TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Koniec spadku cen

Ceny wyjazdów na sierpień wracają do wzrostów. Najbardziej w górę Kalabria, Lanzarote i Korfu.


Niniejsze zestawienie obejmuje trzydzieste piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 1 czerwca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 25 maja 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 2 czerwca 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 20 złotych. Zdecydowanie największe zniżki cen wystąpiły na Sardynii i Sycylii - o średnio 197 i 192 złotych, a mniejsza miała miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 123 złote. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano w Kalabrii (poprzednio był tam największy spadek cen) - o 201 złotych oraz na wyspach Lanzarote i Korfu (ponownie) - o po 141 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 90 i 134 złote.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków za wyjątkiem Bułgarii gdzie pozostały bez zmian. Największe zwyżki miały miejsce w Grecji i Egipcie - o 48 i 46 złotych, mniejsza miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o 20 złotych, a najmniejsza w Turcji - o 2 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 467 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 520, 600, 720, 875 i 953 złote). Największą zwyżkę cen wycieczek ponownie odnotowano w Portugalii - o 1100 złotych, zaś niewiele mniejsze wzrosty miały miejsce na Sardynii i Teneryfie - o średnio 1050 i 1022 złote. Podobnie jak w prawie całym sezonie sprzedaży lata 2023 nie odnotowano spadku cen na żadnym z kierunków turystycznych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 930 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz trzynasty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła (ponownie) 3,39 zł/litr wobec 5,09 zł/litr przed rokiem, co oznacza trzynasty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 33,4 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 33,0 procent, a przed dwoma o 37,1 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była silniejsza o około 3,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 2,1 procent, a przed przed dwoma o około 2,7 procent. Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz trzynasty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal znacznego spadku cen paliwa i silniejszego złotego, skala jego pozytywnego oddziaływania zawierała się w nieco wyższym przedziale -340/-350 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -295/-305 złotych, a przed dwoma tygodniami - 360/-370 złotych. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek ponownie wystąpiły w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o 545, 529 i 506 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 152 i 134 złote. Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii - o 1100 złotych, nieco mniejsze w Maroku, na Majorce, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o średnio 838, 812, 756 i 758 złotych, a w znacznie mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów na Maltę, do Albanii, na Cypr oraz do Tunezji - o 403, 307, 110 i 92 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1504 złote, zaś w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Grecji, Turcji i Egiptu - o średnio 1413, 1380 i 1304 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 882 złote. Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku, Portugalii, Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o średnio 2533, 2028, 1741 i 1637 złote. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Majorce, na Cyprze i w Albanii - o 1537, 1163 i 1008 złotych, a jeszcze mniejsze w Tunezji i na Malcie - o średnio 804 i 666 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 spadek odnotowano jedynie w biurze ETI - o 329 złotych. Z kolei najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Prima Holiday, Best Reisen i Grecos - o około 130, 210 i 240 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 280 złotych (biuro Itaka) do prawie 750 złotych. W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzydziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 44 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 47 a przed dwoma laty 41 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 39 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 28 ofert) oraz Itaka z liczbą 36 ofert (poprzednio też 36 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 26 ofert).

Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą. Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join up i Coral Travel - 6 i 4 oferty oraz Join up i TUI Poland - po 2 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Grecos - 9 i 6 ofert oraz Rainbow i TUI Travel - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland oraz Itaka - 11 i 10 ofert, a na tureckich biura Coral Travel oraz Itaka - 7 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours - 4 oferty oraz Coral Travel i TUI Poland - po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Oasis - po 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel poprawiło ją w Tunezji, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów. W trzydziestym piątym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, natomiast zmianom uległy pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Z miejsca drugiego na miejsce lidera awansowało biuro Grecos, zaś ruch dokładnie odwrotny odnotowało przodujące dotychczas biuro Join Up. Z miejsca czwartego na trzecie awansowało biuro Coral Travel, a biuro Anex Travel spadło z trzeciego na czwarte. Biuro TUI Poland nadal pozostało na pozycji piątej.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura Exim Tours, Coral Travel i TUI Poland. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Join up (na miejsce wicelidera) oraz Anex Travel (na miejsce czwarte), a opuściły ją biura Exim Tours oraz Itaka.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
zmiana cen imprez na sierpień 2023 ceny wycieczek na sierpień
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję