Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Kraków - specjalista d/s turystyki i ubezpieczeń
- Przewodnik w Gdańsku
- Poszukuje 2 autokarow na wyjazd do Chorwacji...
- Pilot 10-14.06 Bruksela-Paryż-Berlin
- wychowawca i kierownik wypoczynku
- SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I OBSŁUGI REZERWACJI
- JUNIOR PRODUCT MANAGER
- Pilotaż ze Złotoryji / 14 i 15 czerwiec
- Rekrutacja LATO 2023 - instruktor windsurfingu
- Konsultant ds. turystyki

Macedonia Północna i Albania robią kolejny krok w stronę Unii Europejskiej
Unia Europejska rozpoczęła etap otwierający negocjacje akcesyjne z Macedonią Północną i Albanią.
Jest to następstwo decyzji o otwarciu negocjacji akcesyjnych podjętej przez Radę 25 marca 2020 r. i zatwierdzonej przez członków Rady Europejskiej 26 marca 2020 r., a także zatwierdzenia przez Radę 18 lipca 2022 r. ram negocjacji z Macedonią Północną zgodnie z usprawnioną metodyką rozszerzenia.
Na czele delegacji UE stał Jan Lipavsky, czeski minister spraw zagranicznych. Komisję reprezentował Oliver Varhelyi, komisarz do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia. Delegacji Macedonii Północnej przewodniczył premier Dimitar Kovacevski, a delegacji Albanii - premier Edi Rama.
Zgodnie z oświadczeniem Rady w konkluzjach z 14 grudnia 2021 r. delegacja UE z zadowoleniem odnotowała nieprzerwaną determinację obu krajów, by dalej realizować unijny program reform i osiągać wymierne i trwałe rezultaty. Komisja poczyniła postępy w pracach nad przeprowadzeniem i zakończeniem procesu analitycznego przeglądu unijnego dorobku prawnego i jest gotowa w odpowiednim czasie przedstawić jego wyniki. Na tej podstawie delegacja UE zwróciła się do Komisji o kontynuowanie oceny stanu przygotowań Macedonii Północnej i Albanii do otwarcia negocjacji w poszczególnych obszarach oraz o wskazanie kwestii, które najprawdopodobniej pojawią się podczas negocjacji, począwszy od klastra obejmującego rozdziały dotyczące kwestii podstawowych, który - zgodnie z ramami negocjacyjnymi - zostanie otwarty jako pierwszy po spełnieniu przez obydwa kraje odpowiednich kryteriów uzgodnionych przez Radę.
UE z dużym zadowoleniem przyjęła fakt, że Macedonia Północna w pełni przyłącza się do decyzji i oświadczeń z zakresu wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, i zachęciła ją do tego, by nadal to czyniła.
Dziś wreszcie podjęliśmy ważne kroki w kierunku otwarcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. W Brukseli odbyły się konferencje międzyrządowe na szczeblu ministerialnym w celu wdrożenia decyzji Rady Europejskiej z marca 2020 roku o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych. Gratuluję władzom i obywatelom Macedonii Północnej i Albanii tego długo oczekiwanego osiągnięcia. Zdaję sobie sprawę, że droga do osiągnięcia tego punktu była długa i pełna wyzwań. Debata była szczególnie intensywna w Macedonii Północnej, ale ostatecznie doprowadziła do pozytywnego wyniku głosowania w parlamencie krajowym. Macedończycy, dziś wasz kraj robi pierwszy kluczowy krok na drodze negocjacji z Unią Europejską. Jak powiedziałem kilka dni temu w Skopje, Macedonia Północna może liczyć na moje pełne wsparcie na tej drodze. Kraj ten podjął ważne reformy i wiem, że Macedończycy są zaangażowani w naszą wspólną unijną przyszłość.
Cieszę się również, że Albania wkroczyła na ścieżkę negocjacji. Albania ciężko pracowała, aby zapewnić wyniki reform i osiągnięcia we wszystkich obszarach określonych przez Radę. Dzisiejszy dzień jest historyczny i jest to czas na świętowanie tego, co udało się osiągnąć, ale także czas na to, by spojrzeć na nadchodzące wyzwania z jasnym celem: bezzwłocznego wejścia na ścieżkę UE. Dzisiejsza międzyrządowa konferencja otwiera kolejny etap zarówno dla Albanii, jak i Macedonii Północnej. Teraz rozpocznie się proces dwustronnego sprawdzania. Na tym kluczowym etapie naszych negocjatorów w Skopje, Tiranie i Brukseli czeka ciężka praca. W najbliższych miesiącach zbudujemy solidną podstawę do otwarcia grup rozdziałów negocjacyjnych. Jednocześnie UE skupi się na ponownym pobudzeniu procesu rozszerzenia. Na spotkaniu przywódców UE i Bałkanów Zachodnich oraz na czerwcowym posiedzeniu Rady Europejskiej postanowiliśmy nadać nową dynamikę i nową determinację do wspólnego działania. Będziemy dalej przyspieszać stopniową integrację UE i regionu, już w trakcie procesu rozszerzenia. Bałkany Zachodnie należą do UE i musimy sprawić, by tak się stało. Nasza przyszłość jest wspólna, a przyszłość naszych dzieci będzie bardziej dostatnia i bezpieczna, gdy będziemy rozwijać nasz projekt wspólnych wartości. - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel
Komentarze
Tagi:
Dział prawo i podatki:
Grupy izraelskiej młodzieży wrócą do
Ograniczenie działalności turystycznej w
Starsze aktualności:
Nowe połączenia Wizz Air Abu
Które paszporty otwierają najwięcej
ULC: Ruch na polskich lotniskach
Co się działo na Kulinarnym Festiwalu Kwiatów
UOKiK wszczyna postępowanie w sprawie firmy sprzedającej
Prezes bydgoskiego lotniska
Merlin X wprowadza poprawki w sposobie prezentacji
KLM i Thalys wprowadzają zintegrowaną podróż
Turyści początkowo zaakceptowali potrącenie za rezygnację z wyjazdu z powodu COVID. Sąd wydał
WTTC: 1,2 miliona miejsc pracy w turystyce w UE może pozostać
Macedonia Północna i Albania robią kolejny krok w stronę Unii
Rekordowy czerwiec dla Wizz
Prawie 30 proc. skarg zgłaszanych do ECK dotyczyło transportu
Niemcy złagodzą przepisy covidowe
UTK podsumowuje wakacyjne kontrole pociągów
Small Planet Airlines traci certyfikat
Ponad 22 tys. gości na Targach EuroGastro i WorldHotel 2019
Które Centrum Informacji Turystycznej zostało uznane za najlepsze?
Wyrok w sprawie przedawnienia roszczeń za opóźnienie samolotu
Długi weekend udany dla chorwackiej turystyki
Jak odnosić korzyści współpracując z blogerami?
PIT i PPL nawiązują bliższą współpracę
Grecja zniosła restrykcje dla zaszczepionych
Branża turystyczna przypomina, że ECDC nie rekomenduje ograniczania podróży
17 osób dołączyło do grona Ambasadorów Kongresów Polskich
POT wyłoniła czołową 16 Turystycznych Mistrzostw Blogerów
Biuro Primoris czy ktoś korzystał?