TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny imprez na sierpień w górę

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 76 złotych. Największa zniżka cen wystąpiła w Maroku - o średnio 269 złotych, a mniejsze miały miejsce w Albanii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 115 i 71 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na Sardynii (poprzednio miał tam miejsce duży spadek cen) - o 441 złotych oraz w Portugalii (ponownie) i na Teneryfie - o po 415 złotych.


Niniejsze zestawienie obejmuje trzydzieste pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 4 maja 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 27 kwietnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 5 maja 2022 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 150 i 77 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek wzrosły na wszystkich pięciu wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Największe zwyżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - o 147 i 103 złote, mniejsze w Bułgarii i Grecji - o 80 i 78 złotych, a najmniejsze w Turcji - o 27 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 875 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 953, 983, 1048, 1064 i 1066 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w Portugalii - o 1662 złote, zaś również bardzo znaczące wzrosty miały miejsce na półwyspie na Sardynii i w Maroku - o średnio 1593 i 1482 złote. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 736 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz dziewiąty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,48 zł/litr wobec 5,61 zł/litr przed rokiem, co oznacza dziewiąty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 38,0 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 32,7 procent, a przed dwoma o 22,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była silniejsza o około 3,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 3,6 procent, a przed przed dwoma o około 1,3 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dziewiąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu znacznego spadku cen paliwa i silniejszego złotego, skala jego pozytywnego oddziaływania była tym razem kolejny raz rekordowa i zawierała się w przedziale aż -400/-410 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -355/-365 złotych, a przed dwoma tygodniami -190/-200 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji i w Turcji - o 991, 987 i 896 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 621 i 459 złotych. Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii i w Maroku - o 1662 i 1482 złote, a nieco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej, we Włoszech i na Majorce - o średnio 1276, 1193 i 1096 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów na Maltę i Cypr - o 767 i 633 złote oraz do Tunezji i Albanii - o 468 i 16 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i Grecji - o 1859 i 1640 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Turcji i Egiptu - o średnio po 1451 złotych, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1244 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii, Maroku i Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 2481, 2406 i 2393 złote. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen we Włoszech, na Majorce i na Cyprze - o 2031, 1548 i 1414 złotych, jeszcze mniejsze w Tunezji i na Malcie - o średnio 1002 i 883 złote, a najmniejsze w Albanii - o 671 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Prima Holiday, ETI oraz Itaka - o około 210,220 i 570 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 580 złotych (biuro Sun & Fun) do prawie 1300 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzydziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 47 ofert (poprzednio 48 ofert, przed rokiem 54 a przed dwoma laty 52 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 38 ofert (poprzednio 36 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 20 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 35 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 20 ofert).

Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biuro Anex Travel - 6 ofert oraz biura Join up i Coral Travel - 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro Itaka - 10 ofert oraz biura Grecos i TUI Travel - po 6 ofert i Rainbow - 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland - 12 ofert oraz Itaka i Rainbow - 7 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 7 ofert oraz Itaka i TUI Poland - 5 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i TUI Poland - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Anex Travel - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Grecji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka poprawiło ją w Grecji i Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, natomiast zmianom uległy pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Z miejsca czwartego na drugie awansowało biuro Grecos, a o jedną pozycję w dół przesunęły się biura Anex Travel (z drugiej na trzecią) i Coral Travel (z trzeciej na czwartą). Na miejscu lidera pozostało biuro Join up.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura Exim Tours, TUI Poland i Coral Travel. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Join up (na miejsce lidera), Anex Travel (na miejsce trzecie), a opuściły ją biura Exim Tours i Best Reisen.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
zmiana cen sierpień 2023 drożeje Maroko Albania Costa del Sol Sardynia
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję