TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny imprez - drożeje Teneryfa, tanieje Hiszpania

Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 23 marca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 16 marca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 24 marca 2022 roku.


Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 16 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na wyspach hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 150 złotych, zaś mniejsze w Hurghadzie i na Tureckiej Riwierze - o 96 i 68 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na Teneryfie - o 170 złotych, zaś nieco mniejsze wystąpiły na Malcie i greckiej wyspie Zakintos - o 125 i 120 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 31 i 2 złote.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek wzrosły jedynie na trzech z pięciu wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Zwyżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i Grecji - o średnio 64, 26 i 23 złotych, a zniżki w Egipcie i Bułgarii - o 14 i 54 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1098 złotych (wcześniej były wyższe o 1043, 1092, 1060, 1078 i 1027 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w Maroku - o 1949 złotych, a również bardzo znaczące wzrosty miały też miejsce na półwyspie Chalcydyckim i Korfu - o średnio 1681 i 1454 złote. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 499 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz trzeci od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,75 zł/litr wobec aż 4,40 zł/litr przed rokiem, co oznacza trzeci od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 14,8 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 21,8 procent, a przed dwoma była niższa o 7,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu nieco straciła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była nieznacznie słabsza o 0,6 procent, podczas gdy jeszcze przed tygodniem była silniejsza o około 0,7 procent, a przed dwoma była dość istotnie słabsza o około 3,8 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz trzeci od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu znacznego spadku cen paliwa oraz równocześnie jedynie nieznacznie słabszego złotego skala jego pozytywnego oddziaływania zawierała się tym razem w przedziale -65/-75 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -130/-140 złotych, a przed dwoma tygodniami nawet - 240/- 250 złotych. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze sytuacja taka jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o 1207, 1192 i 1076 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 782 i 767 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku, Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej - o 1949, 1364 i o 1236 złotych, a nieco mniejsze na Majorce, we Włoszech i na Cyprze - o średnio 1196, 1168 i 1117 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę - o 670, 529 i 484 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i Grecji - o 1718 i 1614 złotych, w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Turcji - o średnio 1587 i 1516 złotych, a kolejny raz w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1162 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku, Portugalii, w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o średnio 2629, 1811, 1786 i 1776 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen we Włoszech i na Cyprze - o 1714 i 1696 złotych, jeszcze mniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 1298 i 947 złotych, a wyraźnie najmniejsze na Malcie - o 415 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, Sun & Fun oraz Itaka - o około 510, 680 i 800 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 870 złotych (biuro Nekera) do prawie 1700 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym czwartym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 51, a przed dwoma laty 46 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 43 ofert (poprzednio 42 oferty, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz Coral Travel z liczbą 30 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 18 a przed dwoma laty 26 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 9 ofert oraz Grecos i TUI Poland - 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 11 ofert, a na tureckich biura TUI Poland - 6 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland - wszystkie po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Turcji, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, Turcji i w Bułgarii, a biuro Coral Travel w Egipcie.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym piątym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 w składzie biur podróży w tabeli nastąpiła jedna zmiana, a mianowicie pozycji piątej na siódmą przesunęło się rozpoczynające działalność w naszym kraju ukraińskie biuro Join Up, a na jego miejsce weszło kolejne nowe biuro w zestawieniu: Orex Travel by Anex. Ponadto z miejsca trzeciego na czwarte spadło biuro Coral Travel, a ruch odwrotny wykonało biuro TUI Poland. Na pozycji lidera zestawienia nadal pozostawało biuro Grecos, zaś wicelidera biuro Itaka.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura Exim Tours, Coral Travel i TUI Poland. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Itaka (z miejsca szóstego na drugie) oraz nowe biuro Orex Travel by Anex (na miejsce piąte), a opuściły ją biura Exim Tours i Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez sierpień 2023 lato wakacje
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję