TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Średnia cena dalej spada

Niewielki spadek średniej ceny wyjazdów na sierpień oznacza, że tanieją wyjazdy na półwysep Synaj, Teneryfą i Majorkę, ale drożeją do Turcji, Kalabrii i Albanii.


Najnowsze zestawienie obejmuje dwudzieste szóste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 11 kwietnia 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 4 kwietnia, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 13 kwietnia 2023 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 10 złotych (w zeszłym tygodniu wzrosła o 74 złote). Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na półwyspie Synaj - o 103 złote, a nieznacznie mniejsze na Teneryfie i Majorce - o średnio 99 i 85 złotych. Największe zwyżki średnich cen wycieczek wystąpiły w tureckim rejonie Dalaman - o średnio 260 złotych oraz w Kalabrii i Albanii - o 172 i 151 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 20 i 28 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 spadły na wszystkich z wiodących kierunków wyjazdów turystycznych Polaków, za wyjątkiem Turcji, w której wzrosły o średnio 38 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny wycieczek obniżyły się, w tym w mniejszym stopniu w Bułgarii i Grecji - o 8 i 13 złotych, a nieco bardziej na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - o 27 i 72 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 122 złote (poprzednio była niższa o 119 złotych). Największą zniżkę cen wycieczek odnotowano na Synaju - o 448 złotych, a istotne były też spadki cen w Kalabrii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 443 i 392 złote. Największe wzrosty cen wyjazdów kolejny raz wystąpiły na Sycylii - o 857 złotych, a znacząco mniejsze miały miejsce w Albanii oraz na Teneryfie - o po 218 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 1048 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja ustabilizowała się na umiarkowanie korzystniejszych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,80 zł/litr wobec 3,81 zł/litr, czyli o 0,3 procent mniej niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była niższa o 0,8 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami na tym samym poziomie. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o prawie 8,7 procent, podczas gdy przed tygodniem i dwoma była silniejsza o 8,0 procent. Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz pięćdziesiąty szósty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -275/-285 złotych, a zatem nieznacznie bardziej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -255/-265, a zauważalnie mniej korzystnym niż przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -250/-260 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków jedyny roczny wzrost średnich cen wycieczek tym razem wystąpił na Wyspach Kanaryjskich - o 61 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły, w tym w mniejszym stopniu w Bułgarii i Grecji - o 59 i 77 złotych, a wyraźniej w Turcji i Egipcie - o średnio 138 i 356 złotych. Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano jedynie w Albanii i we Włoszech- o 218 i 159 złotych. Umiarkowane spadki cen wycieczek wystąpiły w Portugalii, na Malcie i w Tunezji - o 123, 132 i 198 złotych, a bardziej znaczące na Cyprze, w Maroku, Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 268, 305, 342 i 347 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i w Grecji - o 1108 i 1074 złotych, w niewiele mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Turcji - o 942 złote, natomiast w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 577 i 325 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku, Portugalii i we Włoszech - o 2040, 1343 i 1255 złotych, mniejsze na Cyprze, Majorce, w Hiszpanii kontynentalnej i na Malcie- o 1007, 915, 756 i 726 złotych, a jeszcze mniejsze miały miejsce w Tunezji i Albanii - o 447 i 431 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Best Reisen, Grecos oraz Prima Holiday - o odpowiednio około 600, 280 i 230 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 220 złotych (biuro Itaka), aż do zwyżek o około 200 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dwudziestym piątym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 55 ofert (poprzednio 54 oferty, przed rokiem 51, a przed dwoma laty 56 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 45 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 19 ofert, oraz Coral Travel z liczbą 44 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 21 ofert). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biura Coral Travel i TUI Poland - 7 i 4 oferty oraz Anex i Join up - 4 i 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro Itaka - 14 ofert oraz Grecos i Rainbow - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 6 ofert, a na tureckich biura Itaka i Rainbow - po 4 oferty oraz Coral Travel - 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland oraz Itaka - po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, biuro Itaka w Grecji, Turcji i Bułgarii, a biuro Coral Travel w Egipcie.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym szóstym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nie nastąpiła żadna zmiana, ale miejscami 2 i 3 wymieniły się biura Itaka i Coral Travel (Itaka awansowała). Na miejscu etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i nadal z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Anex i Grecos. W tegorocznej tabeli w porównaniu z ubiegłym sezonem w skład pierwszej piątki weszło biuro Itaka (na miejsce drugie), a opuściło ją biuro Join Up.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 3 - 3,5 gwiazdkowych na większości kierunków wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
cena wyjazdów na sierpień 2024 spadek cen zmiana cen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję