Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Webinary dla branży turystycznej
- Specjalista ds. Turystyki - Suchy Las
- Zainwestuje w biznes braza turystyczna
- Specjalista ds. turystyki w Salonie Wakacje.pl...
- Szukamy ośrodka kolonijnego na lato 2021
- Bydgoszcz - Specjalista ds. Turystyki
- do wydzierżawienia
- PRACA NA OBOZCH LETNICH KOGIS
- KSIĘGOWA do biura podróży
- SZUKAM STAŻU

Zobacz także
Północna Izba Gospodarcza: Przedsiębiorcy nie przetrzymają drugiego lockdownu
Turystyka w północnej Polsce także potrzebuje wparcia
Północna Izba Gospodarcza: Lockdown to czyste szaleństwo
Północna Izba Gospodarcza: Tarcza Finansowa to żadna bazooka
Gowin: turystyka na końcu listy gałęzi gospodarki do otwarcia
Północna Izba Gospodarcza: Nie zamyka się gospodarki gdy nie ma pieniędzy
Mamy do czynienia z najgorszymi wynikami od dekady, a wszystko wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami. Fala upadłości firm wydaje się być już nie do zatrzymania, a stosowane przez Rząd rozwiązania pomocowe uruchamiane są zbyt późno. Do Północnej Izby Gospodarczej zgłaszają się przedsiębiorcy mówiący wprost: jesteśmy w dramatycznej sytuacji - mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Jak wynika z informacji Monitora Sądowego i Gospodarczego w październiku tego roku wniosek o niewypłacalność zgłosiło ponad 140 firm. Od początku roku ta liczba przekroczyła już tysiąc. Jeżeli jedna firma ogłasza niewypłacalność to znaczy, że dziesięć mniejszych mogło upaść po cichu - dodaje Małgorzata Marczulewska, Prezes Grupy AVERTO, windykator.
Dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie przyznaje, że informacja o wzroście liczby bankructw oraz ogłoszonych niewypłacalności nie jest żadnym zaskoczeniem. Drugi lockdown, który obserwujemy od października tylko "poprawi" statystyki przedstawione przez Monitor Gospodarczy. Jak mówi ekspert Izby wiele wskazuje na to, że większość firm spośród tysiąca, które ogłosiły niewypłacalność w tarapaty finansowe popadła wiosną, a jesień była tylko przysłowiowym gwoździem do trumny. Nie zamyka się gospodarki lub jej części, gdy nie ma się pieniędzy! Coraz większe kłopoty występują w transporcie oraz w sektorze hotelarstwa i gastronomii, czy branży rozrywkowej. Spowolnienie także odczuwalne jest w sektorze budownictwa. Jak wskazują najnowsze dane produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w III kwartale 2020 roku zmniejszył się realnie o 1,6 proc. rok do roku. To już kolejny kwartał na minusie. To oznacza nic innego jak głęboki kryzys i efekt kuli śnieżnej. Kuli, która się toczy i powoli nabiera rozpędu. Tutaj potrzeba zdecydowanych działań ponad podziałami, by ratować gospodarkę. Dodatkowo bardzo wysoka inflacja i osłabiający się złoty osłabiają aktywność konsumencką. Konsumpcji nie sprzyja też dalsze przedłużenie części obostrzeń, w tym dalsze zamrożenie turystyki. Chociażby już dziś wiemy, że ferii zimowych nie będzie - komentuje dr Piotr Wolny. Przyjęta przez rząd Tarcza 6.0 nie jest wystarczająca i pomija wiele branż. Jest niekompletna i nie jest w stanie zapobiec upadkom wielu firm, a co za tym idzie wzrostowi bezrobocia. To samonapędzająca się spirala. Rząd w sposób miękki zamyka firmy, pozwala im działać, ale nakłada takie ograniczenia, że ta działalność jest nieopłacalna. Jeśli chcemy zapobiec fali upadłości, to zamykając poszczególne branże, państwo powinno zagwarantować środki na ochronę miejsc pracy i koszty stałe - dodaje.
Statystyki dotyczące niewypłacalności zaprezentowane przez Monitor Gospodarczy mogą wydawać się nie tak złe. Tysiąc upadłości w niecały rok w czasach kryzysu? Brzmi nawet nie najgorzej. Małgorzata Marczulewska przekonuje: nic bardziej mylnego. Niewypłacalność ogłaszana jest zwykle przez dużą firmę, w której interesie jest wejście np. w układ zbiorowy z wierzycielami. Należy założyć, że na jedną firmę, która ogłosiła niewypłacalność przypada dziesięć mniejszych podmiotów, które nie dostawały wynagrodzenia za pracę lub za towar. Ile z nich upadnie? Większość, ale to będą upadki w ciszy, zwykle nawet nieujmowane w statystykach gospodarczych. Jestem przekonana, że skala bankructw będzie rosła - mów Małgorzata Marczulewska. Kiedy więc mówimy o niewypłacalności? - Kiedy bieżące zobowiązania przewyższają znacząco przychody i jest to sytuacja niewynikająca z incydentalnego kryzysu - dodaje.
Jakie firmy mają największy problem z niewypłacalnością? Eksperci wskazują dwie branże: Budownictwo i turystyka. To branże kryzysowe obecnie. Budownictwo nadal ma przyzwoitą koniunkturę, ale jeżeli dojdzie tutaj do jakiejś wyrwy np. upadku dewelopera to straty odczuwalne są również u dostawców materiałów budowlanych czy w firmach, które bezpośrednio zajmują się prowadzeniem inwestycji. W budownictwie siatka zależności jest najściślej ze sobą powiązana. Podobnie jest z turystyką. Hotele, usługi wellness, gastronomia, tour-operatorzy, firmy transportowe, kiedy jeden element układanki się przewróci to tracą wszyscy. Zgłosiła się do nas firma zajmująca się dzierżawieniem powierzchni w hotelach pod usługi kosmetyczne. Ich lockdown nie dotyczy, ale kto będzie korzystał z masaży i zabiegów piękności w pustym hotelu? Mamy do czynienia z poważnym kryzysem gospodarczym i nie należy go ignorować - mówi Katarzyna Michalska, doradca gospodarczy.
Komentarze
Cypryjscy ministrowie zapowiadają zniesienie zakazu podróżowania z 56 krajów. Zmianie ma ulec także system klasyfikacji krajów pod kątem ryzyka epidemicznego. Nowy system klasyfikacji, który na Cyprze zostanie wprowadzony od 1 lutego, przewiduje,...
Blisko 90 proc. hoteli odnotowało po wprowadzeniu rządowych obostrzeń średnią frekwencję poniżej 20 proc., z czego prawie 6 na 10 hoteli poniżej 10 proc. - wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego dotyczącej wyników branży...
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Rada Przedsiębiorczości: Rząd naruszył umowę
Letnie wyjazdy wciąż tańsze niż przed
Północna Izba Gospodarcza: Tarcza Finansowa to żadna
RateHawk rozpoczyna sprzedaż biletów
Premier zapowiada prace nad protokołami sanitarnymi dla zamkniętych
Dział hotele, pensjonaty:
Rada Przedsiębiorczości: Rząd naruszył umowę
Północna Izba Gospodarcza: Tarcza Finansowa to żadna
Premier zapowiada prace nad protokołami sanitarnymi dla zamkniętych
Nie widać korelacji między częstotliwością zakażeń a ilością
Starsze aktualności:
Linie Emirates ponownie otwierają swoje
Premier zapowiada Tarczę PFR
Rozporządzenie zamykające hotele, parki wodne i kluby opublikowane w Dzienniku
Turystyka staje się narzędziem politycznych
Czy hotel może pozwać Booking.com we własnym
IATA: przewoźnicy będą notować straty także w 2021
Samorządowcy z powiatu tatrzańskiego apelują o przywrócenie
Niesycone miody pitne otrzymały status
Wejdą w życie nowe zasady nazewnictwa alkoholi w
Od środy nowy zakaz lotów - mniej krajów na
Ośrodki narciarskie mogą działać. Są
Gut-Mostowy: jest nadzieja na otwarcie hoteli z końcem
Port lotniczy w Ochrydzie doczeka się rozbudowy
Włochy zawieszają wycieczki szkolne
Turyści pomogą poszkodowanym w nawałnicach
Stewardessy oburzone decyzją przewoźnika
Włochy: zawalił się fragment mostu na autostradzie w Genui
Polregio uruchamia nowy system sprzedaży i aplikację mobilną
SOIT rozpoczyna kampanię #OneVoice
SPRZEDAM KONTENER(PRZYCZEPA) GASTRONOMICZNA
Chorwacja Apartment Vispa Ciovo Trogir Suncokret Travel Trog
Problemy przewoźników i 172 mln zł odszkodowań dla pasażerów
Włoski przewoźnik lotniczy kończy działalność
Chińskie TUI wznawia działalność
Ryanair zadowolony z orzeczenia sądu w sprawie rekompensat dla pasażerów
Ruszyła szkoła zbudowana przy wsparciu Itaki
Ryanair uruchamia nowe trasy z Polski na Ukrainę
Ilu turystów skorzystało z polskiej bazy noclegowej w 2019 r.?
Zagraniczna firma wykupuje 100% udziałów polskiego biura podróży
Czeskie uzdrowiska starają się o wpis na listę UNESCO
Tydzień wzrostów w biurach podróży
Wyniki konkursu Perfect SPA Awards 2018
Osłabienie marż organizatorów prawdopodobnie już minęło
Sfinks podpisał umowę na objęcie akcji spółki
Wypożyczlnia rowerowa w Warszawie