TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Taniej niż rok temu

Wyjazdy na sierpień są w ofercie w cenach niższych niż rok temu, chociaż średnia cena wycieczek rośnie.


To zestawienie obejmuje dwudzieste piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 4 kwietnia 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 28 marca, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 6 kwietnia 2023 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 74 złote (w zeszłym tygodniu spadła o 13 złotych).

Zdecydowanie największą zwyżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 643 złote, a znacząco mniejsze na Sardynii i Korfu - o średnio 221 i 210 złotych. Największe zniżki średnich cen wycieczek wystąpiły w Portugalii i na Synaju - o 130 i 127 złotych, a znacząco mniejsza miała miejsce na Zakintos - o 39 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 160 i 167 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 wzrosły na wszystkich z wiodących kierunków wyjazdów turystycznych Polaków, za wyjątkiem Egiptu, na którym spadły o średnio - o 9 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny wycieczek wzrosły, w tym w mniejszym stopniu na Wyspach Kanaryjskich i Turcji - o 44 i 84 złote, a nieco bardziej w Bułgarii i Grecji - o 106 i 147 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 119 złotych (poprzednio była wyższa o 5 złotych). Największą zniżkę cen wycieczek odnotowano rejonie Dalaman - o 605 złotych, a istotne były też spadki cen na Korfu i hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio 431 i 386 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów ponownie wystąpiły na Sycylii i Sardynii - o 980 i 437 złotych, a znacząco mniejsze miały miejsce w Albanii - o 211 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 1064 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja wróciła do bardziej korzystnych w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,68 zł/litr wobec 3,71 zł/litr, czyli o 0,8 procent mniej niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była taka sama jak przed rokiem, a przed dwoma tygodniami niższa o 2,4 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem - podobnie jak przed tygodniem - o prawie 8,0 procent, podczas gdy przed dwoma była silniejsza o około 9,1 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz pięćdziesiąty piąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -255/-265 złotych, a zatem nieznacznie bardziej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -250/-260, a zauważalnie mniej korzystnym niż przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -295/-305 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków jedyny roczny wzrost średnich cen wycieczek tym razem wystąpił na Wyspach Kanaryjskich - o symboliczne 5 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły, w tym w mniejszym stopniu w Bułgarii i Grecji - o 116 i 140 złotych, a wyraźniej w Turcji i Egipcie - o średnio 249 i 251 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech, w Albanii, Portugalii i na Malcie - o 359, 211, 14 i symboliczny 1 złoty. Spadki cen wycieczek wystąpiły w Maroku, Hiszpanii kontynentalnej, Tunezji oraz na Majorce i Cyprze - o 152, 215, 237, 253 i 283 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1137 złotych, w niewiele mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Grecji i Turcji - o 1083 i 884 złote, natomiast w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 627 i 445 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku, Portugalii i we Włoszech - o 1724, 1465 i 1336 złotych, wyraźnie mniejsze na Cyprze, Majorce i w Hiszpanii kontynentalnej - o 1015, 953 i 946 złotych, a jeszcze mniejsze miały miejsce na Malcie, w Albanii i Tunezji- o 629, 447 i 404 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Best Reisen, Grecos oraz Itaka - o odpowiednio około 640, 480 i 390 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 260 złotych (biuro Prima Holiday), aż do zwyżek o około 640 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dwudziestym piątym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 54 ofert (poprzednio 52 oferty, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 57 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 47 ofert (poprzednio 46 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 21 ofert, oraz Itaka z liczbą 44 ofert (poprzednio 42 oferty, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 17 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biura Coral Travel i TUI Poland - 7 i 4 oferty oraz Anex i Join up - po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro Itaka - 14 ofert oraz Grecos i Rainbow- 10 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 11 i 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel oraz Itaka - 7 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours i Coral Travel - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland oraz Itaka - po 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Tunezji, biuro Coral Travel utrzymało ją w Egipcie, a biuro Itaka poprawiło ją w Grecji i Bułgarii.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym piątym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiła jedna zmiana, mianowicie tabelę opuściło biuro Join Up, a weszło do niej (na miejsce piąte) biuro TUI Poland. Na miejscu etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i z coraz większą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos, a pozycje 2 i 3 nadal zajmowały biura Coral Travel oraz Itaka.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Grecos i Anex. W tegorocznej tabeli w porównaniu z ubiegłym sezonem w skład pierwszej piątki weszło biuro Itaka (na miejsce trzecie), a opuściło ją biuro Join Up.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 5 gwiazdkowych na większości kierunków wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na sierpień 2024 wakacje koszt wyjazdów imprez turystycznych
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję