TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Wycieczki tańsze niż rok temu

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA przygotował analizę cen imprez turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2021. Obejmuje ona okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli 2 - 8 sierpnia 2021 roku.


Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych i połączeń lotniczych w postaci mapek. Obecnie (od 28 grudnia) zestawienia są sporządzane co tydzień wyłącznie dla sezonu lato 2021.

1. Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste siódme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 13 maja 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 6 maja 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 14 maja 2020 roku.

Poczynając od 8 października zestawienia cen są uzupełniane o ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 11 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek ponownie wystąpił w Kalabrii i wyniósł średnio 123 złote, a mniej istotne zniżki miały miejsce w Turcji Egejskiej i na Tureckiej Riwierze - o 74 i 70 złote. Największe zwyżki cen wyjazdów odnotowano na Lanzarote - o 390 złotych oraz na Sardynii i w Portugalii - o średnio 171 i 131 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 35 i 2 złote.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.

W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków wzrost cen wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie wyhamował, a na części kierunków odnotowano nawet spadkowe odreagowanie. Największe wzrosty odnotowano na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 88 złotych, wyraźnie mniejsze w Bułgarii i w Grecji - o 26 i 17 złotych, zaś spadły na kierunkach egipskich i tureckich - o średnio 31 i 77 złotych.

2. Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 144 złote. W ostatnich dziesięciu zestawieniach ceny były konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136, 128 złotych.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 844 złote, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce w Portugalii i w Kalabrii - o średnio 521 i 504 złotych. Znacznie mniej znaczące byłe wzrosty cen wycieczek, z których największe ponownie odnotowano na Lanzarote - o 108 złote, a mniejsze na wyspach Rodos i Kos - o średnio 77 i 58 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 41 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz siedemnasty z rzędu była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,54 zł/litr wobec zaledwie 1,30 zł/litr przed rokiem, co oznacza już jedenasty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 95,4 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 111,1 procent, a przed dwoma o 96,8 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była znacząco silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych tj. o około 3,4 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 1,8 procent, a przed dwoma o około 2,1 procent.

W sytuacji równoczesnego wpływu znacznie wyższych cen paliwa oraz istotnie niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz osiemnasty dziewiętnasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +100/+110 złotych, podczas gdy w poprzednim tygodniu było to rekordowe +140/150 złotych, a przed dwoma +120/+130.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym razem miały miejsce w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie gdzie średnie ceny były niższe odpowiednio o 140, 121 i 113 złotych od cen sprzed roku, zaś mniejsza była skala rocznych przecen w Bułgarii i Grecji - o średnio 77 i 51 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach tym razem zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły w Hiszpanii kontynentalnej, w Portugalii i na Malcie - o odpowiednio 551, 521 i 400 złotych. Znacząco mniej staniały wyjazdy do Maroka, Włoch i Tunezji - o średnio 331, 222 i 140 złotych. Jeszcze bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów na Majorkę i Cypr - o średnio 41 i 34 złote, a jedynym kierunkiem, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły była Albania ze wzrostami średnich cen o 40 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) największą obniżkę cen wycieczek odnotowano w Grecji - o średnio 217 złotych, mniejsze na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o średnio 124, 102 złotych. jeszcze mniejsza dwuletnia zniżka miała miejsce na kierunkach tureckich - o średnio 63 złote, a najmniejsza w Egipcie, która wyniosła zaledwie 13 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe spadki cen w ujęciu dwuletnim miał miejsce na Malcie i Cyprze - o 727 i 548 złotych, a nieco mniejsze w Maroku i Portugalii - o 410 i 312 złotych. Znacznie już mniejsze były zniżki cen wycieczek do Albanii i Tunezji - o średnio 112 i 86 złotych, a jedynym kierunkiem na który ceny wyjazdów wzrosły była Majorka, choć był o jedynie symboliczny, a mianowicie o 3 złote.

3. W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Best Reisen, Sun & Fun i Rainbow - o około 520, 380 i 360 złotych. Znaczne były również roczne zniżki w biurach TUI Poland, Exim Tours i Prima Holiday - o około 195, 155 i 145 złotych. W mniejszej skali obniżyły się roczne ceny wycieczek w biurze Grecos Holiday i Coral Travel - o około 30 i 10 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 15 do ponad 800 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 30 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow z liczbą 24 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 20 ofert) oraz Itaka z liczbą 23 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 21 ofert).

Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i Grecos - 8 i 7 ofert, przed biurami TUI Poland i Coral Travel - po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow w Egipcie i w Grecji.

4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym siódmym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów nie uległ zmianie. Niewielkim korektom uległy jedynie odchylenia od średniej ceny referencyjnej w szczególności w biurze Grecos (na korzyść) z powodu zniżki ofertowych cen wycieczek oraz w biurze TUI Poland (na niekorzyść) z powodu umiarkowanego wzrostu cen wyjazdów.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym trzy pierwsze pozycje zajmowały biura Exim Tours, Coral Travel i ETI. Dwa pierwsze pozostały na swoich pozycjach liderów, a bardzo duży zjazd odnotowało trzecie z nich, które przesunęło się o dwanaście pozycji w dół (z 3 na 15). Natomiast awans z pozycji piątej przed rokiem na trzecią obecnie odnotowało biuro Grecos oraz biuro TUI Poland z pozycji szóstej (poza obrębem zestawienia) na czwartą obecnie.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Analiza cen sierpień 2021 TravelData
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję