Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. turystyki w Częstochowie
- BP ITAKA szuka pracownika sprzedaży
- Młodszy Kierownik ds. Wyjazdów Grupowych
- Specjalista d/s turystyki
- Hotel Manager
- Zastępca kierownika ośrodka wypoczynkowego
- Specj. d/s turystyki
- Specjalista ds. Telesprzedaży - Katowice
- Supervisor Biura Sprzedaży - Lublin
- poszukiwany pilot / przewodnik wycieczek

ZRPL: drugi kwartał fatalny dla regionalnych portów lotniczych
Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego ogółem za pierwsze półrocze 2020 roku w trzynastu funkcjonujących w Polsce lotniskach regionalnych.
W pierwszym półroczu 2020 roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych trzynastu polskich lotnisk regionalnych skorzystało w sumie zaledwie 4,9 mln podróżnych, to jest o aż 8,8 mln mniej (-64,2%) w porównaniu z tym samym okresem minionego roku. Pierwszy kwartał br. lotniska w regionach zamknęły wynikiem 4,83 mln pasażerów, to jest o 835 tysięcy mniej (-14,7%) w porównaniu z okresem od stycznia do marca 2019 roku.
Totalne załamanie przewozów odnotowano w drugim kwartale 2020 roku. W tym czasie na trzynastu lotniskach regionalnych obsłużono zaledwie 80 tysięcy podróżnych, to jest aż o 7,99 miliona mniej (-99%) w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku. Bezpośrednią przyczyną spadku ruchu był początek pandemii koronawirusa, której efektem było m.in. wprowadzenie 15 marca br. zakazu pasażerskich lotów krajowych oraz międzynarodowych na rejsach z i do Polski. Zakaz lotów w pasażerskim ruchu międzynarodowym obowiązywał do 30 czerwca 2020 roku, czyli 108 dni.
W niniejszym podsumowaniu polskie lotniska regionalne zostały podzielone na dwie grupy. W grupie pierwszej znalazły się porty, które w 2019 roku obsłużyły powyżej jednego miliona pasażerów, a w grupie drugiej te, które nie przekroczyły tej granicy.
W grupie pierwszej, w pierwszej połowie bieżącego roku, najwięcej pasażerów skorzystało z siatki połączeń lotniska w Krakowie, było ich 1,55 mln. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z liczbą 907 tys. podróżnych, trzecie były Katowice - 660 tys., następnie Wrocław - 533 tys., Modlin - 491 tys. i Poznań - 336 tys.
W grupie drugiej, w okresie od stycznia do czerwca br., najwięcej podróżnych, bo 120 tys., obsłużono w Rzeszowie. Drugim portem został Szczecin z wynikiem 98,3 tys. pasażerów. Na kolejnych miejscach znalazły się: Bydgoszcz - 81 tys., Lublin - 60 tys., Łódź - 37,4 tys., Olsztyn - 29,6 tys. i Zielona Góra - 9,1 tys.
W grupie pierwszej, w trakcie sześciu pierwszych miesięcy br., wszystkie porty zanotowały spadek ruchu pasażerskiego w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. W Krakowie obsłużono o 2,26 mln podróżnych mniej (-59,3%), w Gdańsku o 1,55 mln (-63,1%), w Katowicach o 1,37 mln
(-67,4%), we Wrocławiu o 1,11 mln (-67,6%), w Modlinie o 1,09 mln (-69%), a w Poznaniu o 696 tys. (-67,4%).
W grupie drugiej także wszystkie lotniska zanotowały spadki liczby obsłużonych podróżnych w pierwszym półroczu br. W Rzeszowie było ich o 243 ys. mniej (-67%), w Bydgoszczy o 114 tys. (-58,6%), w Lublinie o 106 tys. (-64%), w Szczecinie o 98 tys. (-62,5%), w Łodzi o 73 tys. (-66,4%), w Olsztynie o 36 tys. mniej (-55,5%), a w Zielonej Górze o 3,1 tys. (-25%).
Wyniki ruchu pasażerskiego polskich lotnisk regionalnych po pierwszej połowie bieżącego roku są smutnym świadectwem kryzysu, w jakim znalazła się branża lotnicza w wyniku pandemii koronawirusa. Szczególnie dobitne jest podsumowanie drugiego kwartału, w trakcie którego odnotowaliśmy 99% spadek ruchu pasażerskiego. W konsekwencji trwającego kryzysu, w polskiej branży lotniczej zagrożone są tysiące miejsc pracy. Niestety niektóre lotniska już raportują, że grozi im utrata płynności finansowej. W tym kontekście niepokoi fakt, że porty lotnicze nadal nie otrzymały niezbędnej pomocy od państwa. Warto pamiętać, że w wyniku rozporządzeń Rządu RP, których celem było przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, przez 108 obowiązywał zakaz lotów do Polski w międzynarodowym ruchu pasażerskim. W tym czasie lotniska zostały praktycznie całkowicie odcięte od przychodów. Rekompensaty dla lotnisk za lotniczy lockdown jest kwestią priorytetową. - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych
Organizacje branżowe, takie jak Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych, prognozują, że w 2020 roku przewozy pasażerskie w porównaniu z minionym rokiem spadną na świecie o około 60%. Z tego tytułu straty lotnisk mogą wynieść nawet 100 miliardów dolarów. Ponadto przewiduje się, że proces odbudowy ruchu pasażerskiego będzie długotrwały, a powrót do wyników sprzed pandemii może zająć nawet 3-4 lata. W kontekście tych prognoz i skali kryzysu, z którym się mierzymy, mamy nadzieję, że Rząd RP zaproponuje długoletni program wsparcie branży lotniczej, który pomoże w utrzymaniu miejsc pracy w lotnictwie oraz potencjału infrastruktury lotniskowej, która od wejście Polski do Unii Europejskiej nieustannie się rozwija. - dodaje Tomasik.
W 2019 roku z siatki połączeń trzynastu polskich portów regionalnych skorzystało rekordowe 30,2 mln podróżnych, to o ponad 2,14 mln więcej w porównaniu z 2018 rokiem. Był to najlepszy wynik w historii lotnisk funkcjonujących w regionach. Dynamika wzrostu ruchu wyniosła 7,6% i była wyższa od średniej dynamiki europejskich lotnisk, która według ACI Europe ukształtowała się na poziomie 3,2%.
Komentarze
Tagi:
Dział aktualności dnia:
PIT podsumowuje zimowe
Dział dla turystów:
Poczuj magię Ohrydu - Miasta
Macedonia Północna - wspaniały kraj, uosobienie wielowiekowej
Starsze aktualności:
Wstępne porozumienie pomiędzy PAŻP a
ETC: Więcej osób niż przed rokiem deklaruje chęć przyjazdu do
Włoska turystyka w przyszłym roku powróci do poziomów sprzed
Ryanair zadowolony z wyroku francuskiego
ACI Europe: Lotnictwo odbudowuje się szybciej niż
Wenecja przesuwa wprowadzenie opłat za
Enter Air podpisuje nową umowę z TUI
Oświadczenie Światowego Komitetu Etyki w Turystyce w sprawie napaści na
Starbucks wycofuje się z
Niemcy złagodzą przepisy
50 meleksów będzie mogło wozić turystów po
WTTC: Francuska turystyka odbije się w przyszłym
Słowacja otworzy się dla zaszczepionych turystów
Niemcy złagodzą przepisy covidowe
UTK podsumowuje wakacyjne kontrole pociągów
Small Planet Airlines traci certyfikat
Ponad 22 tys. gości na Targach EuroGastro i WorldHotel 2019
Które Centrum Informacji Turystycznej zostało uznane za najlepsze?
Wyrok w sprawie przedawnienia roszczeń za opóźnienie samolotu
46 tras w zimowym rozkładzie lotów z Pyrzowic
Jak odnosić korzyści współpracując z blogerami?
PIT i PPL nawiązują bliższą współpracę
Grecja zniosła restrykcje dla zaszczepionych
Branża turystyczna przypomina, że ECDC nie rekomenduje ograniczania podróży
17 osób dołączyło do grona Ambasadorów Kongresów Polskich