TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wycieczek w spadają

Ceny wycieczek od 2 tygodni spadają, niewiele, ale w poprzednich latach w tym okresie ceny rosły. Dla najpopularniejszych destynacji ceny liczone r/r także spadają, ale od początku kwietnia. Mamy problem z popytem na wyjazdy, czy też słabe waluty dają oczekiwaną szansę dla klientów biur podróży?


Niniejsze zestawienie obejmuje trzydzieste drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 11 maja 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 4 maja 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 12 maja 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 36 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na półwyspie Chalcydyckim i Fuerteventurze - o średnio 322 i 318 złotych, a znacząco mniejsza miała miejsce na Synaju - o 221 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano w Maroku (poprzednio miał tam miejsce największy spadek cen) - o 317 złotych oraz w tureckim rejonie Dalaman i ponownie na Sardynii - o 262 i 171 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 70 i 11 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek spadły na czterech pięciu wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Największy spadek miał miejsce w Egipcie - o 169 złotych, mniejsze w Bułgarii, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 113, 107 i 106 złotych, a jedynym wiodącym kierunkiem, na którym ceny wzrosły była Turcja - o 14 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 720 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 875, 953, 983, 1048 i 1064 złote).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Sardynii - o 1946 złotych, zaś bardzo istotne wzrosty miały również miejsce w Maroku i na Teneryfie - o średnio 1564 i 1534 złotych. Podobnie, jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego, nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 815 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz dziesiąty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,30 zł/litr wobec 5,35 zł/litr przed rokiem, co oznacza dziesiąty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 38,3 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 38,0 procent, a przed dwoma o 32,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była silniejsza o około 3,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 3,3 procent, a przed przed dwoma o około 3,6 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dziesiąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu znacznego spadku cen paliwa i silniejszego złotego, skala jego pozytywnego oddziaływania okazała się kolejny raz rekordowa i zawierała się w przedziale aż -410/-420 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -400/-410 złotych, a przed dwoma tygodniami -355/-365 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji i w Turcji - o 911, 840 i 799 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 495 i 316 złotych. Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku - o 1564 złote, a nieco mniejsze we Włoszech, na Majorce, w Hiszpanii kontynentalnej, i w Portugalii - o średnio 1131, 1036, 978 i 973 złote, jeszcze mniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, na Cypr i Maltę - o 378, 462 i 406 złotych, a najmniej do Albanii - o 56 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1793 złote, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Grecji, Turcji i Egiptu - o średnio 1530, 1510 i 1360 złotych, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1146 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku, Hiszpanii kontynentalnej, we Włoszech i Portugalii - o średnio 2724, 2231, 2139 i 1809 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Majorce i na Cyprze - o 1537 i 1333 złotych, a jeszcze mniejsze w Tunezji, w Albanii i na Malcie - o średnio 993, 836 i 725 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach ETI, Prima Holiday oraz Itaka - o około 110,450 i 470 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 550 złotych (biuro Sun & Fun) do prawie 1160 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzydziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 45 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 50 a przed dwoma laty 56 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 38 ofert (poprzednio 35 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty też 20 ofert) oraz Itaka z liczbą 37 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty też 23 oferty).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join up i Anex Travel - 6 i 5 ofert oraz Coral Travel - 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Travel - po 8 ofert oraz Rainbow i Grecos - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland - 12 ofert oraz Itaka i Rainbow - 7 i 3 oferty, a na tureckich biura TUI Poland - 6 ofert oraz Itaka i Coral Travel - 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i TUI Poland - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biura Anex Travel i TUI Poland - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji, biuro Coral Travel poprawiło ją w Egipcie, a biuro Itaka w Grecji i Turcji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym drugim zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, natomiast zmianom uległy pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Z miejsca trzeciego na pozycję lidera awansowało biuro Anex Travel, a o jedną pozycję w dół przesunęły się biura Join up (z miejsca lidera na drugą) i Grecos (z drugiej na trzecią).

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura TUI Poland, Exim Tours i Coral Travel. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Anex Travel (na miejsce lidera), Join up (na miejsce wicelidera), a opuściły ją biura Exim Tours i Best Reisen.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez na sierpień 2023 wyjazdy cena zmiana cen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję