TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Ceny dalej w górę

Średnia cen wycieczek na sierpień w górę. Szczególnie drożeje Maroko, Portugalia i Majorka, a tanieje Albania.


Aktualne zestawienie obejmuje dziewiętnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 22 lutego 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 15 lutego, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 lutego 2023 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 26 złotych (w ubiegłym tygodniu o 20 złotych).

Największą zwyżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Maroku - o 256 złotych, a dość wyraźnie mniejsze w Portugalii i na Majorce - o średnio 132 i 94 złote. Największa zniżka średnich cen wystąpiła w Albanii - o 158 złotych, a nieco mniejsze miały miejsce na Sardynii i w Turcji Egejskiej (poprzednio był tam znaczny wzrost cen) - o 72 i 65 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 67 i 19 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 wzrosły na trzech z wiodących kierunków wyjazdów turystycznych Polaków, a mianowicie w Grecji, Bułgarii i Egipcie - o 57, 16 i 5 złotych, natomiast spadły na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o średnio 4 i 46 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 40 złotych. Największą zniżkę cen wycieczek odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 487 złotych złote, a niewiele mniejsze były spadki cen na Synaju i w Marsa Alam - o średnio 460 i 405 złotych. Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Malcie - o 533 złote, a niewiele mniejsze miały miejsce na Sycylii i greckiej wyspie Zakintos - o 498 i 459 złote. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 1078 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty dziewiąty z rzędu od ponad dwóch lat była bardziej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,91 zł/litr wobec 4,11 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 4,9 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 5,4 procent, a przed dwoma o 10,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o ponad 9,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o około 9,1 procent, a przed dwoma o około 9,0 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz czterdziesty dziewiąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -315/-325 złotych, a zatem nieco bardziej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -305/-315, a mniej korzystnym niż przed przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -330/-340 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 68 i 41 złotych, a nieco mniejszy był wzrost cen wycieczek w Bułgarii - o średnio 17 złotych. Na pozostałych kierunkach notowano spadki średnich cen wyjazdów, z których zdecydowanie największy miał miejsce w Egipcie - o 394 złote, a wyraźnie mniejsze w Turcji - o 72 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie, w Maroku, we Włoszech i w Portugalii - o 533, 303, 193 i 109 złotych, natomiast nieznacznie spadły ceny wyjazdów na Majorkę i Cypr - o 21 i 68 złotych, a w większym stopniu do Albanii, Tunezji oraz Hiszpanii kontynentalnej- o średnio 146, 234 i 261 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1203 złote, w niewiele mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Grecji i Turcji - o 1118 i 1076 złotych, zaś w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 797 i 572 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku, Portugalii, we Włoszech i na Majorce - o 1650, 1577, 1376 i 1200 złotych, mniejsze miały miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze i Malcie - o 987, 957 i 954 złote, a najmniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 607 i 576 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Prima Holiday, ETI i Sun & Fun - o odpowiednio około 290, 180 i 170 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 140 złotych (biuro Exim Tours), aż do zwyżek o około 190 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w czternastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 52 ofert (poprzednio 53 oferty, przed rokiem 47, a przed dwoma laty 55 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 43 ofert (poprzednio 42 oferty, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 18 ofert, oraz Itaka z liczbą 40 ofert (poprzednio też 40 ofert, przed rokiem 42, a przed dwoma laty 23 oferty).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Coral Travel - 7 ofert oraz biura Anex i TUI Poland - po 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Rainbow - 11 i 6 ofert oraz Grecos i Exim Tours - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland Itaka - 10 i 7 ofert, a na tureckich biura Itaka i TUI Poland - po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 6 ofert, a w Bułgarii biura TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Tunezji, biuro Coral Travel w Grecji i Tunezji, a biuro Itaka utrzymało ją w Grecji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W osiemnastym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie ponownie nie nastąpiła żadna zmiana. Na miejscu etatowego lidera tabeli w dalszym ciągu i z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos. Największą zmianą w sekwencji zajmowanych miejsc w tabeli był spadek biura TUI Poland z miejsca drugiego na piąte.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Itaka i Coral Travel. Do tegorocznej tabeli weszło biuro Anex (na pozycję czwartą), a opuściło ją biuro Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

"Liderzy Cen" z tego tygodnia na poszczególnych kierunkach

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 5 gwiazdkowych na kilku popularnych kierunkach wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez turystycznych wyjazdy sierpień 2024 wakacje ceny
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję