TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny wyjazdów spadają

Ceny wyjazdów na sierpień lekko w dół. Największe spadki na Tureckiej Riwierze i w Turcji Egejskiej oraz na Krecie.


To zestawienie obejmuje dwudzieste ósme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 25 kwietnia 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi18 kwietnia, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 kwietnia 2023 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 58 złotych (w zeszłym tygodniu wzrosła o 8 złotych). Największą zniżki cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Tureckiej Riwierze i Turcji Egejskiej - o 256 i 255 złotych, a nieznacznie mniejszą na Krecie - o średnio 242 złote. Największe zwyżka średnich cen wycieczek wystąpiła w Portugalii - o średnio 140 złotych, a nieco mniejsze na Costa de la Luz i Lanzarote - o 79 i 72 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 12 i 10 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5- 11 sierpnia 2024 spadły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków z wyjątkiem Bułgarii, gdzie wzrosły o średnio 11 złotych. Największe spadki cen wyjazdów miały miejsce w Turcji - o 209 złotych. Tak znaczące spadki średnich cen na tym kierunku miały związek ze znacznymi ich obniżkami w biurach Anex i Join UP. Mniejsze były przeceny wycieczek w Grecji i Egipcie - o 77 i 67 złotych, a zupełnie symboliczne na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 2 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 93 złote (poprzednio była niższa o 96 złotych). Największą zniżkę cen wycieczek kolejny raz odnotowano w Kalabrii - o 677 złotych, a istotne były też spadki cen na Synaju i na Majorce - o średnio 461 i 396 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów tym razem wystąpiły na Sardynii i Sycylii - o 983 i 866 złotych, a znacząco mniejsze miały miejsce na półwyspie Chalcydyckim - o 442 złote. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 953 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów łączna sytuacja ukształtowała się jeszcze na korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, ale już w wyraźnie mniejszej skali niż miało to miejsce w okresach wcześniejszych.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,73 zł/litr wobec 3,60 zł/litr, czyli była o 3,6 procent wyższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była niższa o 1,1 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami o 0,3 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem o prawie 5,5 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 5,7 procent, a przed dwoma o 8,7 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz pięćdziesiąty ósmy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -155/-165 złotych, a zatem w wyraźnie mniejszym stopniu korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -235/-245, jak również mniej korzystnym niż przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -275/-285 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków roczny spadek średnich cen wycieczek tym razem wystąpił na wszystkich z tych kierunków. W najmniejszym stopniu obniżyły się średnie ceny wyjazdów do Grecji, na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o tylko 11, 14 i 38 złotych. Znacznie większy był spadek cen wycieczek do Turcji i Egiptu, który wyniósł odpowiednio 177 i 368 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech, w Albanii, Portugalii i na Malcie - o 391, 155, 134 i 129 złotych. Nieznaczny spadek cen wycieczek wystąpił na Cyprze - o 8 złotych, a bardziej znacząco obniżyły się ceny w Tunezji, Maroku, Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 172, 175, 222 i 396 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o 1044 i 981 złotych, w niewiele mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Turcji - o 841 złotych, natomiast w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 564 i 131 złotych. Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku i we Włoszech - o 1983 i 1590 złotych, mniejsze w Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej - o 1366 i 1103 złote, a jeszcze mniejsze miały miejsce na Malcie,Majorce, Cyprze, w Albanii i Tunezji - o 912, 706, 703, 684 i 434 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Best Reisen, Anex i Coral Travel - o odpowiednio około 560, 320 i 300 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 290 złotych (biuro Join UP), aż do zwyżek o około 200 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dwudziestym ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 54 ofert (poprzednio również 54 oferty, przed rokiem 48, a przed dwoma laty 52 oferty).

Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 49 ofert (poprzednio 45 ofert, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 20 ofert, oraz Itaka z liczbą 46 ofert (poprzednio też 46 ofert, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 20 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 6 ofert oraz Anex i Coral Travel - 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 12 ofert oraz Grecos i Rainbow - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka i Rainbow - 5 i 3 oferty, a na tureckich biuro Rainbow - 4 oferty oraz Itaka, Coral Travel, Anex i TUI Poland - wszystkie po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Join UP - 5 ofert, a w Bułgarii biuro Itaka i TUI Poland - po 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, biuro Coral Travel w Grecji, a biuro Itakal w Grecji i Bułgarii

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym ósmym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie, nastąpiła jedna zmiana. Do tabeli weszło biuro Join UP (na pozycję wicelidera), a opuściło ją biuro TUI Poland. Na miejscu etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i nadal z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos, a na kolejnych biura Join UP i Anex.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Join Up, Anex i TUI Poland. W tegorocznej tabeli w porównaniu z ubiegłym sezonem w skład pierwszej piątki weszło biuro Itaka (na miejsce piąte), a opuściło ją biuro TUI Poland.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 3 - 3,5 gwiazdkowych na większości kierunków wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na wakacje sierpień 2024 zestawienie cen kosztów wakacji
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję