TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Średnia cena w górę

Cena wyjazdów na sierpień rośnie prawie 100zł w ujęciu średnim. Drożeją Costa del Sol, Sycylia i Maroko, a tanieje Kalabria.


To zestawienie obejmuje dwudzieste pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 7 marca 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 29 lutego, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 9 marca 2023 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 87 złotych (w ubiegłym tygodniu spadła o 6 złotych). Największą zwyżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 310 złotych, a nieco mniejsze na Sycylii i w Maroku - o średnio 243 i 229 złotych. Największa zniżka średnich cen wycieczek wystąpiła w Kalabrii (poprzednio ceny tam dość istotnie wzrosły) - o 673 złote, a niewielkie miały miejsce na greckich wyspach Korfu i Zakintos - o 34 i 10 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 70 i 49 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków, najbardziej w Bułgarii - o 152 złote, nieco mniej w Turcji i Egipcie - o 104 i 102 złote, a najmniej na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 53 i 52 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 39 złotych (poprzednio o 65 złotych). Największą zniżkę cen wycieczek odnotowano we wloskiej Kalabrii - o 430 złotych, a niewiele mniejsze były spadki cen na greckich wyspach Korfu i Kreta - o średnio 403 i 395 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na Sardynii - o 887 złotych, a znacząco mniejsze miały miejsce na Sycylii i Fuerteventurze - o 412 i 318 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 1092 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz pięćdziesiąty pierwszy z rzędu od ponad dwóch lat była bardziej korzystna niż miało to miejsce w takim samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,73 zł/litr wobec 4,11 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 9,2 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 5,5 procent, a przed dwoma o 4,9 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o ponad 9,1 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o około 8,8 procent, a przed dwoma o około 9,4 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz pięćdziesiąty pierwszy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -335/-345 złotych, a zatem bardziej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -300/-310, a mniej korzystnym niż przed przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -315/-325 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków ponownie największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił na Wyspach Kanaryjskich - o 112 złotych, a znacznie mniejszy w Bułgarii - o średnio 40 złotych. Na pozostałych kierunkach notowano spadki średnich cen wyjazdów, z których zdecydowanie największy miał miejsce w Egipcie - o 273 złote, a wyraźnie mniejsze w Turcji i Grecji - o 22 i 43 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie, we Włoszech i w Albanii - o 313, 260 i 153 złotych, natomiast w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii i na Majorkę - o 109 i 85 złotych. Spadki cen wycieczek zagościły jedynie w Maroku, Tunezji i Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 34, 253 i 324 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1261 złotych, w niewiele mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Grecji i Turcji - o 1179 i 1085 złotych, zaś w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 788 i 632 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku i Portugalii - o 2000 i 1667 złotych, wyraźnie mniejsze we Włoszech, na Majorce i w Hiszpanii kontynentalnej- o 1227, 1206 i 1116 złotych, jeszcze mniejsze miały miejsce, na Malcie, Cyprze i w Albanii - o 878, 806 i 805 złote, a najmniejsze w Tunezji - o średnio 528 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Best Reisen, Prima Holiday i Grecos - o odpowiednio około 380, 320 i 310 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 220 złotych (biuro Rainbow), aż do zwyżek o około 250 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dwudziestym pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 53 ofert (poprzednio też 53 oferty, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 50 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 42 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 14 ofert, oraz Itaka z liczbą 41 ofert (poprzednio 40 ofert, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 23 oferty). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Coral Travel - 8 ofert oraz biura TUI Poland i Anex- 5 i 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro Itaka - 10 ofert oraz Rainbow i Grecos - po 9 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 8 ofert, a na tureckich biur Coral Travel oraz Itaka i TUI Poland - 5 i po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel i Exim Tours - 5 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, biuro Coral Travel na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Itaka utrzymało ją w Bułgarii.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym pierwszym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie ponownie nie nastąpiła żadna zmiana. Na miejscu etatowego lidera tabeli w dalszym ciągu i z dużą i umacniającą się przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos. Brak zmian wystąpił również w sekwencji zajmowanych miejsc przez poszczególne biura w tabeli.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Coral Travel oraz Itaka Do tegorocznej tabeli weszło biuro Anex (na pozycję czwartą), a opuściło ją biuro Sun & Fun.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 4 i 4,5 gwiazdkowych oraz 5 gwiazdkowych na greckich kierunkach wakacyjnych:
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów sierpień 2024 wakacje zmiana cen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję