Ogłoszenia
Ogłoszenia
- SPECJALISTA DS. KOMUNIKACJI I CONTENT MARKETINGU
- Specjalista ds.obsługi posprzedażowej Wrocław
- pilot Bawaria
- PILOT NA JAPONIĘ na przełomie kwietnia/maja 2026
- B. P. Okno na Świat (Warszawa) - Specjalista ds....
- Specjalista ds. Turystyki w salonie Wakacje.pl
- Specjalista ds turystyki - Stargard
- Specjalista / Specjalistka ds. turystyki
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej -...
- Specjalista ds. Turystyki w salonie ITAKA
Czy Polacy chętnie podróżują solo?
Polacy lubią podróżować solo, bo cenią niezależność i wolność wyboru. W Polsce aż 44,5% mężczyzn podróżuje, a solo podróżniczkami jest tylko 31,4% kobiet. Warto dodać, że trend ten jest międzypokoleniowy i dotyczy przedstawicieli zarówno najmłodszego pokolenia Z, jak i seniorów.
Podróżujący solo cenią sobie niezależność i wolność wyboru (49,6% ankietowanych), ale również z pozostałych krajów. Co ciekawe, jest on niemal równie ważny bez względu na płeć, a także wiek ankietowanych.
Agencja badawcza Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com, wyszukiwarki tanich lotów i podróży oraz firmy traveltech, spytała Polaków oraz mieszkańców regionu Europy Środkowo - Wschodniej o to, czy podróżują razem czy w pojedynkę i co skłania ich do podróży solo.
Okazuje się, że około 25% mieszkańców krajów objętych badaniem (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunią) praktykują samotne podróże, natomiast Polacy są w zdecydowanej czołówce - 38% respondentów, - na tle krajów objętych badaniem to najwyższy wynik (Czesi: 27,6%, Słowacy: 26%, Węgrzy: 26%, Rumuni: 14,5%).
Niemal co czwarty ankietowany (24,4%) choć dotąd nie podróżował w pojedynkę, chciałby spróbować. Co ciekawe, niemal tyle samo mężczyzn (25,3%), co kobiet (23,4%) zadeklarowało taką chęć. Znacznie więcej kobiet (45,2%) niż mężczyzn (30,2%) nie chciałoby podróżować w pojedynkę, nawet gdyby miało taką możliwość.
Co skłania do podróżowania w pojedynkę?
Przede wszystkim niezależność i wolność wyboru - to koronny argument nie tylko wśród ankietowanych z Polski (49,6%), ale również z pozostałych krajów. Co ciekawe, jest on niemal równie ważny bez względu na płeć, a także wiek ankietowanych. Respondenci twierdzą, że podróżując w pojedynkę można łatwiej nawiązywać znajomości i poznawać ludzi (20% ankietowanych), a także przenikać w lokalną kulturę i społeczność, po to, by autentyczniej przeżywać i doznawać nowych wrażeń (21,9%).
Solomooning lub unimoon
Ekstremalne solo - ponad 1500 hashtagów na Instagramie #solomon lub #unimoon - to nowy trend, który odnosi się do nowożeńców, którzy decydują się spędzić miesiąc miodowy bez małżonka. Dla niektórych dostosowanie planów podróży poślubnej jest czymś, w czym nie chcą iść na kompromis.
Planowanie samotnej podróży i wyruszanie na samotną przygodę to oznaka indywidualizacji, która ostatnio została uznana za zdrową dla związku kochanków. Inne rozumowanie może również wynikać z powiedzenia, że musisz najpierw pokochać siebie, zanim pozwolisz innym ludziom cię pokochać. Powody, dla których warto podróżować samotnie, mogą być różne dla każdego i mogą obejmować różne zainteresowania lub konflikty w harmonogramie. Wspólny miesiąc miodowy jest ważny dla nawiązania silnego związku Jednak niektórym osobom pomysł tak wczesnego rozstania się z partnerem może wydawać się sprzeczny z intuicją. - mówi Eliška Řezníček Dočkalová, dyrektor ds. doświadczenia klienta w Kiwi.com.
Badanie przeprowadzone przez Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com zostało wykonane metodą CAWI na reprezentatywnej próbie N=1010 Polaków w wieku od 18 do 59 Realizacja badania została przeprowadzona w październiku 2022 roku.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Loty na Sylwestra średnio za ponad
Oficjalny start sezonu
Dział hotele, pensjonaty:
a&o Hostels promuje turystykę młodzieżową w
Oficjalny start sezonu
Starsze aktualności:
POLREGIO przewiozło ponad 100 mln
Gdzie Polacy latali samodzielnie w
ETC publikuje wskazówki dla zrównoważonej
Accor ułatwia rezerwacje
Turystyka wspiera 33 finał
Gdańsk Europejską Stolicą Kultury
POT przyznała rekomendacje na lata
Ryanair planuje przewiezienie 20 mln
eSky zachęca do wczesnego planowania
MSiT chce 10 strategii dla
Turystyka językowa coraz ważniejsza dla Malty
Maj przyniósł przewoźnikom lotniczym minimalną poprawę
Sąd Unii Europejskiej rozpatrzył skargi PLL LOT
LOT: ponad milion pasażerów w lipcu
Grecos chce wysłać do Grecji 200 tysięcy turystów w sezonie
Czechy zamykają granicę z Polską
Accor z nową dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju
Silesia Convention Bureau dołącza do ICCA
Tarcza dla wybranych z turystyki
Polska podpisuje dokument o współpracy turystycznej z Kubą
Popularna gdańska atrakcja turystyczna została zamknięta
Bułgaria i Rumunia wejdą do strefy Schengen
Radom z nowym terminalem lotniskowym - umowy zostały podpisane
Organizator nielegalnego wyjazdu do Medjugorje skazany
Atrakcja turystyczna wraca do Krakowa
Niesycone miody pitne otrzymały status GTS
Przewoźnik nie może wymagać, w którym państwie ma znajdować się rachunek pasażera
Co warto odwiedzić w Niemczech?
Antalya chce zacieśnienia współpracy gospodarczej z Polską
