TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Tanieje Sardynia, drożeje Maroko i Kalabria

Wzrost cen przystopował, ale średnie spadki są niewielkie, większe zmiany dotyczą pojedynczych kierunków.


Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste ósme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 13 kwietnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 6 kwietnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 14 kwietnia 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 20 złotych. Największa zniżka cen wystąpiła w Sardynii - o średnio 270 złote, a dość istotnie mniejsze miały miejsce na wyspach Zakintos i Majorka - o 155 i 120 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na włoskiej Kalabrii i w Maroku - o 327 i 324 złote, a mniejsza wystąpiła w Portugalii - o 189 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 28 i spadły o 13 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek spadły na wszystkich pięciu wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Największe zniżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich, w Bułgarii, Egipcie i w Grecji - o 59, 50, 47 i 44 złote, a zdecydowanie najmniejsza wystąpiła w Turcji - o zaledwie 6 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1048 złotych (wcześniej były wyższe o 1064, 1066, 1043, 1092 i 1060 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w Maroku - o 2345 złotych, zaś również bardzo znaczące wzrosty miały też miejsce na półwyspie Chalcydyckim i w Portugalii - o średnio 1575 i 1466 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 649 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz szósty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,81 zł/litr wobec 4,80 zł/litr przed rokiem, co oznacza piąty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 20,6 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 21,9 procent, a przed dwoma o 27,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była silniejsza o około 0,4 procent, podczas gdy przed tygodniem oraz przed dwoma była słabsza o około 1,0 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz szósty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nieznacznie mniejszego spadku cen paliwa, ale równocześnie nieco silniejszego złotego skala jego pozytywnego oddziaływania zawierała się tym razem w przedziale -150/-170 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -110/-120 złotych, a przed dwoma tygodniami nawet -165/-175 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 1151, 1080 i 1047 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii o średnio 681 i 636 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku i Portugalii - o 2345 i 1466 złotych, a nieco mniejsze na Cyprze, Majorce, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o średnio 1275, 1262, 1098 i 1096 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów na Maltę oraz do Albanii i Tunezji - o 858, 649 i 645 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i Grecji - o 1829 i 1744 złote, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Turcji - o średnio 1525 i 1502 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1225 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku, Portugalii i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 2914, 2336 i 2085 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Majorce, we Włoszech i na Cyprze - o 1999, 1920 i 1742 złote, jeszcze mniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 1337 i 1051 złotych, a wyraźnie najmniejsze na Malcie - o 804 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Itaka, Sun & Fun i ETI - o około 600, 700 i 710 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 900 złotych (biuro Grecos) do prawie 1480 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 56, a przed dwoma laty 50 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 35 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Coral Travel z liczbą 34 ofert (poprzednio 35 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 20 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biuro Orex Travel - 5 ofert oraz biura Join up i Coral Travel - po 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 9 ofert, Rainbow i TUI Travel - po 7 ofert oraz Grecos - 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland oraz Itaka - 12 i 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert oraz Itaka i TUI Poland - po 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Coral Travel - 6 ofert, a w Bułgarii biura TUI Poland i Orex Travel - po 3 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym ósmym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, natomiast zmianom uległy pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Na miejsce lidera powróciło biuro TUI Poland (z pozycji trzeciej), a biuro Orex Travel zostało wiceliderem tabeli awansując z miejsca czwartego. Odpowiednio o trzy i jedną pozycję w dół przesunęły się biura Grecos i Coral Travel, a biuro Join up pozostało na miejscu piątym.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura Exim Tours, TUI Poland i Coral Travel. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Orex Travel (na miejsce drugie) i Join up (na miejsce piąte), a opuściły ją biura Exim Tours i Best Reisen.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny sierpień 2023 wakacje urlop ceny imprez sierpniowych
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję