TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Egipt i Bułgaria w coraz lepszych cenach

Niniejsze zestawienie obejmuje dziewiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 1 grudnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 24 listopada, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 2 grudnia 2021 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 39 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na Synaju - o średnio 44 złote, zaś nieco mniejsze wystąpiły na wyspach Rodos (poprzednio były tam duże wzrosty cen) i Kos - o 33 i 31 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Fuerteventurze - o 203 złote, a nieco mniejsze na Korfu (poprzednio miał tam miejsce największy spadek cen) i Sycylii - o średnio 193 i 189 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem odpowiednio spadły i wzrosły o 18 i 16 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 nie wzrosły jedynie w Egipcie gdzie zanotowano ich spadek o średnio 26 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny zwyżkowały - najbardziej na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 77 i 54 złotych, a w mniejszym stopniu w Turcji i Bułgarii - o 23 i 19 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1014 złotych (wcześniej były wyższe o 1023, 1035, 1027, 1056 i 1075 złotych). Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w Portugalii - o 1445 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Synaju i Majorce - o średnio 1299 i 1298 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 189 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dziewięćdziesiąty piąty z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,60 zł/litr wobec 3,13 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 47,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 50,5 procent, a przed dwoma o 58,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu nieco się osłabiła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o około 2,6 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 1,8 procent, a przed dwoma o około 3,4 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom, ale skala jego negatywnego oddziaływania wzrosła jedynie nieznacznie i nadal była relatywnie niska. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale +275/+285 złotych, a podobnie niskim jak przed tygodniem, gdy wynosiła +270/+280, natomiast znacznie korzystniejszym niż przed dwoma tygodniami, gdy wyniosła +350/+360 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - o średnio 1096 i 1090 złote. W mniejszym i stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Grecji i Turcji - o 1032 i 980 złotych, a w najmniej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 735 złotych

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii, na Majorce, w Maroku, Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o średnio odpowiednio 1445, 1298 i 1182, 1074 i 1061 złotych. Nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Cyprze i w Tunezji - o średnio 838 i 717 złotych, a kolejny raz najskromniej podniosły się ceny wyjazdów na Maltę i do Albanii - o 698 i 655 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o 1398 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie, do Turcji i Grecji - o średnio 1267, 1213 i 1162 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 892 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Majorce, w Portugalii, w Hiszpanii kontynentalnej oraz w Maroku - o średnio 1563, 1541, 1450 i 1310 złotych. Mniejsze były zwyżki średnich cen we Włoszech i na Cyprze o 1285 i 1197 złotych, jeszcze mniejsze w Tunezji i Albanii - o 811 i 745 złotych, a kierunkiem na którym odnotowano najmniejszy wzrost cen była Malta - o średnio 498 złotych.

Poniżej przedstawiamy zestawienie dla zobrazowania skali teoretycznie możliwych oszczędności w cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 nabywanych obecnie - w porównaniu z ich możliwymi cenami z okresu last minute na 2 tygodnie przed wylotem, czyli pod koniec lipca 2023, gdyby osiągnęły one poziom z lipca 2022 - a prawdopodobnie będą one wyższe.

Obecnie są one niższe o średnio 269 złotych od cen last minute wakacji 2022. Zwraca też uwagę znaczny zakres skali możliwych oszczędności w zależności od kierunku wyjazdu. Szczególnym przypadkiem jest Egipt (szczególnie Synaj i Marsa Alam), w którym obecne ceny sierpniowych wyjazdów na sezon lato 2023 są nawet znacząco wyższe od cen z początku ubiegłych wakacji.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, ETI oraz Itaka - o około 400, 460 i 730 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 790 złotych (biuro Sun & Fun) do prawie 1500 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 55 ofert (poprzednio 54 oferty, przed rokiem 49, a przed dwoma laty też 49 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 30 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 11 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 15 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland - 7 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours - po 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland - 14 ofert oraz Itaka - 12 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 11 i 9 ofert, a na tureckich biura TUI Poland - 7 ofert oraz Coral Travel i Itaka- 6 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i TUI Poland - 5 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i Turcji, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i Bułgarii, a biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji i Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W ósmym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 zarówno skład jak i kolejność zajmowanych przez biura miejsc w tabeli nie uległy zmianie. Liderem zestawienia nadal pozostawało biuro TUI Poland, wiceliderem biuro Grecos, a trzecią pozycję zajmowało biuro Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
analiza cen imprez na 2023 Egipt Bułgaria
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję