TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny imprez nieco w górę

Ceny dla większości kierunków nieco w górę. Zmiany cen są spowodowane kursami walut i zmianami cen m.in. paliwa.


Niniejsze zestawienie obejmuje czternaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 5 stycznia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 29 grudnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 6 stycznia 2022 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, podobnie jak przed tygodniem, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 55 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły w Albanii (poprzednio był tam największy wzrost cen) - o średnio 66 złotych, zaś nieco mniejsze wystąpiły na Gran Canarii i Synaju - o 61 i 36 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Tureckiej Riwierze - o 203 złote, a nieco mniejsze na Cyprze i Malcie (poprzednio był tam znaczny spadek cen) - o 174 i 154 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły i spadły o odpowiednio 20 i 31 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 spadły jedynie w Egipcie - o średnio 12 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny zwyżkowały - najbardziej w Turcji - o średnio 123 złote, a w mniejszym stopniu w Grecji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich - o 70, 67 i 26 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 982 złote (wcześniej były wyższe o 945, 993, 1011, 991 i 1014 złotych). Największą zwyżkę cen wycieczek kolejny raz odnotowano w Portugalii - o 1451 złote, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Sycylii i półwyspie Chalcydyckim - o średnio 1286 i 1256 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 256 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz setny z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,41 zł/litr wobec 3,15 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 40,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 38,4 procent, a przed dwoma jeszcze o 39,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu dość istotnie osłabła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o 4,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza jedynie o około 3,2 procent, a przed dwoma o około 1,9 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale wskutek połączonego wpływu wzrostu cen paliwa i słabszego złotego skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu dość wyraźnie się podniosła. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale +300/+310 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła +250/+260, a przed dwoma tygodniami +220/+230 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich - o 1075 złotych, nieco mniejsze w Turcji, Egipcie i Grecji - o średnio 1009, 950 i 917 złotych, a w najmniej w skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 775 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii, w Hiszpanii kontynentalnej, na Majorce i we Włoszech - o średnio odpowiednio 1451, 1213, 1207 i 1190 złotych. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen w Maroku i na Malcie- o średnio 1071 i 1063 złote, a najsłabiej podniosły się ceny wyjazdów na Cyprze, w Tunezji i Albanii - o 744, 620 i 447 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu, na Wyspy Kanaryjskie i do Turcji - o 1356, 1309 i 1304 złote, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Grecji - o średnio 1184 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 803 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, na Majorce, we Włoszech i w Portugalii - o odpowiednio średnio 1575, 1573, 1443 i 1390 złotych. Mniejsze były zwyżki średnich cen w Maroku i na Cyprze - o 1284 i 1215 złotych, a jeszcze mniejsze w Albanii, Tunezji i na Malcie - o średnio 897, 718 i 667 złotych.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, Sun & Fun oraz Oasis - o około 650, 660 i 770 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 810 złotych (biuro Grecos) do ponad 1470 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to trzynastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 54 ofert (poprzednio też 54 oferty, przed rokiem 57, a przed dwoma laty 53 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 33 ofert (poprzednio też 33 oferty, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 15 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 26 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 24 oferty).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland oraz Itaka - 11 i 9 ofert, a także Grecos i Rainbow - 6 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 11 i 10 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 6 ofert oraz TUI Poland i Itaka - 5 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel - 6 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland - 3 i 2 oferty, a w Bułgarii TUI Poland - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Turcji, a utrzymało na głównych Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji.
4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czternastym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 zarówno skład, jak i kolejność biur podróży w tabeli pozostały takie same, a zmiany odchyleń od ceny referencyjnej uległy jedynie bardzo niedużym zmianom. Liderem zestawienia nadal pozostawało biuro TUI Poland, a wiceliderami biura Coral Travel i Grecos.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Exim Tours i Grecos. Do pierwszej piątki weszło biuro Itaka (z miejsca szóstego na piąte), a opuściło ją biuro Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez sierpień 2023 wakacje ceny wzrost
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję