TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter






Forum grupa: Turystyka zagraniczna wyjazdowa

Lizbona i okolice

Data wysłania: 2010-11-23 14:17 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Lizbona jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w Portugalii. Przyciąga zabytkami, licznymi imprezami kulturalnymi oraz życiem nocnym. Warto jednak poznać pozostałe miasteczka tego regionu, które także mają wiele atrakcji do zaoferowania: pałace Sintry, plaże wybrzeża Estoril, zamek w Óbidos czy też klasztor templariuszy w Tomar.

Lizbona - serce Portugalii
Stolica Portugalii jest dobrym miejscem na spędzenie interesującego weekendu. Lizbona znajduje się na wzgórzach, stąd też nie brak tu punktów widokowych (zwanych miradouros), z których można podziwiać miasto i jego okolicę. Jednym z nich jest Zamek św. Jerzego, mający do XVI w. status królewskiej rezydencji. W Sali Olissipónia, w której Manuel I przyjął Vasco da Gamę po jego udanym powrocie z Indii, znajduje się obecnie multimedialna wystawa przybliżająca historię Lizbony. Oprócz zamku, koniecznie trzeba zobaczyć także: Mosteiro Dos Jéronimos (klasztor Hieronimitów), katedrę Sé oraz znajdujące się na nadbrzeżu Torre de Belém i Pomnik Odkryć Geograficznych. Do punktów obowiązkowych zalicza się również spacer po malowniczej, średniowiecznej dzielnicy Alfama, wieczór w jednym z wielu tutejszych klubów fado oraz przejażdżkę żółtym tramwajem.

Po całym dniu zwiedzania można odpocząć w nowoczesnym Parku Narodów, który powstał z okazji światowej wystawy Expo ’98. Na dużej przestrzeni znajduje się m.in. sala koncertowa, wyjątkowy dworzec, największe publiczne oceanarium w Europie oraz liczne fontanny o zaskakujących kształtach. Na zakupy lub filiżankę kawy można się wybrać na ulicę Rua Augusta lub plac Rossio, a na słynne lizbońskie babeczki do cukierni na o tej samej nazwie.

Tym, którzy podróżując lubią poznawać lepiej kulturę kraju, w którym przebywają, polecamy szczególnie dwa muzea: Casa do Fado e da Guitarra Portuguesa (Dom Fado i Muzeum Gitary Portugalskiej) oraz Museu Nacional do Azulejo (Narodowe Muzeum Azulejo). Warto zajrzeć także do znanego na całym świecie Muzeum Calouste Gulbenkian, które posiada w swojej kolekcji cenne eksponaty - od sztuki starożytnej począwszy a skończywszy na francuskich impresjonistach. Jeśli do dyspozycji jest więcej czasu niż tylko weekend, warto wybrać się do pobliskiego, kosmopolitycznego kurortu Estoril lub kilku innych miejscowości zlokalizowanych w regionie Lisboa.

Sintra - miasto pałaców
Sintra, będąca niegdyś miejscem wypoczynku królów, uznawana jest za najładniejsze miasto Portugalii. Urzeka licznymi pałacami i rezydencjami, położonymi wśród lasów, na wzgórzach, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Bajkowej atmosferze tego miejsca sprzyjają pojawiające się od czasu do czasu mgły. Walory Sintry doceniło wielu poetów (w tym m.in. lord Byron) oraz organizacja UNESCO, która wpisała miasto na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Największymi skarbami Sintry są dwa pałace: Palácio Nacional de Sintra oraz Palácio Nacional da Pena. Ten pierwszy, zwany Pałacem Królewskim, charakteryzuje się białymi, zwężającymi się ku górze kominami, oraz niezwykle ozdobnymi wnętrzami - odpowiednimi dla letniej rezydencji monarchy. Wnętrza komnat udekorowane są azulejos, pochodzącymi z różnych okresów historycznych. Położony na wzgórzu Palácio Nacional da Pena (Pałac Skalny) zaskakuje wielością barw oraz kształtów, wynikającą z połączenia kilku stylów architektonicznych. W środku warto obejrzeć ręcznie rzeźbione meble w Pokoju Hinduskim oraz alabastrowy ołtarz w kaplicy. Wokół pałacu rozpościera się półdziki Parque da Pena, czarujący naturalnością, jeziorkami, fontannami oraz gatunkami roślin, pochodzących z różnych regionów świata. Niedaleko Sintry, na wybrzeżu, znajduje się najdalej na zachód wysunięty przylądek Europy - Cabo da Roca, z którego rozciąga się piękny widok na Ocean Atlantycki. Chętni mogą nabyć certyfikat potwierdzający ich obecność na klifie.

Óbidos - królestwo czekolady
Nieco dalej na północ znajduje się małe miasteczko Óbidos. Miejscowość ta słynie z dwóch rzeczy: Międzynarodowego Festiwalu Czekolady (International Chocolate Festival), podczas którego można podziwiać i smakować rozmaite wyroby z czekolady czy też wziąć udział w konkursach kulinarnych1, oraz średniowiecznego grodu, nad którym wznosi się pomauretański zamek. Castelo de Óbidos, uznany za jeden z siedmiu cudów Portugalii, przez wieki był tradycyjnym prezentem ślubnym króla Portugalii dla jego małżonki. Obecnie znajduje się w nim luksusowa osada, w której można przenocować i choć przez chwilę poczuć się jak monarcha. W Óbidos warto zagłębić się także w urocze, wąskie uliczki z białymi domami, przy których rosną kolorowe kwiaty.

Tomar - siedziba templariuszy
Miłośnicy tajemnic nie powinni pominąć Tomar, miasteczka ofiarowanego templariuszom przez pierwszego króla Portugali Dom Afonso Henriques’a w podzięce za pomoc w wyparciu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Wielki Mistrz Zakonu w Portugalii Gualdim Pais wybudował tu zamek (Castelo Templário) oraz klasztor (Convento de Cristo), które na długi czas stały się siedzibą templariuszy, a następnie zakonu Chrystusa. Zagłębiając się w gąszcz krużganków, komnat oraz spowitych w półmrok korytarzy i schodów można się poczuć jak bohater gotyckiej powieści. Na uwagę zasługuje zwłaszcza romańska charola, czyli rotunda, której układ przypomina jerozolimski Grób Pański. W oratorium tym rycerze modlili się nie schodząc z konia. Najczęściej fotografowanym miejscem klasztoru jest jednak manuelińskie okno, ozdobione wyrytymi w kamieniu elementami morskimi (maszty, łańcuchy, liny) oraz roślinnymi (wodorosty, koralowce). Nad oknem umieszczono herb Portugalii oraz krzyż zakonu. Raz na cztery lata to kilkunastotysięczne miasteczko oblega tłum turystów. Dzieje się tak za sprawą Festa dos Tabuleiros (Święta Koszy) - jednego z najbardziej widowiskowych świąt w Portugalii. Festyn trwa pięć dni, a całe Tomar dekorowane jest girlandami z kolorowych, bibułkowych kwiatów. Ostatniego dnia odbywa się procesja ubranych na biało kobiet, które niosą na głowie kosze, ozdobione wysoką koroną z chlebkami oraz papierowymi kwiatami. Chlebki te są święcone w kościele, a następnie rozdawane najuboższym.

Osobom planującym wyjazd do Portugalii polecamy udział w lokalnych festiwalach, wystawach czy świętach. Poniżej wykaz najciekawszych imprez w Portugalii zaplanowanych na najbliższy rok:

Peixe em Lisboa (Festiwal Ryby w Lizbonie), festiwal, podczas którego przygotowywane są rozmaite potrawy z ryby. W programie m.in. degustacje i pokazy gotowania.

IndieLisboa, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego. Jego celem jest odkrywanie nowych, interesujących filmów i reżyserów.

Rock in Rio, uważany za jeden z największych festiwali muzycznych na świecie, Rock in Rio odbywa się raz na dwa lata, tradycyjnie w Parque da Bela Vista. Najbliższa edycja - w 2012 roku

Festas de Lisboa, szereg imprez odbywających się na ulicach miastach. Liczne koncerty, wystawy, warsztaty i przedstawienia. Ludzie tańczą i biesiadują na ulicznych zabawach.

Festival dos Oceanos (Festiwal Oceanów), festiwal promujący portugalską kulturę i sztukę. W programie: noc muzeów, koncerty, pokazy, spektakle i wystawy.

Jazz w Fundacji Calouste’a Gulbenkiana, w programie koncerty uznanych na całym świecie muzyków. Inicjatywa promuje współczesny jazz

DocLisboa, Międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych, na którym pokazywane są najnowsze produkcje krajowe i zagraniczne.

Arte Lisboa, Międzynarodowe targi sztuki współczesnej, na których wystawiają się najbardziej prestiżowe galerie z całej Europy.

Zabawa sylwestrowa, tradycyjnie nad brzegiem Tagu, Lizbona oferuje uliczne zabawy, koncerty sławnych wykonawców oraz pokaz ogni sztucznych.

Sintra Portugal Pro, na Praia Grande odbywają się zawody sportowe w bodyboardingu, będące jednym z etapów World Bodyboarding Championship. Jest to jedyny etap rozgrywający się w Europie.

Festival de Sintra, w romantycznej scenerii pałacu królewskiego wystawiane są najważniejsze dzieła muzyki i tańca klasycznego.

International Chocolate Festival (Międzynarodowy Festiwal Czekolady), festiwal, podczas którego odbywają się degustacje, prezentacje wyrobów z czekolady, warsztaty kulinarne oraz konkurs na Chocolatier’a Roku czy też najlepszy przepis z czekoladą.

Mercado Medieval (Średniowieczny targ), podczas festynu na ulice tego średniowiecznego miasteczka wylegają postacie z tamtej epoki: szlachta, kuglarze, wędrowni muzycy, tancerze i żebracy. Pod zamkiem odbywają się turnieje rycerskie, uczty oraz targ z wyrobami rzemieślniczymi.

Óbidos Vila Natal, Bożonarodzeniowy targ, który zamienia miasteczko w kwaterę św. Mikołaja. Lodowisko, gry i występy to tylko część z atrakcji.

Festa dos Tabuleiros (Święto Koszy/ Festyn Tac), jedno z najbardziej widowiskowych świąt w Portugalii. Trwa 5 dni, a ostatniego odbywa się procesja kobiet z koszami, na których znajduje się konstrukcja z chlebków i bibułkowych kwiatów. Święto odbywa się raz na 4 lata. Najbliższa okazja do uczestniczenia będzie w 2011 r.

    • Portugalia odkrywana na nowo 

      [2010-11-23 14:17 83.6.83.*]

      Cała Portugalia jest cudowna. Miałem okazję się o tym przekonać w te wakacje. Postanowiliśmy z żoną połączyć aktywny wypoczynek z leniuchowaniem. Idealnym rozwiązaniem była dla nas opcja, którą proponowało nam alfa star - tydzień zwiedzania, a później tydzień odpoczywania w eleganckim hotelu. Byliśmy właśnie m.in. w Lizbonie. Zabytki są nietuzinkowe, a ludzie, ich kultura to po prostu coś niebywałego. Wspaniała kuchnia, piękne uliczki ( nie tylko w stolicy, ale również w mniejszych miasteczkach). Zdecydowanie można się zakochać. My byliśmy absolutnie zauroczeni całym klimatem, tym wszystkim co nas otaczało przez te 14 dni. Zdecydowanie polecam Portugalię, moim zdaniem to jedno z piękniejszych państw w Europie.   odpowiedz »

    • Portugalia odkrywana na nowo 

      [2010-11-25 15:38 91.94.163.*]

      A jakie miejsca konkretnie zwiedzałaś? Jeszcze z alfa starem nie byłam nigdzie, ale się przymierzam, dużo moich znajomych mówi, że fajnie spędzili z nimi wakacje. A mnie od dawna marzy się Portugalia... i właśnie nie siedzenie na plaży tyko zwiedzanie, jak najwięcej zwiedzania!   odpowiedz »

      • Portugalia odkrywana na nowo 

        [2010-11-25 18:05 195.150.165.*]

        Ja też byłam na tej wycieczce i ze swojej strony mogę Ci ją serdecznie polecić. Cała Portugalia jest wspaniała. My zwiedzaliśmy między innymi Fatimę, Tomar, Porto, Lizbonę i wiele innych miejsc. Oni mają wspaniałą i bogatą kulturę. I niebiańskie jedzenie :) Generalnie wyjazd bardzo sie udał. Sama Alfa zorganizowała wszystko bardzo dobrze. Sprawnie poruszaliśmy się po Portugalii a przewodnik był cudowny. Bardzo kompetentny i wspaniale opowiadał. A do tego sam wyjazd nie jest jakoś bardzo drogi także moim zdaniem warto się tam wybrać bo to fantastyczne miejsce.   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję