Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Projekt/Event Manager
- Marmarissimo w Turcji Egejskiej REKRUTUJE na...
- Specjalista ds. turystyki Wakacje.pl Żoliborz
- Wakacje.pl Warszawa
- Specjalista ds. turystyki Wakacje.pl Galeria...
- BIURO PODRÓŻY - REZERWACJA USŁUG TURYSTYCZNYCH /...
- Strony www
- Specjalista ds. rezerwacji usług turystycznych
Egipt droższy do Grecji i Turcji
Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, przygotował analizę na okres pierwszego tygodnia października, czyli od 28 września do 4 października 2020 roku.
Istotne kwestie z zakresu cen imprez turystycznych
1. Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych w postaci mapek, które w naszej intencji mają pomóc w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji.
2. Niniejsze zestawienie obejmuje po raz czterdziesty drugi w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2020. Obejmuje ono wyloty w pierwszym tygodniu października definiowanym na potrzeby porównań jako okres od 28 września do 4 października 2020. Ich ceny zostały zebrane w dniu 10 września 2020 i zestawione z cenami dla tego samego okresu zebranymi w dniu 3 września 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 12 września 2019 roku.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 28 września i 4 października 2020 spadła o 33 złotych (poprzednio spadła o 15 złotych). Największą zniżkę średnich cen wycieczek w ubiegłym tygodniu odnotowano w Turcji Egejskiej - o średnio 179 złotych oraz na wyspach Dżerba i Korfu - o 158 i 126 złotych. Najbardziej podniosły się średnie ceny wyjazdów na Fuerteventurę - o średnio 233 złote (przed tygodniem i dwoma był tam również duży wzrost cen) oraz do Hurghady i na Synaj - o 54 i 30 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 57 i spadły o 103 złote.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
Ostatni tydzień sierpnia przyniósł dla wylotów w dniach 28 września - 4 października 2020 przewagę spadków cen wycieczek na najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podroży. Najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów do Turcji o średnio 109 złotych, a w nieco mniejszym stopniu do Grecji - o 71 złotych. Praktycznie nie uległy zmianie średnie ceny imprez do Egiptu (spadek o średnio 3 złote), a jedynym kierunkiem na którym ceny wyjazdów się podniosły się trzeci raz z rzędu Wyspy Kanaryjskie - o 103 złote.
Warto zwrócić uwagę na dość niezwykłą sytuację, w której średnie ceny wycieczek do Egiptu przewyższają o ponad 330 zł ich średni poziom na kierunkach greckich oraz o ponad 550 złotych ceny wyjazdów do Turcji (sic!). Czynnikiem wpływu na taką sytuację jest od strony Egiptu bardzo silny kurs miejscowej waluty, co w połączeniu z wysoką inflacją powoduje duże koszty funkcjonowania tamtejszych hoteli, a to z kolei ma znaczący wpływ na ogólną cenę imprez turystycznych.
W Turcji inflacja utrzymuje się wprawdzie na jeszcze wyższym poziomie, ale za to turecka lira jest rekordowo słaba, co silnie sprzyja wysokiej konkurencyjności tego kierunku. Sytuację tę przedstawialiśmy już kilkakrotnie w naszych wcześniejszych materiałach, jak również na prezentacjach podczas dorocznych konferencji dotyczących kolejnych sezonów w turystyce wyjazdowej.
2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 247 złotych (poprzednio ceny były niższe o 149 i 103 złote). Przy takim samym wyprzedzeniu wobec daty wylotu roczna przecena dla wycieczek była w poprzednich miesiącach jednak nieco większa i wyniosła we wrześniu 283 złotych, a w sierpniu 317 złotych.
W minionym tygodniu, podobnie jak w poprzednim, największe roczne spadki cen wycieczek wystąpiły na greckich wyspach Kos i Rodos - o średnio 947 i 587 złotych, a znaczna była też zniżka rocznych cen na Cyprze - o 522 złote. Zdecydowanie największe roczne wzrosty średnich cen imprez turystycznych wystąpiły na Synaju i Fuerteventurze - o średnio 455 i 366 złotych, a niewielkie w Tunezji Kontynentalnej - o 12 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny były już poniżej poziomu sprzed roku.
Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek w ujęciu rocznym były wyższe o 184 i niższe o 150 złotych w relacji z rokiem poprzedzającym.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty trzeci z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści była w minionym tygodniu nadal bardzo wysoka.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,68 zł/litr wobec 2,63 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 36,1 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 33,6 procent, a przed dwoma o 33,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była jednak w ostatnim tygodniu, po raz pierwszy od czterech tygodni, słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych o około 1 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o ponad 0,3 procent, a przed dwoma tygodniami o około 0,4 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom. Zawierał się on tym razem w przybliżeniu w przedziale -110/-120 złotych, a zatem niewiele mniej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wynosił on -125/-135 złotych i dwoma tygodniami, gdy wynosił -120/-130 złotych.
Sytuację mogą jeszcze dodatkowo poprawić obserwowane ostatnio niskie ceny ropy, które utknęły w okolicach 40 dolarów za baryłkę (przed dwoma tygodniami było to około 46 dolarów za baryłkę), ale ta zniżka cen nie została jeszcze całkowicie zdyskontowana w cenach paliwa lotniczego.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
W minionym tygodniu jedynym kierunkiem o wyższych cenach wycieczek rok do roku w wylotem w pierwszym tygodniu października nadal był Egipt (vide uwagi w poprzedniej części materiału), który był droższy o średnio 118 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny były niższe niż w ubiegłym sezonie letnim, przy czym w najmniejszym stopniu staniały wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 97 złotych, większa była skala zniżek cen na kierunkach tureckich - o średnio 295 złotych, a jeszcze większa dla wyjazdów do Grecji - w tym wypadku o średnio 451 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i Majorkę - o 522 i 505 złotych. W mniejszej skali spadły ceny wyjazdów do Portugalii i na Maltę - o średnio 378 i 360 złotych, a w jeszcze znacznie mniejszej do Tunezji - o zaledwie 47 złotych. Nie odnotowano w okresie badania cen ofertowych w Maroku, być może z powodu silnego wzrostu liczby zachorowań w tym kraju.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu października) w zdecydowanie największym stopniu zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 411 złotych. W mniejszej skali drożały w tym ujęciu wycieczki na Wyspy Kanaryjskie i do Tunezji - o średnio o 213 i 173 złote, a na pozostałych kierunkach w okresie ostatnich dwóch lat ceny spadły. Niedużych zniżek doświadczyły kierunki tureckie - o średnio 19 złotych, a najbardziej w tym ujęciu obniżyły się ceny wycieczek do Grecji - o średnio 150 złotych.
Wśród mniej masowych kierunków największe dwuletnie spadki cen miały miejsce na Majorce i Malcie - o średnio 178 i 163 złote złotych, a nieco mniejsze w Portugalii - o 119 złotych. O symboliczną złotówkę spadły w okresie ostatnich dwóch lat średnie ceny imprez turystycznych na Cyprze.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz z rzędu w największym stopniu obniżyły się ceny w biurze TUI Poland - o średnio aż 890 złotych do czego dodatkowo przyczyniła się kolejna duża obniżka cen wycieczek w ostatnim tygodniu. Już tradycyjnie w tym sezonie letnim znacznie tańsze niż przed rokiem były też oferty w biurach Exim Tours oraz ETI - o około 570 i 515 złotych. Obniżki cen w mniejszej skali oferowały biura Prima Holiday, Coral Travel i Grecos - o około 245, 195 i 190 złotych oraz Itaka, Best Reisen i Rainbow - o około 85, 80 i 20 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 145 do 305 złotych.
W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem pod tym względem nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 21 ofert (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty też 25 ofert). Wyprzedziło ono biura Rainbow z liczbą 17 ofert (poprzednio 18 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Exim Tours z liczbą 16 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 16 ofert).
Spadek liczby najbardziej atrakcyjnych cenowo ofert wynika częściowo z wycofania się organizatorów z oferowania niektórych kierunków. W okresie badania dotyczy to zwłaszcza biura TUI Poland, w którym nie oferowano wówczas Wysp Kanaryjskich z wyjątkiem Teneryfy.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Rainbow - 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka i Grecos - po 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura Rainbow i Itaka - 6 i 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert proponowało biuro Coral Travel - 4 oferty, natomiast wycieczek do Bułgarii z terminami wyjazdu w pierwszym tygodniu października już nie oferowano.
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji i w Tunezji, a biuro Exim Tours w Turcji.
4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
Czterdzieste drugie zestawienie dla sezonu letniego 2020 kolejny raz obejmuje sytuację w zakresie cen wycieczek z wylotami w pierwszym tygodniu października. W składzie pierwszej piątki organizatorów zaszła tylko jedna zmiana w ramach której tabelę opuściło biuro Sun & Fun (spadek z pozycji 5 na 6 - już poza obrębem zestawienia), a weszło do niej biuro Nekera (awans z pozycji 11 na 4). Przyczyną takiego przesunięcia była potężna obniżka cen w tym biurze, która znacznie uatrakcyjniła jego poprzednie ceny ofertowe, które sytuowały dotychczas biuro Nekera na dość odległych pozycjach w zestawieniu.
Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Chcą ściągnąć młodych Niemców do
Starsze aktualności:
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Jakie nastroje ma pomorska branża
Sąd UE kwestionuje pomoc dla
Wyróżnienie dla Niemieckiej Centrali
Rekordowa sprzedaż biletów lotniczych w
Turcja chwali się wynikami za 2023
Port Lotniczy Gdańsk podsumował 2023
Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany
Wymóg uzyskania pisemnej zgody pasażera stanowi warunek zwrotu kosztów w formie bonu?
Nowe kierunki w Air France KLM
Goście zaczynają wracać do restauracji
Które kierunki najlepiej sprzedawały się w Best Reisen Group?
Dolny Śląsk rozpoczyna kampanię promocyjną
Silver tsunami zmieni także turystykę
Ryanair zapowiedział nowe, letnie połączenia z polskich lotnisk
Greckie władze wprowadzą nowe ograniczenia dla nieszczepionych
Ryanair, Google oraz eDreams informują o osiągnięciu porozumienia
TSUE: Kiedy nie przysługuje prawo do odstąpienia od zakupu biletów na wydarzenia?
Grecja z nowym planem dla turystyki
Wzrost dochodów z turystyki w Tunezji
Zaskakujący pomysł na przyciągnięcie turystów
Północna Izba Gospodarcza: Kolejny lockdown zdziesiątkuje przedsiębiorstwa
Ryanair otworzy nową bazę w Polsce