Subskrypcja
SubskrypcjaSzukaj
SzukajForum grupa: Turystyka na świecie

Nowe obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa

Data wysłania: 2017-07-11 13:53 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO wzbogaciła się o nowe wpisy - to efekt 41 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, która odbywa się w Krakowie i potrwa do 12 lipca. Na liście pojawiły się wpisy z m.in. Polski, Iranu, Japonii, Rosji, Chorwacji, Włoch, Czarnogóry, Danii, Niemiec, czy Polinezji Francuskiej.

Nowym polskim wpisem na listę UNESCO są podziemia tarnogórskie - Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. To 15 wpis z Polski na Liście Światowego Dziedzictwa. Jesteśmy bardzo dumni z 15. wpisu - Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach na Listę Światowego Dziedzictwa. Cieszymy się, że wpis ten nastąpił w Krakowie podczas pierwszej organizowanej w Polsce sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Ma to dodatkowy symboliczny wymiar, gdyż Polska jako organizator sesji przywiązuje wielką wagę do ochrony dziedzictwa kulturowego - powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin.

Na listę, oprócz zabytków z Polski, trafiły: miasto Jazd (Iran), wyspa-sanktuarium Okinoshima (Japonia), fortyfikacje dawnej Republiki Weneckiej (Włochy, Chorwacja i Czarnogóra), sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Swijażsku (Rosja), Taputapuatea (Polinezja Francuska), jaskinie w Jurze Szwabskiej (Niemcy), ruiny starożytnego miasta Afrodyzja (Turcja), park narodowy English Lake District (Wielka Brytania), Kujataa (Dania) oraz stanowisko archeologiczne na przystani Valongo (Brazylia). Wcześniej, do listy dopisano stanowisko archeologiczne w Sambor Prei Kuk (Kambodża), historyczne osiedle w Kulangsu (Chiny), miasto Ahmadabad (Indie), Mbanza Kongo (Angola), Asmarę (Erytrea) oraz krajobraz kulturowy Khomani (RPA).

Rozszerzone zostały dwa wpisy, które znajdowały się już wcześniej na Liście Światowego Dziedzictwa: Strasburg oraz obiekty Bauhausu w Weimarze i Dessau w Niemczech.

  • Kopalnia w Tarnowskich Górach na liście UNESCO 

   [2017-07-11 13:53 80.52.137.*]

   Droga Pani Gawin ! Po co ta nowomowa ! Gdyby PIS-owska Polska przywiązywała wagę do ochrony dziedzictwa kulturowego, nie wycinałaby Puszczy Białowieskiej ! a wycina ! Po co te kłamstwa ?!   odpowiedz »

   • Kopalnia w Tarnowskich Górach na liście UNESCO 

    [2017-07-11 16:03 178.37.161.*]

    Wypowiedź biednego, zideologizowanego ludzika, któremu wszystko się się z d... kojarzy...   odpowiedz »

 
     

Powrót do wątkówOdśwież

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij