TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wrześniowe wyjazdy nie drożeją

Wrześniowy urlop jest zawsze w tańszy niż w sierpniu. Jednak bez wątpienia nawet we wrześniu wakacje będą droższe niż rok temu.


Niniejsze zestawienie obejmuje trzydzieste dziewiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2022, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 5 do 11 września 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 25 sierpnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 18 sierpnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 19 sierpnia 2021 roku.

Jest to jednocześnie czwarty materiał w tym roku obejmujący ceny wycieczek dla wylotów w pierwszym tygodniu września, czyli w okresie od 5 do 11 września 2022.

Średnie ceny dla tego okresu są nadal znacznie niższe od cen dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia. Ich ogólna średnia obniżyła się z 4999 do 4216, czyli o 15,7 procent.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 września 2022, wzrosła o 8 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano na Gran Canarii - o 248 złotych, a nieco mniejsze były zniżki cen na Zakintos i w Portugalii - o 194 i 137 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce na Sycylii (poprzednio wystąpiły tam duże spadki cen) - o średnio 299 złotych, a mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa del Sol i Maltę - o 206 i 188 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 85 i wzrosły o 44 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 5-11 września 2022 obniżyły się na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 73 i 22 złote, bez zmian pozostały w Bułgarii, a w umiarkowanej skali podniosły się ceny wycieczek do Turcji i Egiptu, w których średni wzrost cen wyniósł 20 i 53 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej dla poprzedniego sezonu o 788 złotych.

Najbardziej w okresie roku ponownie podniosły się ceny wyjazdów do Maroka - o średnio aż 2378 złotych, natomiast dość istotnie mniejsze, ale i tak bardzo znaczne były wzrosty cen wycieczek na Sycylię i Maltę - o średnio 1405 i 1342 złote. W minionym tygodniu nadal nie odnotowano zniżek cen wycieczek w skali roku na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 338 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz osiemdziesiąty pierwszy z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego ponownie wyniosła 5,01 zł/litr wobec 2,60 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 92,7 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 77,8 procent, a przed dwoma o 78,4 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu nieco słabsza w porównaniu z tygodniami poprzednimi. Skala osłabienia wyniosła 8,2 procent, podczas gdy przed tygodniem wyniosła około 7,6 procent, a przed dwoma tygodniami około 5,8 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu słabszego złotego i znacznie droższego paliwa lotniczego była kolejny raz istotnie większa. Tym razem zawierał się on w przedziale +560/+570 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +480/+490 złotych, a przed dwoma tygodniami +435/+445 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny wzrost cen wycieczek wystąpił w Egipcie - o średnio 974 złotych. Mniejsze były wzrosty ich cen w Turcji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 861, 732 i 666 złotych, a ponownie najmniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii - o zaledwie 236 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku - o 2378 złotych. Istotnie mniejsze były zwyżki ich cen na Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o 1342, 908 i 791 złotych. W jeszcze mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Majorkę, do Tunezji, Portugalii i na Cypr - o 677, 630, 627 i 607 złotych, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Albanii - o średnio 420 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu września) na głównych kierunkach, podobnie jak w kilku poprzednich tygodniach, najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 1547 złotych oraz do Egiptu i Turcji - o 1200 i 1172 złote. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów do Grecji - o średnio 873 złote, zaś najmniejsze były w tym ujęciu zwyżki cen wyjazdów do Bułgarii - o 591 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Hiszpanii kontynentalnej, na Malcie, Cyprze i w Portugalii - o 1502, 1501, 1332, 1113 złotych. Mniejsze były dwuletnie zwyżki cen na Majorce i we Włoszech - o średnio 941 i 898 złotych, a najmniejsze miały miejsce w Albanii i Tunezji - o 468 i 461 złotych.

Porównanie do ubiegłego roku

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów we wrześniu 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Itaka, TUI Poland i Grecos - o około 570, 580 i 600 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 670 złotych (biuro Rainbow) do prawie 1200 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 47 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 33 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 27 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 15 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 20 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 16 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 5 i 4 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biuro Itaka - 10 ofert oraz TUI Poland i Grecos - 8 i 5 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich wyraźnie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 12 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura TUI Poland i Coral Travel - po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i w Bułgarii, biuro Itaka w Grecji, a biuro Exim Tours zyskało na atrakcyjności w Egipcie.

Najkorzystniejsze ceny

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym dziewiątym zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie czwartym dla września odnotowano znaczną liczbę zmian. W skład pierwszej piątki weszło z pozycji szóstej biuro Grecos i to od razu na miejsce wicelidera, a opuściło ją biuro Best Reisen przesuwając się z miejsca piątego na szóste. Nowym liderem zestawienia został poprzedni wicelider, czyli biuro TUI Poland, zaś poprzedni lider, biuro Coral Travel, spadł na miejsce trzecie. Pozycję czwartą utrzymało biuro Itaka, a z pozycji trzeciej na piątą spadło biuro Exim Tours.


Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, wobec którego skład obecnej pierwszej piątki organizatorów uległ jednej zmianie, gdyż tabelę opuściło biuro Sun & Fun spadając z miejsca trzeciego na miejsce siódme, a weszło do nej biuro Itaka awansując z pozycji siódmej na czwartą. Z miejsca czwartego przed rokiem na pozycję lidera awansowało biuro TUI Poland, a z piątego na miejsce wicelidera biuro Grecos.


Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
wrzesień 2022 wyjazdy cena jesień traveldata
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję