TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny imprez cały czas w górę

Ceny imprez sierpniowych po woli, ale rosną. Wyjątkami korekta ceny Bułgarii i Włoch.


To zestawienie obejmuje dwudzieste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 16 lutego 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 9 lutego 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 17 lutego 2022 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 18 złote. Największe zniżki cen ponownie wystąpiły w Sycylii - o średnio 285 złotych, zaś mniejsze wystąpiły w Bułgarii i na Teneryfie - o 168 i 94 złote. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Malcie - o 128 złotych, a nieco mniejsze wystąpiły w Marsa Alami i w Albanii - o 115 i 110 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 4 i 17 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 znacząco wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach turystycznych za wyjątkiem Bułgarii. Nieduże zwyżki miały miejsce w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o średnio 39, 28, 28 i 22 złote. Z kolei spadek cen w Bułgarii był bardzo znaczny i wyniósł średnio 168 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1027 złotych, co było już wyraźnie mniej znaczącą zmianą w porównaniu do poprzedniego tygodnia (wcześniej były wyższe o 995, 893, 905, 879 i 996 złotych).

Największą zwyżkę cen wycieczek kolejny raz odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 1759 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Krecie i Tureckiej Riwierze - o średnio 1480 i 1354 złote. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 343 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz sto szósty z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,11 zł/litr wobec 3,56 zł/litr przed rokiem, co oznacza ponownie znacznie mniejszy niż zwykle wzrost o 15,4 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 20,1 procent, a przed dwoma o 34,9 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu kolejny raz osłabiła się w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o 7,7 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 6,6 procent, a przed dwoma o około 3,3 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a w wyniku połączonego wpływu mniejszego wzrostu cen paliwa oraz równoczesnego osłabionego złotego skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu umiarkowanie wzrosła. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale +305/+315 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła +290/+300, a przed dwoma tygodniami +265/+275 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 1167, 1158 i 1146 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 860 i 692 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii i na Majorce - o 1347 i 1172 złote, a nieco mniejsze we Włoszech, w Maroku i Hiszpanii kontynentalnej- o średnio 1056, 1025 i 1005 złotych. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Cyprze - o średnio 899 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę - o 740, 689 i 668 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie, do Grecji i do Turcji- o 1491, 1482 i 1470 złotych, w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu - o średnio 1367 złotych, a kolejny raz w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 922 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Majorce, w Portugalii, we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 1683, 1534 i 1509 złotych. Niewiele mniejsze były zwyżki średnich cen w Maroku, Hiszpanii kontynentalnej i na Cyprze - o 1462, 1428 i 1307 złotych, jeszcze mniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 1154 i 904 złote, a wyraźnie najmniejsze na Malcie - o 455 złotych.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, Itaka i Sun & Fun - o około 730, 780 i 820 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 950 złotych (biuro Coral Travel) do 1450 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w osiemnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 43 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 55, a przed dwoma laty 56 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 40 ofert (poprzednio też 40 ofert, przed rokiem 22, a przed dwoma laty 17 ofert) oraz Rainbow z liczbą 33 ofert (poprzednio 35 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 35 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 9 ofert oraz Exim Tours - 4 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 11 ofert oraz TUI Poland i Rainbow - 8 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 11 i 10 ofert, a na tureckich biura Itaka i TUI Poland - po 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i Coral Travel - 5 i 4 oferty, a w Bułgarii TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Turcji, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli uległ jednej zmianie gdyż opuściło je biuro Sun & Fun spadając z pozycji piątej na szóstą, a na jego miejsce weszło biuro Oasis (z miejsca szóstego). Ponadto na pozycjach drugiej i trzeciej nastąpiła zmiana pomiędzy biurami Grecos (awans) oraz Itaka. Liderem zestawienia nadal pozostawało biuro Coral Travel.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Grecos, TUI Poland oraz Exim Tours. Do pierwszej piątki weszły biura Itaka (z miejsca ósmego na trzecie) oraz Oasis (z miejsca dziesiątego na piąte), a opuściły ją biura Exim Tours i Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez wyjazdów sierpień 2023
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję