TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny rosną

Ceny na sierpień rosną w przeciwieństwie do poprzednich lat. Tanieje Turcja, Dżerba i Kalabria, a drożeje wybrzeże Costa de la Luz i Sardynia.


To zestawienie obejmuje trzydzieste czwarte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 6 czerwca 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 30 maja, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 8 czerwca 2023 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 38 złotych (w zeszłym tygodniu wzrosła o 7 złotych).

Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Tunezji kontynentalnej - o 311 złotych, a nieco mniejsze na tunezyjskiej wyspie Dżerba i we włoskiej Kalabrii (poprzednio były tam duże wzrosty cen wyjazdów) - o średnio 224 i 162 złote. Największa zwyżka średnich cen wycieczek ponownie miała miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 552 złote, a mniejsze odnotowano na Sardynii (poprzednio był tam największy spadek cen wyjazdów) i w Turcji Egejskiej - o średnio 541 i 329 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 3 i 24 złote.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5- 11 sierpnia 2024 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków. Największe zwyżki cen wycieczek wystąpiły w Turcji i Grecji - o 124 i 99 złotych, mniejsza miała miejsce w Egipcie - o średnio 55 złotych, natomiast w najmniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o średnio 29 i 23 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 41 złotych (poprzednio była niższa o 75 złotych). Największą zniżkę cen wycieczek kolejny raz odnotowano w Kalabrii - o 764 złote, a nieco mniejsze były spadki cen na Półwyspie Chalcydyckim i w Portugalii - o średnio 668 i 552 złote. Największy roczny wzrost cen wyjazdów ponownie wystąpił na Sardynii - o średnio 1170 złotych oraz również ponownie na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i Sycylii - o 795 i 637 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 457 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów łączna sytuacja kształtowała się w dalszym ciągu na korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, ale już w znacznie mniejszej skali niż w miesiącach wcześniejszych.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,46 zł/litr wobec 3,36 zł/litr, czyli była o 3,0 procent wyższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 3,5 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami była wyższa o 3,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych - tym razem o prawie 4,7 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 5,2 procent, a przed dwoma o 5,3 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz sześćdziesiąty czwarty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -130/-140 złotych, a zatem nieco mniej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -145/-155 złotych i przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -140/-150 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków roczny wzrost średnich cen wycieczek tym razem wystąpił tylko w Turcji - o średnio 188 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły, w tym zdecydowanie najbardziej w Egipcie - o średnio 328 złotych, a w bardzo małym stopniu na Wyspach Kanaryjskich - o 19 złotych oraz w Bułgarii i Grecji - o 6 i 2 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej, w Albanii i na Cyprze - o 349, 304, 67 i 64 złote. Obniżyły się natomiast ceny wycieczek do Portugalii, na Maltę, do Maroka, do Tunezji oraz na Majorkę - o 552, 371, 256, 112 i 82 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji, Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o 574, 560 i 423 złote, w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o 229 złotych, natomiast obniżyły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Egiptu - o średnio 196 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, we Włoszech i w Portugalii - o 1191, 885 i 787 złotych, mniejsze na Majorce, w Maroku, na Malcie i w Albanii - o 644, 593, 520 i 319 złotych, jeszcze mniejsze miały miejsce na Cyprze - o 131złotych, natomiast spadły w tym ujęciu średnie ceny w Tunezji - o 72 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Rego- Bis, Neckera i Sun & Fun - o odpowiednio około 340, 230 i 190 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 160 złotych (biuro Rainbow), aż do zwyżek o blisko 300 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzydziestym pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 56 ofert (poprzednio 57 ofert, przed rokiem 45, a przed dwoma laty 47 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 45 ofert (poprzednio też 45 ofert, przed rokiem 37, a przed dwoma laty 20 ofert, oraz Coral Travel z liczbą 43 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 18 ofert). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join UP - 9 ofert oraz TUI Poland - 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 13 ofert oraz Rainbow i Grecos - 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 8 i 6 ofert, a na tureckich biura Itaka i TUI Poland - po 4 oferty oraz Rainbow i Coral Travel - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Anex - 3 oferty oraz biura Rainbow, Exim Tours, TUI Poland i Join Up - wszystkie po 2 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, a biuro Itaka w Grecji i Bułgarii.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym czwartym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiła jedna zmiana. Tabelę opuściło biuro Coral Travel, a weszło do niej biuro Join Up (na pozycję trzecią). Ciekawsza jest jednak zmiana na pozycji etatowego lidera tabeli, którą opuściło biuro Grecos (jest teraz wiceliderem), a jego miejsce dość niespodziewanie zajęło biuro Rego-Bis, które poprzednio było drugie. Kolejne miejsca zajmowały biura Join Up, TUI Poland i Anex.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Grecos, Join Up i TUI Poland. W tegorocznej tabeli w porównaniu z zeszłym sezonem w skład pierwszej piątki weszły biura Rego-Bis (na miejsce lidera) i Anex (na miejsce piąte) , a opuściły ją biura Itaka i Coral Travel.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 3 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
wakacje ceny zmiany cen koszt wakacji
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję