TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Forum grupa: Transport

Polak w zarządzie ACI Europe

Data wysłania: 2023-07-01 08:07 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM zapowiedziały, że w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym 2023/24 r., zwiększą częstotliwość lotów z/do Polski.

Linia zaoferuje więcej połączeń ze wszystkich pięciu miast, w których jest obecna w Polsce - Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Łącznie będą to 102 rejsy tygodniowo. Dzięki dodatkowym rotacjom w różnych porach dnia, klienci linii skorzystają z dogodniejszych przesiadek w porcie bazowym w Amsterdamie i zyskają dostęp do całej globalnej siatki KLM, która obecnie obejmuje 165 destynacji na całym świecie.

Cieszymy się, że prognozowany popyt na loty z Polski w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym wygląda bardzo optymistycznie. Dlatego też zdecydowaliśmy się zwiększyć częstotliwość połączeń i tym samym zaoferować naszym klientom większą pulę miejsc na lotach do Amsterdamu. Warszawa, Kraków i Wrocław zyskają średnio po jednym, a Gdańsk nawet dwa loty dziennie więcej, zaś liczba rejsów z Poznania wzrośnie z 5 do 6 tygodniowo. Planujemy też bardzo korzystną zmianę w rozkładzie połączeń KLM z/do Wrocławia. Nowy codzienny rejs z Amsterdamu został zaplanowany w godzinach wieczornych, a nasz samolot będzie nocował we Wrocławiu, aby następnego dnia umożliwić podróżnym wczesno ranne połączenie. Dzięki temu, pasażerowie z Wrocławia, zyskają dostęp do całej globalnej siatki KLM z przesiadką w Amsterdamie. Ponadto mamy nadzieję, że poranny lot z Wrocławia i wieczorny powrót tego samego dnia, spotka się z zainteresowaniem firm z Wrocławia i okolic, umożliwiając jednodniowe podróże w biznesowe. - powiedział Frantisek Siling, Dyrektor Generalny Sprzedaży Air France i KLM w Polsce.

Całkowita liczba lotów KLM z Polski wyniesie 102 połączenia tygodniowo, co oznacza 50 procentowy wzrost oferty. Przewoźnik zaplanował największą ekspansję w Gdańsku, dodając aż dwa rejsy dziennie. Łącznie z/do Gdańska na pokładzie KLM do Amsterdamu będzie można polecieć 28 razy tygodniowo, tyle samo co z/do Warszawy. O 100 procent zwiększy się oferta z/do Wrocławia - z 7 do 14 lotów tygodniowo. Ponadto w rozkładzie znalazło się 26 lotów tygodniowo z/do Krakowa oraz 6 rejsów tygodniowo z/do Poznania.

Oferta lotów KLM do/z Amsterdamu z/do Polski w sezonie jesień-zima 2023/24:

 • z/do Warszawy - do 4 lotów dziennie (28 lotów tygodniowo);
 • z/do Krakowa - 3-4 lotów dziennie (26 lotów tygodniowo);
 • z/do Gdańska - 4 loty dziennie (28 lotów tygodniowo);
 • z/do Wrocławia - 2 loty dziennie (14 lotów tygodniowo)
 • z/do Poznania - 6 lotów tygodniowo


»»»» Starsze informacje 2023-06-30 ««««


Polak w zarządzie ACI Europe
Prezes Polskich Portów Lotniczych, Stanisław Wojtera został wybrany do zarządu Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych - ACI Europe.

W głosowaniu przeprowadzonym w Barcelonie pokonał Jesusa Caballero Pinto, prezesa lotniska w Sofii.

To wielki zaszczyt, ale też docenienie roli Polskich Portów Lotniczych i równocześnie sukces Polski. Ważne jest, aby w organizacji takiej, jak ACI był również uwzględniony silny głos z naszego regionu. - powiedział Stanisław Wojtera.

Rolą ACI Europe jest inicjowanie i koordynacja współpracy międzynarodowej lotnisk i instytucji współpracujących. Dzięki niej możemy się rozwijać, bazując na wspólnej wiedzy i doświadczeniach oraz jednocześnie lepiej wykorzystywać nasze potencjały. Cieszę się, że będę miał wpływ na rozwój lotnictwa w nadchodzącym okresie, kiedy stoją przed nami nowe wyzwania, a jednocześnie po skali ruchu, jaki obecnie notujemy, widzimy, jak bardzo ludzie chcą latać i jak bardzo lotnictwo jest potrzebne - dodał Stanisław Wojtera. Jako członek zarządu ACI Europe zamierza sprzeciwiać się regulacjom ograniczającym lotnictwo, działać na rzecz portów regionalnych i dobrego wizerunku lotnictwa jako branży.

Stanisław Wojtera jest prezesem Polskich Portów Lotniczych od 2020 roku. Rozwój działalności międzynarodowej jest jednym z elementów jego strategii. Za jego kadencji Polskie Porty Lotnicze założyły w 2021 roku Stowarzyszenie Portów Lotniczych Grupy Wyszehradzkiej (V4+ Airports Association), które służy bieżącej wymianie doświadczeń i jest organizatorem międzynarodowej konferencji AIR (edycja 2023 odbędzie się w Słowenii). W czerwcu tego roku przedstawiciele ok. 60 portów lotniczych spotkali się na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego ACI.

Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (Airports Council International Europe) to europejskie stowarzyszenie branżowe, które wspiera interesy europejskich portów lotniczych. Służy wymianie doświadczeń i promuje najlepsze rozwiązania w zarządzaniu i eksploatacji portów lotniczych. Członkowie to ponad 600 operatorów lotnisk różnej wielkości w 58 krajach europejskich, obsługujący ponad 90 proc. komercyjnego ruchu lotniczego w Europie. Głównym zadaniem ACI Europe, oprócz wymiany doświadczeń, jest aktywny lobbing w instytucjach europejskich. Prezesem zarządu ACI Europe jest Javier Marin, wiceprezes hiszpańskiego grupy zarządzającej lotniskami AENA. ACI Europe jest częścią ogólnoświatowego stowarzyszenia ACI World.

Starsze informacje 2023-05-04


Nowe połączenia z polskich lotnisk
Na przełomie kwietnia i maja ruszyło wiele nowych połączeń lotniczych z Polski.

Niemal każdy wie, że oddane do użytku zostało lotnisko w Radomiu (RDO). Wstępna siatka połączeń jest bardzo uboga i brak deklaracji przewoźników na utrzymanie lotów poza sezon wakacyjny. Obecnie połączenia rejsowe z Radomia uruchomił LOT do Paryża (CDG) i Rzymu Fiumicino (FCO). Według rzecznika LOT Krzysztofa Moczulskiego wypełnienie samolotów na majówkę jest znakomite. Niedługo mają ruszyć loty do Warny, Tirany i Prewezy.

Port Lotniczy Lublin ma połączenie z lotniskiem Chopina w Warszawie - ten bardzo krótki lot obsługują samoloty Embraer 170, które mogą zabrać na pokład 76 podróżnych. PLL LOT będzie latał na tej trasie trzy razy w tygodniu w poniedziałki, środy i piątki - wylot z Warszawy o 13:40, wylot z Lublina o 14:30.

Wizz Air dodał kolejny samolot do bazy w Warszawie, co umożliwi zwiększenie częstotliwości lotów na 13 trasach ze stolicy oraz otwarcie nowego połączenia do Agadiru w Maroku. Zbazowanym samolotem będzie A321neo najnowszy nabytek floty przewoźnika.

Według portalu Aeroroutes FlyDubai planuje uruchomienie kolejnego połączenia z Polski. Tym razem z Poznania od sezonu zimowego 2023/24. Loty miałby by się odbywać trzy razy w tygodniu w tygodniu; w środy, piątki i niedziele (wylot z Dubaju rano, powrót około południa czasu miejscowego). Sprzedaż biletów ma się rozpocząć 5 maja.

Od połowy czerwca będzie można polecieć z Bydgoszczy do Krakowa. Trasę będzie obsługiwał LOT dwa razy w tygodniu - z Bydgoszczy we wtorki i piątki rano, a z Krakowa w poniedziałki i piątki wieczór. Trasę będzie obsługiwał Embraer 175. Bilety są już w sprzedaży.

Starsze informacje 2023-05-02


Po co nam CPK skoro lotniska regionalne tak dobrze działają? Za pierwszy kwartał 2023 roku Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego w jedenastu lotniskach regionalnych, które należą do organizacji, a są to: Bydgoszcz (BZG), Gdańsk (GDN), Katowice (KTW), Kraków (KRK), Lublin (LUZ), Łódź (LCJ), Warszawa-Modlin (WMI), Olsztyn-Mazury (SZY), Poznań-Ławica (POZ), Rzeszów-Jasionka (RZE) i Wrocław (WRO).
 
Od stycznia do marca br. w lotniskach zrzeszonych w ZRPL obsłużono w ruchu pasażerskim ogółem 5,8 mln pasażerów, to jest o 1,81 mln więcej (+45%) w porównaniu z tym samym okresem minionego roku. Jednocześnie był to najlepszy pierwszy kwartał w roku w historii lotnisk należących do ZRPL, pobity został rekord z 2019 roku, kiedy to od stycznia do marca odnotowano w sumie 5,5 mln pasażerów.
 
W pierwszym kwartale 2023 roku najwięcej podróżnych obsłużono na lotnisku w Krakowie - 1,88 mln, następnie w Gdańsku - 1,03 mln, Katowicach - 794 tys., Warszawie-Modlinie - 651 tys., Wrocławiu - 612 tys., Poznaniu-Ławicy - 419 tys., Rzeszowie-Jasionce - 185 tys., Lublinie - 72 tys., Łodzi - 67 tys., Bydgoszczy - 65 tys. i Olsztynie-Mazurach - 23 tys.
 
"Wyniki pierwszego kwartału 2023 roku potwierdzają konsekwentną odbudowę ruchu pasażerskiego w portach regionalnych po okresie pandemii, pomimo szeregu wyzwań, z którym nadal zmaga się branża lotnicza. Dodatkowo dane te odzwierciedlają rolę lotnisk regionalnych w naszym kraju" - mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Starsze informacje 2023-04-17


Pod koniec marca 2023 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL). W jego trakcie powołano Zarząd organizacji na kolejną, dwuletnią kadencję. Nowy Zarząd liczyć będzie trzech członków, każdy z nich pełni swoją funkcję społecznie

Na stanowisko prezes Zarządu ZRPL kadencji 2023 - 2025 został powołany Radosław Włoszek. Od 2016 roku Radosław Włoszek jest prezesem Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków - Balice sp. z o.o. Ukończył Uniwersytet Jagielloński oraz studia podyplomowe na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie i Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest także absolwentem studiów Executive Master of Business Administration w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego. W latach 2006 - 2008 był dyrektorem i Prezesem Zarządu PUHiT "Kraków" Sp. z o. o. W latach 2009 - 2016 kierował Działem Zarządzania Majątkiem i Administracji w Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa SA w Katowicach, odpowiadać m. in. za kwestie związane ze Euroterminalem w Sławkowie. Był członkiem rad nadzorczych ŚRH Obroki w Katowicach, CZH SA w Katowicach, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji "Wod-Kan" Sp. z o.o. w Bełchatowie oraz Enea SA w Poznaniu. Przez trzy kadencje, od marca 2017 roku do marca 2023 roku, Radosław Włoszek pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Nowym wiceprezesem ZRPL został wybrany Adam Hamryszczak, który na co dzień jest prezesem Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka. Ukończył magisterskie studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz uzyskał tytuł magistra administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stypendysta Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi. Absolwent studiów podyplomowych w Warszawskiej Szkole Biznesu, na wydziale zarządzania. Posiada tytuł Master of Business Administration. W 2008 r. związał się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, początkowo z Departamentem Wspierania Przedsiębiorczości. Następnie pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, a od lipca 2014 r. dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020. Od listopada 2015 r. pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju kierowanym przez Premiera Mateusz Morawieckiego, a od 18 stycznia 2018 r. do 4 czerwca 2019 r. na tożsamym stanowisku w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Pełnił również funkcje członka Stałego Komitetu Rady Ministrów. 22 czerwca 2019 r. objął stanowisko Prezesa Portu Lotniczego ,,Rzeszów-Jasionka" Sp. z o.o. Członek Rady Uczelni Politechniki Rzeszowskiej na kadencję 2021 - 2024.

Na drugą kadencję wiceprezesa ZRPL został powołany Andrzej Hawryluk, prezes Zarządu Portu Lotniczego Lublin. Jest Absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (ruch lotniczy) i Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej (sterowanie ruchem w transporcie). Ukończył także studia podyplomowe w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem na Politechnice Łódzkiej. Z branżą lotniczą związany od początku kariery zawodowej. Przez wiele lat zatrudniony w Przedsiębiorstwie Państwowym "Porty Lotnicze", dyrektor Biura Spraw Pracowniczych, zastępca Naczelnego Dyrektora PPL - Dyrektora Pionu Inwestycji. Odpowiadał za realizację inwestycji strategicznych dla przedsiębiorstwa. W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej dyrektor Ośrodka Szkolenia Lotniczego, szkolącego kontrolerów ruchu lotniczego. Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ruchu Lotniczym w PAŻP. Odpowiedzialny za wykonywanie zadań Safety Managera, ochronę infrastruktury oraz koordynację i wykonanie całościowego system zarządzania kryzysowego. Był członkiem rad nadzorczych spółek: Chopin Airport Development, Port Lotniczy Gdańsk, LOT Usługi Lotniskowe w Krakowie oraz POZ-LOT Usługi Lotniskowe. Od czerwca 2021 r. członek rady nadzorczej "Łęczyńska Energetyka" spółka z o.o. w Bogdance. W czerwcu 2020 r. powołany na prezesa Portu Lotniczego Lublin.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zrzesza obecnie następujące lotniska: Bydgoszcz - Szwederowo (BZG), Gdańsk - Rębiechowo (GDN), Katowice - Pyrzowice (KTW), Kraków - Balice (KRK), Lublin (LUZ), Łódź - Lublinek (LCJ), Modlin (WMI), Olsztyn - Mazury (SZY), Poznań - Ławica (POZ), Rzeszów - Jasionka (RZE) i Wrocław - Strachowice (WRO).

  • Polak w zarządzie ACI Europe 

   [2023-07-01 08:07 192.99.56.*]

   Tego Wojterę z PPL za kilka miesięcy trzeba będzie odwołać z wszystkich funkcji, również tej międzynarodowej. Zajmie się nim w trybie pilnym prokuratura, która będzie chciała go rozliczyć za gigantyczne marnotrawstwo /1 miliard pln !!!/ przy tworzeniu lotniska-widmo w Radomiu i niszczenie portów regionalnych a przede wszystkim Modlina.
   Dodatkowy zarzut to forsowanie za wszelką cenę chorej pisowskiej idei CPK na koszt pozostałych polskich lotnisk!

   *   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję