TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wyjazdy na przyszły rok - wszystko drożej

Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych w postaci mapek. Przedstawiane w poprzednich zestawieniach przebiegi wahań średniej ceny pojawią się, gdy liczba notowań będzie na tyle duża, że będzie pozwalała i uzasadniała sporządzenie pod mapkami wykresów dla przebiegów średnich cen wycieczek.


Niniejsze zestawienie obejmuje pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 6 października 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 29 września, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 7 października 2021 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 47 złotych. Największa zniżka cen wystąpiła w Portugalii oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 185 i 180 złotych, zaś mniejszy spadek wystąpił na Malcie - o 112 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Majorce - o 332 złote, a wyraźnie mniejsze na Gran Canarii oraz w Hurghadzie - o średnio 161 i 129 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem odpowiednio wzrosły i spadły o 28 i 31 złote.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023, wykazały dość istotne zwyżki. Najwyraźniej rosły ceny w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 101 i 81 złotych, natomiast w mniejszym i dość podobnym stopniu podniosły się ceny turystycznych imprez do Turcji, Grecji i Bułgarii - o średnio po 46 oraz 42 złote.
2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1022 złote. Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Synaju - o 1737 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Gran Canarii i w Portugalii - o średnio 1492 i 1361 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 17 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz osiemdziesiąty siódmy z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,76 zł/litr wobec 2,99 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 59,2 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 64,8 procent, a przed dwoma o 71,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny z rzędu znacznie słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem o około 10,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 9,6 procent, a przed dwoma o około 7,7 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +545/+555 złotych, a zatem znacząco wyższym niż przed tygodniem i dwoma tygodniami, gdy wynosił odpowiednio + 480/+490 i +460/+470 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka.

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Egipcie - o średnio 1447 złote. W zacznie mniejszym i podobnym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii, Turcji, Grecji oraz na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 923, 883, 834 i 821 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii, na Cyprze, we Włoszech, na Majorce i w Maroku - o średnio odpowiednio 1361, 1209, 1192, 1173 i 1145 złotych. Nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen w Hiszpanii kontynentalnej i na Malcie - o średnio 1024 i 994 złote, a najmniej podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji i Albanii - o 713 i 693 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o 1440 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Turcji - o średnio 1015 złotych, a w jeszcze łagodniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii, Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 840, 817 i 777 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii, na Majorce i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 1448, 1391, 1299 złotych, nieco mniejsze były zwyżki średnich cen we Włoszech, na Cyprze i w Maroku - o odpowiednio 1145, 1077 i 1076 złotych, a najmniej podniosły się ceny w Tunezji, na Malcie i w Albanii - o średnio 715, 696 i 639 złotych.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach ETI, Itaka i Grecos - o około 650, 690 i 820 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 830 złotych (biuro TUI Poland) do prawie 1260 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 52 ofert (przed rokiem 47, a przed dwoma laty również 47 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 36 ofert (przed rokiem 51, a przed dwoma laty 29 ofert) oraz Itaka z liczbą 34 ofert (przed rokiem 15, a przed dwoma laty 8 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biura TUI Poland i Rainbow - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland - 10 ofert oraz Rainbow i Itaka - 9 i 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - po 8 ofert, a na tureckich biura Itaka - 6 ofert oraz Rainbow i TUI Poland - po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji i Turcji, biuro Rainbow wzmocniło ją w Egipcie, Tunezji i Bułgarii, a Itaka w Egipcie, Grecji, Tunezji, Turcji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich.
4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
Ponieważ jest to pierwsze zestawienie dla sezonu lato 2023, nie można się na jego podstawie odnieść do sytuacji sprzed tygodnia. Na czele inauguracyjnego w tym sezonie letnim zestawienia widnieje biuro TUI Poland, które jedynie w niedużym stopniu wyprzedziło kolejne w zestawieniu biuro Grecos, zaś w większym Oasis i tradycyjnych dostawców atrakcyjnych ofert, czyli biura Itaka i Exim Tours.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Rainbow i Grecos. To drugie biuro utrzymało swoją pozycję, zaś na miejsce lidera awansowało biuro TUI Poland. Do pierwszej piątki awansowały biura Itaka (z pozycji szóstej na czwartą) oraz Exim Tours (z pozycji ósmej na piątą).

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez 2023 roku wyjazdy wakacje ceny przyszły rok
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję