Katowickie lotnisko wyłącza ILS

Na katowickim lotnisku do sierpnia nie będzie czynny system ILS. Jego zadaniem jest naprowadzanie samolotów w trudnych warunkach atmosferycznych.


System nie działa już od kilku tygodni, w związku z tym w powodu niesprzyjającej pogody na lotnisku nie wylądowało 3 czerwca 5 samolotów. Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem w Pyrzowicach wyjaśnił przyczynę tymczasowego wyłączenia sprzętu. "Teraz w strefie, gdzie działa system, muszą jeździć potężne maszyny do wylewania betonu. Ponieważ powstało niebezpieczeństwo, że może on wskazywać nieprawidłowo, został na ten czas wyłączony - co potrwa jeszcze jakieś dwa miesiące" - powiedział.

Służby lotniskowe na swoim profilu na Facebooku poinformowały o konieczności przetransportowania anteny systemu z północnej na południową stronę drogi startowej.

Po wyłączeniu systemu minimalna podstawa chmur do lądowań w Pyrzowicach wynosi 130 m.

Po zakończeniu budowy nowej drogi startowej na terenie lotniska w Pyrzowicach ma zostać uruchomiony system ILS drugiej kategorii. Dzięki niemu lądowania samolotów będą wspomagane przy podstawie chmur 30 m i widzialności 350 m.

Inwestycje zapowiedziała na początku 2014 roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij