TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Turcja droższa niż Egipt

To zestawienie obejmuje jedenaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 15 grudnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 8 grudnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 16 grudnia 2021 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 29 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły w Kalabrii - o średnio 173 złote, zaś nieco mniejsze wystąpiły na półwyspie Chalcydyckim (poprzednio odnotowano tam znaczące zwyżki) i Majorce - o 92 i 64 złote. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Sardynii (ponownie) - o 342 złote, a nieco mniejsze w Portugalii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio 178 i 69 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o odpowiednio 21 i 11 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 spadły jedynie w Egipcie - o średnio 34 złote. Na pozostałych kierunkach ceny zwyżkowały - najbardziej w Grecji - o średnio 77 złotych, a w wyraźnie mniejszym stopniu w Bułgarii, Turcji oraz na Wyspach Kanaryjskich - o 25, 16 i 15 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1011 złotych (wcześniej były wyższe o 991, 1014, 1023, 1035 i 1027 złotych). Największą zwyżkę cen wycieczek ponownie odnotowano w Portugalii - o 1403 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Korfu i Synaju - o średnio 1389 i 1286 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 170 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dziewięćdziesiąty siódmy z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,04 zł/litr wobec 3,01 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost już tylko o 34,2 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 52,2 procent, a przed dwoma o 47,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu nieco się wzmocniła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o jedynie 2,8 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 3,8 procent, a przed dwoma o około 2,6 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom, ale wskutek połączonego wpływu spadku cen paliwa i silniejszego złotego skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu znacząco spadła. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale +220/+230 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła +315/+325, a przed dwoma tygodniami +275/+285 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - o średnio 1100 i 1081 złotych. W mniejszym i stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Grecji i Turcji - o 1047 i 1020 złotych, a w najmniej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 713 złotych

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii, w Maroku, na Majorce, we Włoszech - o średnio odpowiednio 1403, 1164, 1143 i 1133 złotych. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen w Hiszpanii kontynentalnej, na Malcie, na Cyprze i w Tunezji - o średnio 979, 851, 873 i 710 złotych, a kolejny raz najsłabiej podniosły się ceny wyjazdów do Albanii - o 575 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o 1408 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Grecji, na Wyspy Kanaryjskie i do Turcji - o średnio 1237, 1213 i 1205 złotych, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 815 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Majorce, we Włoszech, w Maroku i na Cyprze - o średnio 1446, 1316, 1287 i 1286 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen w Portugalii i w Hiszpanii Kontynentalnej o 1264 i 1211 złotych, jeszcze mniejsze w Albanii i Tunezji - o 965 i 807 złotych, a kierunkiem na którym odnotowano zdecydowanie najmniejszy wzrost cen była Malta - o średnio zaledwie 46 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, ETI oraz Prima Holiday - o około 170, 490 i 750 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 810 złotych (biuro Itaka) do prawie 1600 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 53 ofert (poprzednio 51 ofert, przed rokiem 63, a przed dwoma laty też 63 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 33 oferty (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 20 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 24 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 24 oferty).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland - 13 ofert oraz Itaka - 10 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 11 i 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland- po 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours - 6 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland oraz Best Reisen - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W jedenastym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży uległ niewielkiej zmianie. Do tabeli na miejsce czwarte weszło biuro Coral Travel (z pozycji szóstej), a opuściło ją biuro Oasis (spadek z miejsca piątego na szóstej). Liderem zestawienia nadal pozostawało biuro TUI Poland, wiceliderem biuro Grecos, a trzecią pozycję zajmowało biuro Exim Tours.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Exim Tours i Grecos, przy czym dwa ostatnie zamieniły między sobą pozycje drugą i trzecią. Do pierwszej piątki weszło biuro Itaka (z miejsca szóstego na piąte), a opuściło ją biuro Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez turystycznych grudzień 2022 wczasopedia
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję