura turystyczne

KE: wprowadzanie ograniczeń podróżowania powinno się odbywać na bardziej przejrzystych zasadach

Data wysłania: 2020-09-04 20:15 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący zalecenia Rady w celu zapewnienia, by wszelkie środki podejmowane przez państwa członkowskie, które ograniczają swobodny przepływ w związku z pandemią koronawirusa, były koordynowane i jasno podawane do wiadomości na szczeblu UE.

We wniosku Komisji określono cztery kluczowe obszary, w których państwa członkowskie powinny ściślej współpracować:

 • wspólne kryteria i progi dla państw członkowskich przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu ograniczeń podróży;
 • określenie wspólnych kryteriów wykorzystujących uzgodniony kod kolorystyczny;
 • wspólne ramy dla środków stosowanych wobec podróżujących z obszarów wysokiego ryzyka;
 • jasne i terminowe informowanie opinii publicznej o wszelkich ograniczeniach.


Dzisiaj proponujemy państwom członkowskim dobrze skoordynowane, przewidywalne i przejrzyste podejście do ograniczeń podróżowania tam, gdzie są one potrzebne, zawsze stawiając na pierwszym miejscu ochronę zdrowia publicznego. Musimy unikać dalszych zakłóceń i tak już niestabilnych gospodarek oraz dodatkowej niepewności dla obywateli, którzy dokonali ogromnych poświęceń. Tego się od nas oczekuje po wielu miesiącach obecności COVID-19 w naszym życiu - powiedziała unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakidou.

Nasze prawo do swobodnego przemieszczania się w UE poważnie ucierpiało w wyniku pandemii. Wielu obywateli, którzy codziennie korzystają z bezproblemowych podróży, przytłacza różnorodność przepisów w UE. Chcemy uproszczenia reguł. Proponujemy proste kryteria, stosowane bez dyskryminacji, łatwe do zastosowania przez państwa członkowskie i umożliwiające odpowiednie informowanie społeczeństwa - dodał Didier Reynders, komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości.

Od marca Komisja opracowała i stworzyła solidne podstawy zaleceń dla państw członkowskich dotyczących kontroli na granicach wewnętrznych i zewnętrznych, których państwa członkowskie powinny przestrzegać. Dzisiejsze działania opierają się na dotychczasowych osiągnięciach, tak abyśmy mogli w pełni korzystać ze strefy Schengen. Dlatego chcemy jasnego "zielonego, pomarańczowego, czerwonego" systemu, a nie kalejdoskopu indywidualnych środków. - podkreśliła komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Wspólne kryteria

Krajowe kryteria wprowadzania środków ograniczających swobodny przepływ w Unii Europejskiej są obecnie bardzo rozbieżne. Komisja proponuje, aby przy wprowadzaniu środków ograniczających każde państwo członkowskie uwzględniało następujące kryteria:
ul>
 • łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 tys. osób na danym obszarze w okresie 14 dni;
 • odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na COVID-19 przeprowadzonych na danym obszarze w okresie siedmiu dni;
 • łączna liczba nowo przeprowadzonych testów na COVID-19 na 100 tys. osób na danym obszarze w okresie 14 dni.
  Państwa członkowskie powinny co tydzień przekazywać te dane Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Państwa członkowskie powinny również przekazywać te dane odnośnie do szczebla regionalnego, aby zapewnić, by wszelkie środki mogły być ukierunkowane na te regiony, w których są one absolutnie niezbędne.

  Przy założeniu, że państwo członkowskie wyjazdu ma tygodniowy wskaźnik testów wynoszący ponad 250 na 100 tys. osób, Komisja proponuje, aby państwa członkowskie nie ograniczały swobodnego przepływu osób podróżujących z innego państwa członkowskiego w przypadku gdy:
  • łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków COVID-19 na danym obszarze wynosi mniej niż 50 na 100 tys. osób w okresie 14 dni, LUB,
  • odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na COVID-19 przeprowadzonych na danym obszarze nie przekracza 3 proc.

  Wspólny kod kolorystyczny

  Na podstawie danych dostarczonych przez państwa członkowskie Komisja proponuje, aby Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób publikowało aktualizowaną co tydzień mapę państw UE i EOG wraz ze wspólnym kodem kolorystycznym w celu wsparcia państw członkowskich i osób podróżujących. Komisja proponuje:
  • kolor zielony dla obszaru, na którym łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków COVID-19 wynosi mniej niż 25 w okresie 14 dni, oraz odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na COVID-19 wynosi mniej niż 3 proc.;
  • kolor pomarańczowy dla obszaru, na którym łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków COVID-19 nie przekracza 50 w okresie 14 dni, przy czym odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na COVID-19 wynosi przynajmniej 3 proc., lub łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków COVID-19 wynosi między 25 a 150 przy czym odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na COVID-19 wynosi mniej niż 3 proc.;
  • kolor czerwony dla obszaru, na którym łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków COVID-19 przekracza 50 w okresie 14 dni, oraz odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na COVID-19 wynosi przynajmniej 3 proc. LUB łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków COVID-19 wynosi ponad 150 na 100 tys. osób w okresie 14 dni;
  • kolor szary, jeżeli brak jest wystarczających informacji, aby ocenić kryteria zaproponowane przez Komisję LUB jeżeli liczba testów na COVID-19 przeprowadzonych na 100 tys. osób nie przekracza 250.

  Wspólne podejście wobec podróżujących z obszarów wysokiego ryzyka

  Komisja proponuje jednolite podejście państw członkowskich w odniesieniu do podróżnych przybywających ze stref wysokiego ryzyka. Państwa członkowskie nie powinny odmawiać wjazdu osobom podróżującym z innych państw członkowskich. Państwa członkowskie, które wprowadzają ograniczenia swobodnego przepływu w oparciu o własne procesy decyzyjne, mogą wymagać, aby:
  • osoby podróżujące z obszaru określonego kolorem czerwonym lub szarym poddały się kwarantannie, lub przeszły test na COVID-19 po przybyciu preferowanym wariantem jest test na COVID-19;
  • w uzasadnionych przypadkach państwa członkowskie mogą rozważyć zalecenie, aby osoby podróżujące z obszaru określonego kolorem pomarańczowym poddały się co najmniej testowi na COVID-19 przed wyjazdem lub po przyjeździe. Państwa członkowskie mogą wymagać od osób przybywających z obszaru określonego kolorem czerwonym, pomarańczowym lub szarym przedkładania karty lokalizacji pasażera, zwłaszcza od osób podróżujących samolotem, zgodnie z wymogami ochrony danych. Podróżni pełniący istotną funkcję lub ze specjalnymi potrzebami - np. pracownicy wykonujący zawody krytyczne, pracownicy przygraniczni i delegowani, studenci lub dziennikarze wykonujący swoje obowiązki - nie powinni być zobowiązani do poddania się kwarantannie.


  Jasne i terminowe informowanie opinii publicznej

  Komisja proponuje, aby państwa członkowskie co tydzień przekazywały państwom członkowskim i Komisji szczegółowe informacje na temat planowanych ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się lub znoszenia ograniczeń w podróżowaniu. Zmiany należy zgłaszać tydzień przed ich wejściem w życie.

  Informacje powinny być również dostępne na platformie internetowej Re-open EU wraz z linkiem do publikowanej co tydzień mapy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

  Obywatele i przedsiębiorstwa potrzebują przewidywalności. Państwa członkowskie muszą dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować społeczne i gospodarcze skutki ograniczeń podróży. Powinno to obejmować przekazywanie społeczeństwu jasnych, wyczerpujących i terminowych informacji.

  Wniosek Komisji dotyczący zalecenia zostanie omówiony przez Radę UE w celu przyjęcia go w najbliższych tygodniach.

   • Koniec z zakazami w ostatniej chwili? 

    [2020-09-04 20:15 188.146.104.*]

    Bełkot skorumpowanych przez mafię farmaceutyczną i bankierów polityków, dla otumanionych mało inteligentnych i nie znających świata ludków,...bla bla bla...Już w 2017 roku nakreślili dokładnie w jaki sposób będą wprowadzać paszporty szczepień w całej UE...One mają być wprowadzone max do końca 2022 roku we wszystkich krajach UE. Kilka dni temu takie paszporty zaprezentowała Irlandia. Równocześnie wprowadzili prawo zezwalające na kontrolę posiłków spożywanych gdziekolwiek do 28 dni wcześniej, pod pozorem walki z panedmią..SIC! To co się dzieje nie mieści się w głowie. Tyle kłamstw, szemranych interesów, idiotyzmów. Czy zdrowy na umyśle człowiek może jeszcze po tych kilku m-cach udręki wierzyć tym ludziom? Ciężko ukręcić na nich bat, bo przecież ten złowieszczy system, który usiłują sfinalizować powstawał przez wiele lat. Morawiecki cieszy się w Sejmie i przemawia, że nadchodzi Nowy Porządek Świata i co w tym fajnego? Dla kogo?? Oczywiście dla polityków, mafii farmaceutycznej, wielkich korporacji i przede wszystkim banków. Znowu zrobią z ludzi proletariat. Zatęsknimy za taką wolnością którą mieliśmy podczas kwarantanny. Dobrze że nie wdrożyli testów analnych SIC! Różnie może być w przyszłości.   odpowiedz »

    • Koniec z zakazami w ostatniej chwili? 

     [2020-09-04 20:15 188.146.104.*]

     https://www. geekweek. pl/news/2020 - 09 - 02/irlandia - rusza - z - budzacym - kontrowersje - projektem - tzw - paszportow - zdrowia/   odpowiedz »

     • Koniec z zakazami w ostatniej chwili? 

      [2020-09-04 20:20 188.146.104.*]

      https://www. weforum. org/agenda/2020/07/covid - 19 - passport - app - health - travel - covidpass - quarantine - event/

      Tak się nami bawią i hodują jak świnie w zagrodzie - DOSŁOWNIE!   odpowiedz »

     • Koniec z zakazami w ostatniej chwili? 

      [2020-09-04 20:46 109.125.220.*]

      najgorsze jest to, że jak plandemia im się wykrzaczy wtedy wróci wojna z terroryzmem i tak aż nas konkretnie wystraszą,oszołomią i zmęczą. Teraz jest spokój, bo terroryści wystraszyli się pandemii :) Atakowali w maseczkach. Teraz terrorystami będą nazywać tych bez maseczek. O ironią losu :):) We Francji ścigali za burki, a teraz każą burki nosić i zalecają nawet podczas seksu :) Komedia Dzień Świra mi się przypomniała. Nigdy nie sądziłem że w niej zagram.   odpowiedz »

    • Koniec z zakazami w ostatniej chwili? 

     [2020-09-04 20:17 188.146.104.*]

     https://www. geekweek. pl/news/2020 - 09 - 02/irlandia - rusza - z - budzacym - kontrowersje - projektem - tzw - paszportow - zdrowia/   odpowiedz »

 •  
       

  Forum gorące tematy

  Forum gorące tematy
  Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
    Akceptuję