TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny rosną coraz bardziej

Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 28 kwietnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 21 kwietnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 29 kwietnia 2021 roku.


Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 10 złotych. W poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrosły o 27, 28 i 167 złotych, w zestawieniach wcześniejszych ceny spadły o 10 i 31 złotych, a w jeszcze wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.

W minionym tygodniu największe wzrosty średnich cen wycieczek odnotowano na Cyprze i Malcie - o 177 i 174 złotych, a w mniejszej skali na Synaju - o średnio 63 złote. Największy spadek cen wystąpił na Lanzarote (poprzednio ceny tam najbardziej wzrosły) - o średnio 129 złotych, a mniejsze na Chalkidiki i Hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 120 i 112 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem odowiednio wzrosły o 18 i spadły o 2 złote.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 wzrosły na trzech z pięciu wiodacych kierunkach turystycznych. Dość znaczące zwyżki miały miejsce w Turcji, Egipcie i Bułgarii - o po 44 i 23 złote, a spadki w Grecji - o 22 złote i w nieznacznej skali na Wyspach Kanaryjskich - o 2 złote.

2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 679 złotych, co jednocześnie oznacza najwyższy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022. W poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 692, 649, 635, 435, 499, 533, 467, 423, 383 i 343 złotych.

Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz - o średnio 1183 złote, a nieco mniejsze były wzrosty cen na Costa del Sol i na Synaju - o 1022 i 1011 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 124 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz sześćdziesiąty czwarty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,00 zł/litr wobec 2,47 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 102,4 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 98,0 procent, a przed dwoma o 100,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była dość wyraźnie słabsza niż w poprzednich tygodniach. Tym razem skala osłabienia wyniosła ponad 6,4 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 4,5 procent, a przed dwoma o około 4,2 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a skala ich negatywnego wpływu z powodu słabszego złotego znacznie się zwiększyła. Tym razem zawierał się on w rekordowo wysokim przedziale +510/+520 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +440/+450, a przed dwoma +435/+445 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 893 złote oraz na Wyspach Kanaryjskich - o 822 złote. Nieco skromniejsze były zwyżki cen w Bułgarii i Grecji - o 612 i 600 złotych, a najmniejsze w Turcji - o 391 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i Portugalii - o 1102 i 1008 złotych. Zwyżki w mniejszej skali wystąpiły na Cyprze i we Włoszech - o 801 i 725 złotych, a w jeszcze mniejszej w Albanii, Maroku, na Majorce i w Tunezji - o odpowiednio 654, 561, 543 i 440 złotych. Kierunkiem, na którym odnotowano zdecydowanie najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on 103 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o 850 i 739 złotych. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Grecji i Bułgarii - o 570 i 499 złotych, a najmniej w okresie 2 lat podniosły się ceny wypoczynku w Turcji - o średnio 302 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków wyraźnie największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, w której wyniósł średnio 733 złote. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Albanii, na Majorkę i Cypr - o 582, 538 i 494 złote, a jeszcze mniejsze do Włoch, Maroka, Tunezji i Portugalii - o średnio 371, 329, 302 i 298 złotych. Kierunkiem gdzie ceny wycieczek w tym ujęciu wzrosły jedynie w umiarkowanym stopniu była Malta, na której dwuletni wzrost cen wyniósł 97 złotych.

3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Best Reisen i Prima Holiday - o około 265 i 485 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 600 złotych (biuro TUI Poland) do ponad 850 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 52 ofert (poprzednio też 52 oferty, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 35 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 27 ofert (poprzednio też 27 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 28 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 20 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 22 oferty).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland - 7 ofert oraz Exim Tours i Sun&Fun - po 3 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland - 8 ofert oraz biura Exim Tours i Rainbow - 7 i 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - po 8 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel - 5 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Exim Tours w Grecji.

4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym drugim zestawieniu dla sezonu lato 2022, podobnie jak w zestawieniu poprzednim, nie nastąpiły żadne zmiany, ani w składzie pierwszej piątki, ani w kolejności zajmowanych przez poszczególne biura pozycji.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym skład pierwszej piątki organizatorów uległ niedużej zmianie, gdyż zeszłoroczne zestawienie opuściło biuro Sun&Fun (pozycja piąta), a do zestawienia z pozycji ósmej na czwartą weszło biuro Best Reisen.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
analiza cen wakacje 2022 wzrost cen biura Tui Itaka Best Reisen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję