Sejm przyjął nowelizację ustawy paszportowej: paszport dla dziecka ważny tylko rok!

W Polsce weszła w życie nowelizacja ustawy paszportowej. Zmiany regulują m.in. czas ważności paszportu dla dzieci i młodzieży oraz ułatwiają wyrabianie paszportów dla niepełnosprawnych.


Zgodnie z nowelizacją osoby, które ukończyły 13 lat i z powodu niepełnosprawności nie mogą samodzielnie podpisać paszportu, będą zwolnione z tego obowiązku. Paszport dla dzieci do 5 roku życia będzie ważny przez 12 miesięcy.

Zmiany ograniczają prawo do posiadania drugiego paszportu. Doprecyzowano przepisy, zgodnie z którymi tej samej osobie będzie można wydać drugi paszport na okres 2 lat w przypadkach uzasadnionych np. względami ochrony życia i zdrowia, bezpieczeństwa państwa, poważnymi trudnościami w prowadzeniu działalności humanitarnej.

Poszerzono natomiast grupę osób mających prawo do paszportu dyplomatycznego. Będą mieli do niego prawo przedstawiciele najwyższej władzy sądowniczej: prezes, wiceprezes i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, pierwszy prezes i prezesi Sądu Najwyższego, a także prezesi i wiceprezesi Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij