TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Nietypowe wyprawy Polaków - egzotyka, psychologia, medytacje, eskapady, latino i pielgrzymki

Coraz więcej biur podróży przygotowuje oferty dla ludzi ciekawych świata. Nietypowe wyprawy nie należą do tanich, ale w cenie zazwyczaj wliczone są już noclegi, ubezpieczenie, transport, bilety wstępów oraz inne atrakcje. Wszystkie wyjazdy odbywają się z doświadczonym przewodnikiem. Program dostosowywany jest do potrzeb klienta. Biura mają specjalizacje regionalne lub tematyczne, ale są też takie, które pomagają w organizacji samodzielnych wyjazdów - pisze Metro.


Egzotyka

Hasłem reklamowym biura podróży Logos (www.wyprawy.pl) jest: "Podróże z pasją". W ofercie organizatora jest między innymi: rafting w Chile, trekking w Tybecie i zwiedzanie papuaskich wiosek, a także rzadziej odwiedzane Korea Północna, Jemen i Togo. Marek Śliwka, szef Logosu, który cały czas przeciera nowe szlaki wyznaje - Każdą wyprawę przygotowuję osobiście ze znawcami danego kraju. Lecimy na miejsce i testujemy przyszłych współpracowników, żeby potem uniknąć wpadek. Reklamacje się nie zdarzają, nawet jeśli nie uda się zrealizować jakiegoś punktu programu, zawsze jest alternatywa.

Z biurem Logos głównie jeżdżą globtroterzy, a nie rodziny z dziećmi. Śliwka przyznaje -Jesteśmy nastawieni na ambitnych klientów, którzy nie boją się wyzwań i trudów podróży.

Najbardziej egzotycznym wyjazdem jest eskapada na Antarktydę. Za 17 dni trzeba zapłacić 22 tys. zł. W grupie jest od sześciu do siedmiu osób. Wszyscy turyści przygotowywani są psychologiczne oraz techniczne przez kilka miesięcy. Uczestnicy muszą przejść też odpowiednie badania lekarskie. Na trasie najpierw jest Buenos Aires, pampa i Ziemia Ognista, a następnie Antarktyda. Alicja Śliwka zachęca - Zwiedzamy opuszczoną bazę wielorybników, podglądamy arktyczną faunę. Na statku, na którym opływamy wybrzeże, prowadzimy prelekcje, zachęcamy do prowadzenia notatek.

Kolejnymi interesującymi wyjazdami są ekspedycje archeologiczne do Sudanu. Dwa tygodnie kosztują 9 tys. zł. Po czterodniowej podróży dżipem przez pustynię, chętni turyści uczestniczą w warsztatach, które prowadzą archeolodzy z Uniwersytetu Poznańskiego. W nocy odbywa się wspólne zwiedzanie klasztoru w Starej Dongoli.

Na najbardziej popularnych trasach po Stanach Zjednoczonych (Kalifornia, Arizona, Hawaje i Nowy Jork, gdzie za 20 dni trzeba zapłacić 10 tys. zł) również nie ma licznych grup. Organizatorzy zapewniają - Jeżeli zgłasza się zbyt wielu chętnych, dzielimy ich na grupy i każda rusza w teren ze swoim przewodnikiem.

Psychologia
Akademia Psychologii Zorientowanej na Proces (www.akademiapop.org, www.terra.waw.pl) jest ośrodkiem psychologicznym, gdzie klientami są ludzie nastawieni na rozwój osobisty. Tomasz Teodorczyk, założyciel akademii wyjaśnia - Każde doświadczenie, dobre i złe, może być rozwijające, trzeba tylko umieć je wykorzystać. Można latami rozmawiać o problemach, ale szybciej uczymy się w konfrontacji ze światem. Agnieszka Wróblewska, trenerka dodaje - Zamiast zamykać klientów w czterech ścianach, postawiliśmy więc na terapię w podróży.

Z akademią współpracują Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz, podróżnicy z agencji Terra Incognita. Każdy zorganizowany wyjazd ma motto, natomiast intensywny program jest ściśle dopasowany do założeń psychologicznych. Ostatni wyjazd do Indii odbył się pod hasłem "Czas zmiany", podczas którego uczestnicy przebywali jeden dzień w zatłoczonym Delhi, a drugi w niezmierzonych przestrzeniach Himalajów. Najpierw turyści spotykali się z żywiołowym hinduizmem, a następnie składali wizytę w buddyjskich wioskach, położonych wysoko w górach.

Grupy liczą maksymalnie dziesięć osób plus przewodnik i psycholog. Podczas wyjazdu nie można liczyć na luksusy. Agnieszka Wróblewska zaznacza - Poruszamy się lokalnymi środkami transportu, śpimy w podrzędnych hotelach. Ale to ma być przygoda, nie wyprawa ekstremalna. Uczymy się także poznawać granice naszych możliwości.

Podczas wyjazdu cały czas odbywają się zajęcia, które służą "przepracowaniu" przeżyć. Każdy może również liczyć na indywidualne konsultacje. Anna Sulej, która w sierpniu była w Indiach przyznaje - Ja wróciłam naprawdę odmieniona. Długo ćwiczyłam kondycję, bo mieliśmy wspinać się na 5200 m. Byłam pewna siebie. Na miejscu okazało się, że muszę zrezygnować przed samym szczytem. Na górę weszli za to ci, którym się to nawet nie śniło. Każdy czegoś się nauczył.

W listopadzie firma organizuje wyprawę pod Annapurnę. Siedemnastodniowy wyjazd kosztuje 6,5 tys. zł, a jego mottem jest "Odkrywanie mocy osobistej".

Medytacje
Oasis Tours (www.oasistours.com.pl, www.secur.com.pl) w swojej tegorocznej ofercie zimowej ma wyjazdy medytacyjne na Saharę. Andrzej Dembiński, który przetestował pomysł i podsunął go agencji uważa, że pustynia jest najlepszym miejscem do medytacji. Dembiński na wyjazd do Tunezji zabrał księdza, dziennikarkę oraz ludzi, których przypadkowo spotkał na ulicy. Uczestnicy najpierw odzwyczajali się od codzienności i odpoczywali. Na początku zwiedzali Kartaginę, a następnie mieli zapewnione trzy dni relaksu w salonie odnowy biologicznej w Mahdii. Dopiero później pojechali do pustynnej oazy, gdzie panowały surowe warunki: namioty, koc i menażka z prostym berberyjskim jedzeniem. Przez pięć dni można wędrować po okolicy. Co godzinę drogi rozstawione zostały schronienia na wypadek burzy piaskowej. Podczas pobytu uczestnicy nie mają żadnych zobowiązań, mogą czytać, spać lub medytować. Wyjazd trwa 11 dni, a jego koszt to około 2 tys. zł.

Andrzej Dembiński zamierza zaoferować wkrótce spojrzenie na Indie oczami islamu. Na trasie wyjazdu znajdzie się między innymi: Delhi, Agra, Dźajpur i Goa.

Eskapady
Klub Podróży "Horyzonty" (www.horyzonty.pl) oferuje cztery rodzaje eskapad: przyrodnicze (parki narodowe), wędrowne (góry), regionalne (odkrywanie kultury i historii Europy Środkowo-Wschodniej) oraz egzotyczne (poza kontynent). W Norwegii uczestnicy podglądają orki, w Austrii i Nepalu wędrują po górach, w Wenezueli spotykają się z Indianami, a w Tanzanii oglądają największy na Ziemi krater. Podczas 12-dniowego wyjazdu za 7 tys. zł do zachodniej Libii turyści przejeżdżają się przez kamienny las w Magatgat, oglądają rysunki skalne sprzed 8 tys. lat oraz słone jeziora na Saharze. Natomiast Wielkie Safari w Kenii, które trwa 12 dni i kosztuje 9 tys. zł daje możliwość spotkania czerwonych słoni. Wszystkim wyprawom towarzyszy kucharz, który serwuje lokalne przysmaki. Zazwyczaj śpi się w polowych obozach, przeważnie w hamakach.

Klub "Horyzonty" odkrywa również nieznane miejsca w Polsce i u najbliższych sąsiadów. "Słowacja egzotyczna", która trwa 8 dni kosztuje 900 zł, za 13-dniową wycieczkę "Przez góry Bułgarii do delty Dunaju" trzeba zapłacić 2 tys. zł, a "Warowne zamki i malowane cerkwie Rumunii" trwają 10 dni i kosztują 1400 zł. Biuro przygotowało też specjalne jesienne atrakcje dla ornitologów: biebrzańskie bagna, Zatoka Gdańska, Park Narodowy "Ujście Warty". Za 3-4 dni trzeba zapłacić około 600 zł.

Latino
Destino Mexico (www.destinomexico.com.pl) zapraszają na wyjazdy do Ameryki Łacińskiej. W wyprawie udział biorą Meksykanie oraz Polacy, którzy od lat podróżują do kraju Azteków. Oprócz standardowych wycieczek krajoznawczych, organizatorzy proponują też aktywne odkrywanie kontynentu - tekking, rafting, dżipy. Wyjazdy trwają od dwóch do trzech tygodni i kosztują około 10 tys. zł. Biuro oferuje też pomoc w zorganizowaniu indywidualnej wyprawy.

Jarosław Mrożek, prezes Destino Mexico w Polsce wyznaje - Ostatnio przyszli do nas młodzi ludzie, którzy chcieli wspiąć się na Pico de Orizaba. Znaleźliśmy im przewodnika, zarezerwowaliśmy hotele. Zgłaszają się też restauratorzy, którzy chcą obejrzeć plantacje przypraw, czy kluby nurków poszukujących egzotyki. Coraz bardziej popularne są śluby w konsulatach, już parokrotnie pomagaliśmy organizować formalności i wesela.

Na stronie internetowej organizatora można znaleźć przewodniki, sklep z pamiątkami oraz urządzeniami przydatnymi w Ameryce Łacińskiej, a także aktualności, listę linii lotniczych oraz szkół językowych, książki kulinarne i inne przydatne informacje.

Pielgrzymki
Biuro pielgrzymkowe AVE (www.ave.turystyka.pl) oferuje wyjazdy do Meksyku, ale głównym punktem programu jest sanktuarium w Gwadelupie. AVE łączy sacrum i profanum. Podczas objazdu Półwyspu Apenińskiego szlakiem św. Pawła, trwającego 12 dni i kosztującego 1,2 tys. zł, uczestnicy mają też czas na plażowanie. Natomiast podczas wyjazdu do Japonii trasą o. Maksymiliana Kolbego, który trwa 12 dni i kosztuje 14 tys. zł, turyści mają możliwość zrobienia wieczornych zakupów w tokijskiej dzielnicy Ginza.

W ofercie biura są też pielgrzymki ekumeniczne. Podczas 9-dniowej wyprawy do Libanu zorganizowane jest spotkanie z patriarchą maronickim w jego rezydencji w Bkereke. Koszt takiej wycieczki to 3 tys. zł. Natomiast w Etiopii obejrzeć można koptyjskie kościoły w Lalibelli (za 7 dni trzeba zapłacić 7,5 tys. zł), w Anglii - Canterbury, stolicę Kościoła anglikańskiego (12 dni kosztuje 3,5 tys. zł).

Turyści mogą pojechać też do Wilna lub Lwowa, gdzie biuro organizuje wyjazdy na zamówienie i na ważne uroczystości kościelne. Za 5 dni turyści muszą zapłacić około 800 zł. Biuro oferuje też zagranicznym turystom wycieczki do polskich sanktuariów (9 tras), pożydowskich fabryczek Łodzi, ośrodków, gdzie działali sławni cadycy, a także weekendowe pobyty w Krakowie i Warszawie.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
wyjazdy nietypowe wyprawy Polaków egzotyka nietypowe Logos poróże z pasją Chile Tybet Korea Północna Jemen Togo Marek Śliwka Antarktyda Ziemia Ognista Sudan Akademia Psychologii Zorientowanej Tomasz Teodorczyk Agnieszka Wróblewska Katarzyna Mazurkiewicz Andrzej Mazurkiewicz Terra Incognita Anna Sulej Oasis Tours Sahara Andrzej Dembiński Tunezja Indie Horyzonty eskapady pielgrzymki ekumeniczne medytacje Tanzania Libia Wenezuela Wielkie Safari Kenia Destino Mexico Ameryka Łacińska Meksyk Jarosław Mrożek AVE biuro pielgrzymkowe szlak św. Pawła Japonia pielgrzymki ekumeniczne sanktuaria eskapada na Antarktydę podróż do Sudanu pod Annapurnę Latino www.wyprawy.pl opinie klub podróży wycieczki
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję