TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny w górę

Średnia cena wycieczek na sierpień sporo wzrosła, największe wzrosty zanotowało Zakintos, Gran Canaria i Kalabria.


To zestawienie obejmuje czternaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 18 stycznia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 11 stycznia, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 19 stycznia 2023 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 92 złote. Największą zwyżkę cen w ostatnim tygodniu notowano na Zakintos - o 389 złotych, a mniejsze na Gran Canarii i włoskiej Kalabrii - o średnio 171 i 162 złote. Największa zniżka średnich cen wystąpiła w Maroku - o 274 złotych, a mniejsze miały miejsce na Półwyspie Chalcydyckim i w tureckim regionie Dalaman - o 138 i 82 złote. W takim samym okresie (trzeci tydzień stycznia) przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 72 złote i wzrosły o 12 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków, w tym najbardziej na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 207 i 159 złotych, nieco mniej w Turcji - o 99 złotych, a najmniej w Bułgarii i Egipcie - o 17 i 9 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa obecnej średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 130 złotych. Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Sardynii - o 791 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce w Kalabrii i na Zakintos - o średnio 693 i 542 złote. Największe zniżki cen wyjazdów kolejny raz wystąpiły na Synaju - o 379 złotych oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i tunezyjskiej Dżerbie - o średnio 341 i 177 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 879 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty czwarty z rzędu od ponad dwóch lat była bardziej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego ponownie wyniosła 3,68 zł/litr wobec 4,38 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 16,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 14,6 procent, a przed dwoma o 17,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale w zauważalnie mniejszym stopniu niż wcześniej, a mianowicie tym razem o prawie 6,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o około 7,7 procent, a przed dwoma o około 7,8 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz czterdziesty czwarty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -300/-310 złotych, a zatem nieznacznie bardziej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -290/-300, i przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -295/-305 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich - o 304 złote oraz w Grecji - o 167 złotych, mniejsze były wzrosty cen wycieczek w Turcji i Bułgarii - o średnio 65, 10 złotych, a nadal istotnie tańsze pozostawały ceny wyjazdów do Egiptu - o średnio 209 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech i na Malcie - o 609 i 409 złotych, mniejsze na Cyprze, w Portugalii, Albanii, Maroku i na Majorce - o 283, 255, 252, 199 i 132 złote, natomiast spadły ceny wyjazdów do Hiszpanii kontynentalnej i Tunezji - o średnio 64 i 113 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie oraz do Turcji i Grecji - o 1327, 1085 i 1043 złote, zaś w znacząco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 752 i 510 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano we Włoszech, w Portugalii, na Majorce, Cyprze i w Maroku - o 1650, 1426, 1290, 1147 i 1092 złote, natomiast najmniejsze miały miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, Albanii, na Malcie i w Tunezji - o średnio 866, 799, 747 i 612 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach ETI, Oasis i Exim Tours - o odpowiednio około 410, 280 i 210 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 120 złotych (biuro Sun & Fun), aż do zwyżek o około 120 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w czternastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 57 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 52, a przed dwoma laty też 57 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 37 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 29, a przed dwoma laty 20 ofert) oraz Itaka z liczbą 36 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 20 ofert). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biuro TUI Poland - 8 ofert oraz Anex i Coral Travel - 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Rainbow - 9 i 8 ofert oraz Grecos i TUI Poland - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 11 i 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland oraz Itaka - 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie i Tunezji, biuro Coral Travel w Grecji i Bułgarii, a biuro Itaka utrzymało w Grecji i Turcji.

Poniżej przedstawiamy zestawienie dla zobrazowania skali teoretycznie możliwych oszczędności w cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 nabywanych obecnie - w porównaniu z możliwymi cenami z okresu na 3-4 tygodnie przed wylotem (okres last minute), czyli na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca 2024, gdyby osiągnęły one poziom w tym okresie taki jak w roku 2023, a dość prawdopodobne, że będą one wyższe.

Obecnie ceny są średnio niższe o 274 złotych od cen last minute z sierpnia 2023, ale zwraca też uwagę duży rozrzut skali możliwych oszczędności. Najmniej atrakcyjnie wygląda różnica cen na popularnych całorocznych kierunkach budżetowych jakimi są Egipt, Turcja i Tunezja, a największe występują na mniej popularnych oraz sezonowych kierunkach premiowych.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czternastym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiła jedna zmiana. Tabelę opuściło biuro Coral Travel, a weszło do niej biuro Oasis (z miejsca szóstego na piąte). Na miejscu lidera tabeli w dalszym ciągu i z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym w dalszym ciągu przodowały wówczas biura TUI Poland, Coral Travel i Grecos. Do tegorocznej tabeli weszły biura Anex (na pozycję drugą) i Join Up (na pozycję czwartą) oraz Oasis (na pozycję piątą), a opuściły ją biura Coral Travel, Itaka i Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli na greckich kierunkach wakacyjnych:

Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez sierpień 2024 wakacje koszty
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję