TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Jest popyt - ceny w górę

Mimo taniejących paliwa lotniczego i walut, średnia cena wyjazdów w sierpniu w górę. Tanieje wprawdzie Costa de la Luz, rejon Dalaman i w Maroko, ale średnia i tak w górę.


To zestawienie obejmuje trzydzieste ósme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 4 lipca 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 27 czerwca, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 6 lipa 2023 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 103 złote. Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 801 złotych, a znacząco mniejsze w tureckim rejonie Dalaman i w Maroku (poprzednio był tam największy wzrost cen) - o średnio 338 i 281 złotych. Zdecydowanie największa zwyżka średnich cen wycieczek miała miejsce na Malcie - o 1402 złote, a mniejsze odnotowano na Lanzarote i Korfu - o średnio 553 i 427 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 43 i 77 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5- 11 sierpnia 2024 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków za wyjątkiem Turcji, w której obniżyły się średnio o 39 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny wzrosły, w tym największy wzrost miał miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o 224 złote, mniejsze w Grecji i Egipcie - o 150 i 95 złotych, a najmniejszy w Bułgarii - o średnio 50 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 95 złotych (poprzednio była wyższa o 57 złotych). Największą zniżkę cen wycieczek tym razem odnotowano w Maroku - o 644 złotych, a niewiele mniejsze były spadki cen na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i w Portugalii - o średnio 449 i 308 złotych. Największy roczny wzrost cen wyjazdów wystąpił na Malcie - o 1724 złote oraz na Sardynii i hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 1542 i 887 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 369 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów łączna sytuacja kształtowała się w dalszym ciągu na korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, ale nadal w mniejszej skali niż w miesiącach wcześniejszych.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,66 zł/litr wobec 3,42 zł/litr, czyli była o 7,0 procent wyższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była niższa o 7,6 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami była wyższa o 5,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych - tym razem o ponad 3,1 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 2,3 procent, a przed dwoma tygodniami o 2,2 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz sześćdziesiąty ósmy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale jedynie -65/-75 złotych, a zatem jeszcze mniej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -35/-45 złotych i przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -40/-50 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 302 i 207 złotych. Mniejsze były zwyżki cen w Bułgarii - o 124 złote, a w Turcji i Egipcie odnotowano spadki cen wyjazdów o średnio 46 i 118 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największą zwyżkę cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie o 1724 zł, również znacząco mniejsze we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej i Albanii - o 560, 219 i 110 złotych. Istotnie obniżyły się natomiast ceny wycieczek do Maroka, Portugalii i na Cypr- o 644, 308 i 198 złotych, a w mniejszej skali na Majorkę i do Tunezji - o 69 i 52 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Grecji, na Wyspy Kanaryjskie i do Turcji - o 754, 514 i 391 złote, w dużo mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o 92 złote, natomiast obniżyły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Egiptu - o średnio 153 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek odnotowano na Malcie o średnio 2997 złotych, wyraźnie już mniejsze we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej, w Portugalii i na Majorce - o 1112, 763, 507 i 448 złotych, jeszcze mniejsze w Albanii - o 294 złote, natomiast spadły w tym ujęciu średnie ceny na Cyprze i w Tunezji - o 342 i 12 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach ETI, Neckera i Grecos - o odpowiednio około 530, 270 i 250 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 80 złotych (biuro Sun & Fun), aż do zwyżek o ponad 450 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzydziestym ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 53 ofert (poprzednio 56 ofert, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 49 ofert).

Organizator ten nieznacznie wyprzedził biuro Itaka z liczbą 52 ofert (poprzednio 48 ofert, przed rokiem 39, a przed dwoma laty też 39 ofert, oraz Coral Travel z liczbą 47 ofert (poprzednio też 47 ofert, przed rokiem 39, a przed dwoma laty 15 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join UP - 7 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland - 5 i 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Grecos - 14 i 12 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 6 ofert, a na tureckich biuro Coral Travel - 6 ofert oraz biura Itaka i TUI Poland - 5 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours - po 4 oferty, a w Bułgarii biura Itaka i TUI Poland - po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie i Tunezji, biuro Itaka w Grecji,Turcji i Bułgarii, a biuro Coral Travel w Egipcie i Grecji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym ósmym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiła jedna zmiana. Tabelę opuściło biuro TUI Poland, a weszło do niej biuro Join Up (na pozycję piątą). W zakresie zajmowanych pozycji przez pozostałe biura w tabeli biuro Itaka awansowało z miejsca piątego na trzecie, a Coral Travel spadło z trzeciego na czwarte. Na czele zestawienia z bardzo dużą przewagą nadal pozostaje biuro Grecos, które wyprzedza biuro Rego-Bis.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Join UP, Grecos i Coral Travel. W tegorocznej tabeli, w porównaniu z zeszłym sezonem, w skład pierwszej piątki weszły biura Rego-Bis oraz Itaka (na miejsca drugie i trzecie), a opuściły ją biura TUI Poland i Best Reisen.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 3-3,5 gwiazdkowych na greckich i hiszpańskich kierunkach wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na sierpień wakacje biura podróży
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję