TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny wyjazdów stabilnie

Ceny wakacji z wylotem na początku sierpnia utrzymują się. Są destynacje zaliczające duże spadki (Rodos), ale są i duże wzrosty.


Niniejsze zestawienie obejmuje czterdzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 27 lipca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 20 lipca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 28 lipca 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 10 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na Rodos - o średnio 822 złote oraz w Portugalii i na wyspie Kos - o 414 i 398 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na Półwyspie Chalcydyckim - o 803 złote, a już znacząco mniejsze w Maroku i na Teneryfie- o 503 i 429 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 3 i 359 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wyjątkiem Grecji, w której spadły o średnio 157 złotych. Największe zwyżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - o 248 i 129 złotych, a istotnie mniejsze w Turcji i Bułgarii - o średnio 68 i 61 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 110 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 331, 287, 369, 418 i 389 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim - o 2516 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce w Maroku i Portugalii - o 1930 i 1071 złotych. Największy spadek cen odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 683 złote, a niewiele mniejsze w tureckim regionie Dalaman i na Rodos - o 647 i 574 złote.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 711 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz dwudziesty pierwszy od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,58 zł/litr wobec 5,07 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty pierwszy od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 29,4 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 33,1 procent, a przed dwoma o 32,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nadal zdecydowanie silniejsza niż przed rokiem - o około 8,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 8,3 procent, a przed przed dwoma o około 10,2 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty pierwszy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania była w minionym tygodniu w dalszym ciągu bardzo wysoka i zawierała się w przedziale -490/-500 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -510/-520 złotych, a przed dwoma tygodniami - 560/-570 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich - o 303 złote, znacząco mniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Bułgarii, Egiptu i Turcji - o średnio 153, 118 i 47 złotych, natomiast obniżyły się ceny wyjazdów do Grecji - o średnio 36 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku - o średnio 1930 złotych, a mniejsze w Portugalii, na Malcie i we Włoszech - o średnio 1071, 868 i 281 złotych. W niedużym stopniu spadły ceny wyjazdów do Hiszpanii kontynentalnej i Tunezji - o 26 i 27 złotych, a w większej skali na Cyprze, w Albanii i na Majorce - o 110, 239 i 529 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 1246 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów do Grecji, Bułgarii i Turcji - o 844, 640 i 604 złote, a w najmniejszej skali drożały wyjazdy do Egiptu - o średnio 372 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, Portugalii i na Malcie - o 1684, 1302 i 1198 złotych oraz na Cyprze i Majorce - o średnio 940, 880 złotych. Najmniejsze były zwyżki średnich cen we Włoszech, w Tunezji i Albanii - o 502, 496 i 323 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 spadek cen odnotowano jedynie w biurach Exim Tours, Prima Holiday i TUI Poland - o około 490, 140 i 100 złotych. Z kolei najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, Itaka i Neckera - o około 220, 240 i 260 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 270 złotych (biuro Coral Travel) do ponad 500 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w czterdziestym drugim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera po raz drugi w tym roku "etatowy" lider, czyli biuro TUI Poland, został zastąpiony przez biuro Itaka z liczbą 49 ofert (poprzednio 48 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 25 ofert). Organizator ten wyprzedził biura TUI Poland z liczbą 47 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 40, a przed dwoma laty 36 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 43 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem zaledwie 4, a przed dwoma laty 6 ofert).

Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą. Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland - 5 ofert oraz Join up, Best Reisen i Sun & Fun - wszystkie po 3 oferty. Na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Rainbow - po 10 ofert oraz TUI Poland - 7 oferty, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland - 12 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 5 ofert, a na tureckich biura Itaka i Rego bis - po 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Itaka - 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Sun & Fun- 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku Itaka poprawiło swoją pozycję w Tunezji i Turcji, biuro TUI Poland poprawiło ją w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel na Grecji i Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czterdziestym trzecim zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli uległ jednej zmianie, a mianowicie weszło do niej biuro TUI Poland (z pozycji siódmej na pozycję piątą), a opuściło ją biuro Sun & Fun. Na pozycję lidera wróciło biuro Join Up (awans z miejsca drugiego) spychając dotychczasowego lidera biuro Grecos na miejsce czwarte. Na pozycję drugą z trzeciej awansowało biuro Itaka, a na trzecią z czwartej biuro Coral Travel.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Itaka, Grecos i Coral Travel. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Join Up (na miejsce lidera), a opuściło ją biuro Sun & Fun.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów sierpień lastminute
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję