TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Lekki wzrost cen wycieczek

W tym tygodniu pojawił się lekki wzrost cen, najbardziej drożeje Teneryfa, Maroko i Korfu, a tanieje Fuerteventurza, Zakintos i Synaj.


Niniejsze zestawienie obejmuje szesnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 1 lutego 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 25 stycznia, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 1 lutego 2023 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 42 złote. Największą zwyżkę cen w ostatnim tygodniu notowano na Teneryfie - o 300 złotych, a nieco mniejsze w Maroku i na greckiej wyspie Korfu - o średnio 279 i 236 złotych. Największa zniżka średnich cen wystąpiła na Fuerteventurze - o 545 złotych, a znacząco mniejsze miały miejsce na greckiej wyspie Zakintos i Synaju - o 382 i 79 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 63 i 113 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 wzrosły na trzech z wiodących kierunków wyjazdów turystycznych Polaków, w tym najbardziej na Wyspach Kanaryjskich - o 123 złotych, nieco mniej w Bułgarii i Grecji - o 46 i 33 złote, natomiast umiarkowanie spadły w Egipcie i Turcji - o 36 i 21 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 57 złotych. Największą zwyżkę cen wycieczek ponownie odnotowano na Sardynii - o 682 złote, a znaczące wzrosty miały też miejsce w Maroku i Portugalii - o średnio 498 i 395 złotych. Największe zniżki cen wyjazdów kolejny raz wystąpiły na Synaju - o 399 złotych oraz na Cyprze i hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio 304 i 258 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 893 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty szósty z rzędu od ponad dwóch lat była bardziej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego ponownie wyniosła 3,90 zł/litr wobec 4,75 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 16,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 16,5 procent, a przed dwoma o 16,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o prawie 8,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o około 7,1 procent, a przed dwoma o około 6,9 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz czterdziesty szósty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -365/-375 złotych, a zatem nieznacznie bardziej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -315/-325, i przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -300/-310 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich - o 227 złotych, a mniejsze były wzrosty cen wycieczek w Bułgarii i Grecji - o średnio 76 i 54 złote, a tańsze były ceny wyjazdów do Turcji - o 53 złote, a zwłaszcza do Egiptu - o średnio 244 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku, we Włoszech, w Portugalii i na Malcie - o 498, 430, 395 i 291 złotych, mniejsze w Albanii i Hiszpanii kontynentalnej - o 81 i 11 złotych, natomiast spadły ceny wyjazdów na Cypr, do Tunezji i na Majorkę - o średnio 304, 145 i 139 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie oraz do Grecji i Turcji - o 1205, 998 i 968 złote, zaś w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 812 i 507 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Portugalii, we Włoszech i w Maroku - o 1541, 1531 i 1413 złote, mniejsze miały miejsce w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 985 i 954 złote, a najmniejsze w Albanii, na Malcie, w Tunezji i na Cyprze - o średnio 667, 600, 548 i 503 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Exim Tours, Best Reisen i Sun & Fun - o odpowiednio około 330, 190 i 170 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 160 złotych (biuro Grecos), aż do zwyżek o około 140 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w czternastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 47, a przed dwoma laty 38 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 38 ofert (poprzednio 36 ofert, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 24 oferty, oraz Coral Travel z liczbą 38 ofert (poprzednio też 38 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 17 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biuro TUI Poland - 8 ofert oraz Anex i Coral Travel - po 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Rainbow - 11 i 10 ofert oraz Grecos - 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 4 oferty oraz Itaka i TUI Poland - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland - wszystkie biura po 3 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours i TUI Poland - po 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie i Tunezji, biuro Itaka w Grecji, a biuro Coral Travel utrzymało ją w Grecji i Turcji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czternastym szóstym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiła jedna zmiana. Tabelę opuściło biuro Oasis, a weszło do niej biuro Coral Travel (z miejsca szóstego na piąte). Na miejscu etatowego lidera tabeli w dalszym ciągu i z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym w dalszym ciągu przodowały wówczas biura Grecos, TUI Poland, Coral Travel. Do tegorocznej tabeli weszło biuro Anex (na pozycję drugą), a opuściło ją biuro Sun & Fun.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 4 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
wakacje ceny sierpień 2024 koszt wyjazdu
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję