TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Spadek cen wyjazdów

Ceny na zielono i po raz pierwszy średnia cena imprez jest niższa niż rok temu.


To zestawienie obejmuje ósme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 30 listopada 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 23 listopada, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 1 grudnia 2022 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 66 złotych, czyli w jeszcze większym stopniu niż w ostatnich czterech tygodniach, w których spadły o 33, 38 i po 16 złotych. Największa zniżka średnich cen wystąpiła na wyspie Korfu - o 289 złotych, a nieco mniejsze na Malcie (przed tygodniem był tam duży wzrost cen) i Sycylii - o 245 i 205 złotych. Największy wzrost cen w ostatnim tygodniu notowano na Półwyspie Chalcydyckim (przed tygodniem był tam największy spadek cen) - o 244 złote, a mniejsze na wyspach Kos i Teneryfie - o średnio 126 i 50 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem odpowiednio wzrosły o 39 i 18 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 spadły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Najmniejsze spadki miały miejsce w Bułgarii i Turcji - o zaledwie 4 i 13 złotych, a pokaźniejsze na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji i Egipcie - o 30, 55 i 71 złotych, w Bułgarii.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że po raz pierwszy średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu, a mianowicie o 52 złote. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od prawie dwóch i pół roku, czyli od połowy czerwca 2021. Nie zagraża ona jednak (na razie) zyskom biur podróży, ponieważ korzyści ze spadku kosztów (tanie paliwo lotnicze oraz silny złoty) są obecnie nadal jeszcze wyraźnie większe od niekorzystnego wpływu niższych cen wycieczek.

Największą zwyżkę cen wycieczek kolejny raz z rzędu odnotowano na Sardynii - o 920 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce w Kalabrii i na Fuerteventurze - o średnio 437 i 392 złotych. Największe zniżki cen wyjazdów wystąpiły na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i Synaju - o 718 i 620 złotych oraz w Marsa Alam - o średnio 387 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 1014 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty ósmy z rzędu od ponad dwóch lat była bardziej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,91 zł/litr wobec 4,60 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 15,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 15,9 procent, a przed dwoma o 20,3 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o ponad 8,2 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o około 8,5 procent, a przed dwoma o około 8,2 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz trzydziesty szósty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale -335/-345 złotych, a zatem tylko nieco mniej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł-350/-360 i przed dwoma, gdy wyniósł -380/-390 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich - o 165 złotych, natomiast spadki w Turcji, Grecji i Bułgarii - o średnio 23, 84 i 170 złotych, a zwłaszcza w Egipcie - o 410 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech i na Malcie - o średnio 608 i 242 złote, mniejsze w Albanii, Maroku i Portugalii - o 110, 59 i 29 złotych, a spadły ceny wyjazdów na Majorkę, do Tunezji, na Cypr i do Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 67, 147, 249 i 527 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie oraz do Turcji i Grecji - o 1261, 957 i 948 złotych, zaś w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Bułgarii - o średnio 680 i 565 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano we Włoszech, w Portugalii, Maroku i na Majorce - o 1669, 1474, 1241 i 1231 złotych, a najmniejsze miały miejsce na Malcie, w Albanii, na Cyprze oraz w Tunezji i Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 940, 765, 589, 570 i 547 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Neckera, Oasis i Coral Travel - o odpowiednio około 600, 410 i 380 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 100 złotych (biuro Sun & Fun), zaś jedynymi biurami, w których ceny wzrosły były TUI Poland i ETI - o około 85 i 280 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 47 ofert (poprzednio też 47 ofert, przed rokiem 55, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 39 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 22, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Itaka z liczbą 35 ofert (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 15 ofert).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Grecos - 9 i 7 ofert oraz Rainbow i TUI Poland - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka- 10 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 5 ofert oraz Itaka i TUI Poland - 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Join Up i TUI Poland - 3 i 2 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Bułgarii, biuro Coral Travel wzmocniło ją w Egipcie, Grecji i Bułgarii, a biuro Itaka w Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W ósmym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiła jedna zmiana. Tabelę opuściły biuro Oasis, a weszło do niej biuro Itaka (z miejsca siódmego na piąte). Na miejscu lidera tabeli a dalszym ciągu pozostawało biuro Grecos, a na pozycjach drugiej i trzeciej biura Join Up i Coral Travel.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Grecos i Exim Tours. Do tegorocznej tabeli weszło biuro Join Up (na pozycję drugą), a opuściło ją biuro Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy kierunki greckie i Czarnogórę:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez sierpień 2024 wyjazdy na lato wakacje wczasopedia
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję