TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wycieczek na sierpień 2024

Niewielkie zmiany cen, silny złoty i taniejące paliwo powodują, że ceny są wciąż atrakcyjne. Największe spadki na Costa del Sol, a największe zwyżki na Sardynii.


To zestawienie obejmuje jedenaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 28 grudnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 21 grudnia, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 22 grudnia 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 6 złotych. Największa zniżka średnich cen wystąpiła na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 182 złote, a istotnie mniejsze miały miejsce w Hurghadzie i na Krecie - o 77 i 59 złotych. Największe zwyżki cen w ostatnim tygodniu notowano na Sardynii - o 273 złote, a mniejsze w Kalabrii i na wyspie Sycylii - o średnio 191 i 155 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 36 i 21 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 spadły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Największe zniżki miały miejsce w Turcji i Egipcie - o 34 i 27 złotych, a w jeszcze mniejszym stopniu spadły średnie ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, do Bułgarii i do Grecji - o 19, 18 i 6 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 27 złotych.

Największą zwyżkę cen wycieczek tym razem odnotowano w Kalabrii - o 759 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Sycylii i w Kalabrii - o średnio 590 i 567 złotych. Największe zniżki cen wyjazdów wystąpiły na Synaju - o 754 złote oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i w Marsa Alam - o średnio 415 i 279 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 993 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty pierwszy z rzędu od ponad dwóch lat była bardziej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,77 zł/litr wobec 4,18 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 9,8 procent, natomiast w ostatnim zestawieniu cena była niższa o 28,2 procent, a w przedostatnim o 14,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w minionym tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o ponad 8,1 procent, podczas gdy w ostatnim zestawieniu była silniejsza o około 8,8 procent, a w przedostatnim o około 8,4 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz czterdziesty pierwszy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -290/-300 złotych, a zatem zdecydowanie bardziej korzystnym niż w ostatnim zestawieniu, gdy wyniósł -455/-465 oraz przedostatnim, gdy wyniósł -335/-345 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 183 i 38 złotych, natomiast ich spadki miały miejsce w Egipcie i Bułgarii - o średnio 374 i 219 złote, a stosunkowo niewielki miał miejsce w Turcji - o 23 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech i na Malcie - o 639 i 523 złote, mniejsze w Maroku, na Majorce, w Albanii i Portugalii - o 207, 195, 187 i 107 złotych, a spadły ceny wyjazdów do Tunezji, na Cypr i Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 59, 72 i 256 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie oraz do Grecji i Turcji - o 1290, 1005 i 1004 złote, zaś w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Bułgarii - o średnio 673 i 576 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano we Włoszech, w Portugalii, na Majorce, w Maroku i na Malcie - o 1783, 1600, 1404, 1338 i 1274 złotych, a najmniejsze miały miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, Albanii, na Cyprze i w Tunezji - o średnio 828, 767, 659 i 597 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach ETI, Oasis i Rainbow - o odpowiednio około 350, 220, 150 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe od około 110 złotych (biuro Exim Tours) do wyższych w granicach do około 190 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w jedenastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 55, a przed dwoma laty 63 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 38 ofert (poprzednio 39 ofert, przed rokiem 22, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Itaka z liczbą 35 ofert (poprzednio 36 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 19 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Rainbow - 8 i 7 ofert oraz Grecos i TUI Poland - po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 7 ofert, a na tureckich biura Itaka, Coral Travel TUI Poland- wszystkie po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland - wszystkie po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Tunezji i Bułgarii, biuro Coral Travel wzmocniło ją w Grecji i Bułgarii, a biuro Itaka utrzymało w Turcji.

Poniżej przedstawiamy zestawienie dla zobrazowania skali teoretycznie możliwych oszczędności w cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 nabywanych obecnie - w porównaniu z możliwymi cenami z okresu na 3-4 tygodnie przed wylotem (okres last minute), czyli na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca 2024, gdyby osiągnęły one poziom w tym okresie taki jak w roku 2023, a dość prawdopodobne, że będą one wyższe...

Obecnie ceny są niższe o 432 złote średnio od cen last minute z sierpnia 2023, ale zwraca też uwagę duży rozrzut skali możliwych oszczędności. Najbardziej stabilnie może wypaść progresja cen na popularnym całorocznym kierunku budżetowym jakim jest Egipt, czy w mniejszym stopniu Tunezja, a największe zmiany mogą następować na mniej popularnych i często sezonowych kierunkach premiowych.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W jedenastym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiła jedna zmiana. Tabelę opuściło biuro Coral Travel, a weszło do niej biuro Oasis (z miejsca siódmego na trzecie). Na miejscu lidera tabeli w dalszym ciągu pozostawało biuro Grecos.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym w dalszym ciągu przodowały wówczas biura TUI Poland, Coral Travel i Grecos. Do tegorocznej tabeli weszło biuro Grecos (na pozycję lidera), biuro Oasis (na pozycję trzecią) i biuro Anex (na pozycję piątą) opuściły ją biura Coral Travel, Itaka i Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do 5 gwiazdkowych hoteli na greckich i tureckich kierunkach wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez sierpień 2024 cena wakacje
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję