TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Zmiany cen imprez w 2023 roku

Nowe zestawienie TravelDATA obejmuje piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 3 listopada 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 27 października, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 4 listopada 2021 roku.


Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 18 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na Korfu (w ubiegłym tygodniu wystąpił tam duży wzrost cen) - o średnio 228 złotych, zaś mniejsze spadki wystąpiły na półwyspie Chalcydyckim (poprzednio ceny wzrosły tam najbardziej) i na Lanzarote - o 162 i 161 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano w Kalabrii - o 119 złotych, a nieco mniejsze w Maroku i na Sycylii - o średnio 113 i 89 złote. Przed tygodniem na obu wymienionych włoskich kierunkach miały miejsce największe spadki cen.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem odpowiednio wzrosły i spadły o 27 i 8 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich czterech tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na trzech z wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 spadły, a na dwóch wzrosły. Zniżki cen odnotowano w Bułgarii, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 92, 69 i 64 złote, a wzrosły ceny wyjazdów do Turcji i Egiptu - o 28 i 10 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1056 złotych (wcześniej były wyższe o 1075, 1050, 1022 i 1029 złotych). Największą zwyżkę cen wycieczek ponownie odnotowano na Synaju - o 1708 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Gran Canarii i w Marsa Alam - o średnio 1398 i 1330 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 132 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dziewięćdziesiąty pierwszy z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,87 zł/litr wobec 3,21 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 51,7 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 57,8 procent, a przed dwoma o 66,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu minimalnie straciła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o około 6,6 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 6,5 procent, a przed dwoma o około 8,9 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom, ale skala jego negatywnego oddziaływania kolejny raz zmalała. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +415/+425 złotych, a zatem nieco niższym niż przed tygodniem, gdy wynosił + 440/+450 oraz znacząco niższym niż przed dwoma tygodniami, gdy wynosił +545/+555 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Egipcie - o średnio 1440 złotych. W mniejszym i stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 1129 i 1013 złotych, a w najmniejszym do Turcji i Bułgarii - o średnio 998 i 955 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce, w Hiszpanii kontynentalnej oraz we Włoszech i w Maroku - o średnio odpowiednio 1223, 1142, 1129 i 1124 złote. Nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Cyprze i w Portugalii - o średnio 997, 971 złotych, a najmniej ponownie podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę - o 760, 743 i 585 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o 1653 złote, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie i do Turcji - o średnio 1297 i 1211 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Grecji i Bułgarii - o średnio 1077 i 1041 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Hiszpanii kontynentalnej oraz na Majorce i we Włoszech- o średnio 1612, 1364 i 1305 złotych, mniejsze były zwyżki średnich cen na Cyprze i w Portugalii - o 1218 i 1031 złote, jeszcze mniejsze w Tunezji i Albanii - o 824 i 733 złotych, a kierunkiem, na którym odnotowano najmniejszy wzrost cen była Malta - o średnio 470 złotych.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach ETI, Exim Tours i TUI Poland - o około 570, 816 i 847 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 930 złotych (biuro Itaka) do ponad 1540 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli ( to w drugim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 57 ofert (poprzednio 54 oferty, przed rokiem 55, a przed dwoma laty 59 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 28 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 22, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 16 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Rainbow - 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland - 13 ofert oraz Itaka i Grecos - 8 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland - po 9 ofert, a na tureckich biura TUI Poland - 5 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i TUI Poland - 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji i Turcji, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Exim Tours w Grecji, Turcji i Tunezji.
4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W piątym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 zarówno skład biur w tabeli, jak i kolejność zajmowanych przez pozycji nie uległy zmianom. Miejsce lidera ponownie zajmowało biuro TUI Poland, które wyprzedziło kolejne w tabeli biura Best Reisen oraz Exim Tours. W przypadku dwóch pierwszych biur zauważalnie wzrosło średnie odchylenie ich cen (w dół) od średniej ceny referencyjnej.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Grecos i Rainbow. Grecos przesunął się z pozycji pierwszej na czwartą, a biuro Rainbow (wraz z biurem Coral Travel) opuściło skład pierwszej piątki. Na pozycję lidera tabeli z pozycji trzeciej awansowało biuro TUI Poland.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
zmiana cen imprezy 2023 travelData
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję