TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny wyjazdów stabilne

Jest nieznacznie drożej niż rok temu (tylko Egipt jest tańszy), a w tym tygodniu Hiszpania i Grecja drożeją.


To zestawienie obejmuje trzydzieste pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 16 maja 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 9 maja, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 18 maja 2023 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 13 złotych (w zeszłym tygodniu spadła o 53 złote). Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Kos - o 160 złotych, a nieco mniejsze w Turcji Egejskiej i na Malcie - o średnio 129 i 103 złote. Największa zwyżka średnich cen wycieczek miała miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 623 złote, a o ponad połowę mniejsze na Półwyspie Chalcydyckim i na Zakintos - o 289 i 286 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 86 i 68 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5- 11 sierpnia 2024 wzrosły na dwóch z wiodących kierunków wyjazdów turystycznych Polaków. Zwyżki cen wyjazdów miały miejsce w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 87 i 8 złotych. Niewielki był spadek cen wycieczek w Bułgarii - o 4 złote, natomiast w większym stopniu obniżyły się one w Egipcie i Turcji - o średnio 42 i 49 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 6 złotych (poprzednio była niższa o 45 złotych). Zdecydowanie największą zniżkę cen wycieczek odnotowano tym razem w Kalabrii - o 1194 złotych, a sporo mniejsze były spadki cen w Marsa Alam i na Synaju - o średnio 382 i 326 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na Sycylii i Sardynii - o 782 i 640 złotych, a nieco mniejszy miał miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 473 złote. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 600 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów łączna sytuacja ukształtowała się w dalszym ciągu na korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, ale już w wyraźnie mniejszej skali niż miało to miejsce w okresach wcześniejszych. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,59 zł/litr wobec 3,37 zł/litr, czyli była o 6,5 procent wyższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 8,5 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami była wyższa o 4,9 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych - tym razem o ponad 5,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 5,5 procent, a przed dwoma o 5,3 procent. Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz sześćdziesiąty pierwszy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -140/-150 złotych, a zatem w stopniu nieco bardziej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -130/-140, ale nieznacznie mniej korzystnym niż przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -145/-155 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków roczny wzrost średnich cen wycieczek tym razem wystąpił na trzech z tych kierunków. W największym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Grecji - o średnio 154 złote, a w mniejszym stopniu Bułgarii i Turcji - o 76 i 51 złotych. Obniżyły się natomiast średnie ceny wyjazdów do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o 336 i 17 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie, w Albanii i w Portugalii - o 317, 256 i 207 złotych. Nieco łagodniej wzrosły ceny wycieczek w Hiszpanii Kontynentalnej, na Cyprze i we Włoszech - o 162,126 i 76 złotych, a dość znacząco obniżyły się ceny w Maroku , na Majorce i w Tunezji - o 240, 126 i 107 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek Turcji, Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o 780, 739 i 668 złotych, w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o 486 złotych, natomiast obniżyły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Egiptu - o średnio 42 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Portugalii - o 1437 złotych, mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej, we Włoszech, w Maroku i na Majorce - o 1111, 1089, 1039 i 931 złotych, a jeszcze mniejsze miały miejsce na Malcie, Cyprze, w Tunezji i Albanii - o 609, 360, 143 i 111 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Rainbow, Sun & Fun i Rego bis - we wszystkich tych biurach po około 180 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 80 złotych (biuro ETI), aż do zwyżek o prawie 300 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzydziestym pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 54 ofert (poprzednio też 54 oferty, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 49 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 48 ofert (poprzednio też 48 ofert, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 24 oferty, oraz Coral Travel z liczbą 45 ofert (poprzednio 46 ofert, przed rokiem 40, a przed dwoma laty 19 ofert). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join UP i Anex - 6 i 4 oferty oraz TUI Poland i Coral Travel - po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 10 ofert oraz Rainbow i Grecos - 7 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 8 i 6 ofert, a na tureckich biura Itaka i TUI Poland - po 4 oferty oraz Rainbow i Coral Travel - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Join UP - 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland oraz Itaka - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie i Grecji, biuro Itaka w Grecji,Turcji i Bułgarii, a biuro Coral Travel utrzymało ją w Grecji i Egipcie.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym pierwszym w tym sezonie letnim zestawieniu jego skład i kolejność zajmowanych pozycji pozostały takie same. Miejsce etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i nadal z dużą przewagą nad rywalami zajmowało biuro Grecos, a na kolejnych biura Join UP oraz Itaka.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Join Up, Anex i Grecos. W tegorocznej tabeli w porównaniu z zeszłym sezonem w skład pierwszej piątki weszło biuro Itaka (na miejsce trzecie), a opuściło ją biuro Anex.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 5 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
cena wakacji koszt wakacje sierpień wydatek zmiana cen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję