Ogłoszenia
Ogłoszenia
- OBSŁUGA KLIENTA W BIURZE PODRÓŻY
- Specjalista ds. Turystyki/ITAKA Warszawa
- SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY w Biurze Podróży...
- Specjalista ds. turystyki przyjazdowej
- Misja Travel rekrutuje - spec. ds. administracji
- Manager działu sprzedaży usług turystycznych
- REZYDENT TURYSTYCZNY
- Szukam partnera
- Szukamy pilota Bari 20-24.04 samolot
- Szukamy pilota na Chorwację 28.04-3.05.2023

Wyjazdy turystyczne nieco tańsze niż przed tygodniem
Trend cotygodniowych wzrostów średnich cen wyjazdów turystycznych został przełamany.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzydzieste pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 30 czerwca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 23 czerwca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 30 czerwca 2021 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 58 złotych. W poprzednim zestawieniach średnie ceny wzrosły o 72 i 11 złotych, wcześniej spadły o 24 złote, natomiast jeszcze wcześniej rosły dziewięć razy z rzędu o 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.
W minionym tygodniu największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano w Maroku - o aż 722 złote (poprzednio miał tam miejsce największy wzrost cen), a już znacząco mniejsze na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i tureckim rejonie Dalaman - o 308 i 298 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce na półwyspie Chalcydyckim i Malcie - o średnio 247 i 233 złote, a nieco mniejsza była zwyżka cen na Rodos - o 170 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 25 i o 2 złote.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 wzrosły jedynie na dwóch wiodących kierunkach turystycznych, czyli w Grecji i Egipcie - o średnio 37 i 21 złotych złote, a na pozostałych spadły. Największe zniżki średnich cen miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 157 złotych, a znacząco mniejsze w Bułgarii i Turcji - o 50 i 16 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 826 złote, co jednocześnie oznacza powrót do trendu zmniejszania się rocznej skali wzrostu cen. Poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 893 złote, a w poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 818, 861, 930, 1009, 876, 815, 736, 679, 692, 649, 635 i 435 złotych.
Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów na Synaj - o średnio 1323 złote, natomiast mniejsze były wzrosty cen w Hurghadzie i na Fuerteventurze - o 1260 i 1149 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 164 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz siedemdziesiąty trzeci z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,87 zł/litr wobec 2,68 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 119,0 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 126,2 procent, a przed dwoma o 122,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu ponownie nieco silniejsza niż miało to miejsce w tygodniu poprzednim. Tym razem skala osłabienia wyniosła prawie 7,5 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 7,6 procent, a przed dwoma o około 8,3 procent.
W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu nieco tańszego paliwa i nieco droższego złotego uległa niedużemu zmniejszeniu. Tym razem zawierał się on w przedziale +645/+655 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +665/+675 złotych, a przed dwoma tygodniami było to +660/+670 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 1187 złotych, na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Grecja, Wyspy Kanaryjskie i Turcja, z wzrostami o 869, 812 i 778 złotych, zaś najmniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii - o 666 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce, we Włoszech, na Cyprze i w Hiszpanii Kontynentalnej - o 888, 854, 838 i 792 złote, a nieco mniejsze zwyżki odnotowano w Tunezji i Albanii - o 722 i 676 złotych, zaś kierunkami gdzie odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek były Malta i Portugalia - o 519 i 281 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 1209 i 1130 złotych. Na kolejnych miejscach ze wzrostami cen o 889 i 804 złote znalazły się tym razem Turcja i Egipt, natomiast najmniejsze były w tym ujęciu zwyżki cen wyjazdów do Bułgarii - o 656 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek miał miejsce na Majorce, w Albanii, we Włoszech, na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej- o odpowiednio 1232, 1135, 1064, 977 i 956 złotych, nieco mniejsze na Malcie i w Tunezjii - o 847 i 786, zaś najmniejsze w Portugalii - o 704 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Grecos, Best Reisen oraz Itaka - o około 560, 580 i 660 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 700 złotych (biuro TUI Poland) do prawie 1200 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 46 ofert (poprzednio 48 ofert, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 28 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 14 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 24 oferty).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert oraz EximTours - 4 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland- 9 i 6 ofert oraz Exim Tours i Best Reisen - po 5 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 9 ofert oraz Exim Tours i Itaka - 6 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i Exim Tours - 6 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i Sun & Fun - po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich oraz w Turcji i Tunezji, biuro Itaka w Grecji i w Turcji, a biuro Exim Tours w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich.
Instytut Traveldata przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W trzydziestym pierwszym zestawieniu dla sezonu lato 2022 sklad organizatorów w tabeli uległ zmianie, gdyż z pozycji piątej tabelę opuściło biuro Itaka, a na jej miejsce a pozycji szóstej weszło biuro Sun & Fun. Poza tym biuro Coral Travel przesunęło się z miejsca drugiego na czwarte, a ruch odwrotny odnotowało biuro Grecos, które awansowało na pozycje wicelidera zestawienia.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Ceny imprez - drożeje Teneryfa, tanieje
Dział badania rynku i analizy:
Turystyka weekendowa będzie
Prawie połowa wyjazdów zorganizowanych to
Starsze aktualności:
Północna Izba Gospodarcza: niech wszyscy wiedzą, że w Polsce jest
Nad Bałtykiem jest problem z
Nowe połączenie lotnicze z
Wypadek polskiego autokaru w
eTravel dołącza do programu
Hotel Senator dołącza do Fundacji Polskie Hotele
Przewoźnicy lotniczy mierzą się ze
Lufthansa przywróci do służby Airbusy
Itaka przywraca siatkę
Wyjazdy turystyczne nieco tańsze niż przed
Białoruś wprowadza ruch bezwizowy dla
Będzie można zwiedzać Kopiec Kościuszki także
Porozumienie Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego z Polską Agencją Żeglugi
ECTAA: Potrzebne jest prawo chroniące pasażerów linii lotniczych
Prezes Air France-KLM rezygnuje ze stanowiska
Ile można zarobić po turystyce?
Najbardziej pożądane greckie kierunki
Kanada zmieniła przepisy dotyczące transportu lotniczego
PIT przypomina o złożeniu oświadczeń dot. rekompensat za prąd
Travelplanet.pl: Turyści pytają o Turcję i Maltę
O odszkodowanie za opóźniony lot będzie można się starać nawet bez karty pokładowej?
Kto zwyciężył w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów
Inwestycja w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia na ukończeniu
IGHP: obniżki cen nie poprawiły sytuacji hotelarzy
Air France z rozkładem na poziomie 90 proc. lotów sprzed pandemii
Niedzielski: szczegółowy plan odmrażania w przyszłym tygodniu
Sytuacja biznesowa w branży kształtuje się pomyślnie
Dominikana przedłuża program darmowych ubezpieczeń od COVID-19 dla turystów
Rajska wyspa ponownie dostępna dla turystów?
Jest decyzja w sprawie cen wiz do Egiptu
Ile potrwa hossa na rynku hotelowym?
Spotkania biznesowe coraz ważniejsze dla restauratorów