TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Ceny imprez na 2023 stabilne

To zestawienie obejmuje dziesiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 grudnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 1 grudnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 9 grudnia 2021 roku.


Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 15 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 235 złotych, zaś nieco mniejsze wystąpiły na wyspach Kos (ponownie) i Zakintos - o 106 i 102 złote. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano w Kalabrii - o 128 złotych, a nieco mniejsze na Sardynii i półwyspie Chalcydyckim - o średnio 89 i 83 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 16 i 19 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 wzrosły jedynie w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 12 i 5 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny zniżkowały - najbardziej w Grecji i Egipcie - o średnio 40 i 25 złotych, a w kosmetycznym stopniu w Bułgarii - o jeden złoty.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 991 złotych (wcześniej były wyższe o 1014, 1023, 1035, 1027 i 1056 złotych). Największą zwyżkę cen wycieczek ponownie odnotowano w Portugalii - o 1415 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Synaju i Sardynii - o średnio 1262 i 1261 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 185 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dziewięćdziesiąty szósty z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,43 zł/litr wobec 2,91 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 52,2 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 47,0 procent, a przed dwoma o 50,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu kolejny raz nieco się osłabiła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o około 3,8 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 2,6 procent, a przed dwoma o około 1,8 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom, a skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu dość istotnie wzrosła. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale +315/+325 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła +275/+285, a przed dwoma tygodniami +270/+280 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - o średnio 1090 i 1087 złotych. W mniejszym i stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Grecji i Turcji - o 1003 i 992 złote, a w najmniej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 680 złotych

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii, we Włoszech, w Maroku i na Majorce - o średnio odpowiednio 1415, 1202, 1174 i 1148 złotych. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze i w Tunezji - o średnio 946, 785 i 689 złotych, a kolejny raz najskromniej podniosły się ceny wyjazdów na Maltę i do Albanii - o 664 i 592 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o 1395 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie, do Turcji i Grecji - o średnio 1261, 1225 i 1133 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 837 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii, we Włoszech i na Majorce - o średnio 1511, 1426 i 1413 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen w Hiszpanii Kontynentalnej, w Maroku i na Cyprze o 1322, 1302 i 1186 złotych, jeszcze mniejsze w Tunezji i Albanii - o 783 i 759 złotych, a kierunkiem na którym odnotowano najmniejszy wzrost cen była Malta - o średnio 464 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, ETI oraz Itaka - o około 290, 500 i 740 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 800 złotych (biuro Sun & Fun) do prawie 1470 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio 55 ofert, przed rokiem 48, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 34 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 9 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 16 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - po 7 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland - 13 ofert oraz Itaka - 10 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 9 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - po 7 ofert oraz Itaka - 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i TUI Poland - 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland oraz Best Reisen - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji, Tunezji i Bułgarii, a biuro Exim Tours w Grecji i Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dziesiątym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży uległ niewielkiej zmianie. Tabelę opuściło biuro Coral Travel (spadek z pozycji piątej na szóstą), a na jego miejsce awansowało z pozycji siódmej biuro Oasis. Liderem zestawienia nadal pozostawało biuro TUI Poland, wiceliderem biuro Grecos, a trzecią pozycję zajmowało biuro Exim Tours.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Grecos i Exim Tours, które zachowały swoje pozycje. Do pierwszej piątki weszło biuro Itaka (z miejsca ósmego na czwarte) oraz Oasis (awans z pozycji siódmej na piątą), a opuściło ją biuro Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez sierpień 2023 wczasopedia
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję