TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Spadają ceny prawie wszędzie

Średnie ceny spadają, a spadek jest szeroki - prawie wszystkie kierunki na zielono. Największe spadki na Cyprze, półwyspie Chalcydyckim i Sycylii.


Niniejsze zestawienie obejmuje trzydzieste dziewiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 29 czerwca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 22 czerwca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 30 czerwca 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 79 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły w Maroku (poprzednio ceny na tym kierunku najbardziej wzrosły) - o średnio 862 złote oraz w Kalabrii i Portugalii - o 416 i 289 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na Cyprze - o 250 złotych oraz na półwyspie Chalcydyckim i Sycylii - o 134 i 124 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły (przed rokiem) o 58 złotych i wzrosły (przed dwoma laty) o 25 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 spadły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Największe zniżki miały miejsce w Bułgarii i Turcji - o średnio 100 i 76 złotych, a bardziej umiarkowane na Wyspach Kanaryjskich oraz w Egipcie i Grecji - o 49, 28 i 13 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 418 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 389, 512, 457, 520 i 600 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w Maroku - o 1713 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce na półwyspie Chalcydyckim i Sardynii - o 1697 i 1158 złotych. Największy spadek cen odnotowano na Fuerteventurze - o 136 złotych, a niewielkie na Synaju i w Tunezji kontynentalnej - o średnio 40 i 7 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 826 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz siedemnasty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła (ponownie) 3,42 zł/litr wobec 5,87 zł/litr przed rokiem, co oznacza siedemnasty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 41,7 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 36,3 procent, a przed dwoma o 39,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nieco silniejsza - o około 6,2 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 5,4 procent, a przed przed dwoma o około 5,6 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz siedemnasty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania była w minionym tygodniu nadal historycznie rekordowa i zawierała się w przedziale -535/-545 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -440/-450 złotych, a przed dwoma tygodniami - 490/-500 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Turcji, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 547, 446 i 420 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 121 i 98 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku - o 1713 złotych, znacznie mniejsze na Malcie, w Portugalii, we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o średnio 832, 655, 600, 576 i 421 złotych. W jeszcze mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów na Cypr i do Albanii - o 245 i 130 złotych, a w niewielkim stopniu spadły ceny wyjazdów do Tunezji - o 4 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji - o 1325 złotych, w mniejszej skali drożały wyjazdy do Grecji, Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 1315, 1285 i 1232 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 787 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej, na Malcie i Majorce - o średnio 1454, 1368, 1351 i 1309 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Cyprze i w Portugalii - o 1083 i 936 złotych, a najmniejsze w Albanii i w Tunezji - o średnio 806 i 718 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 spadek cen odnotowano w biurach Prima Holiday i ETI - o około 140 i 70 złotych. Z kolei najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen i TUI Poland - o około 140 i 250 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 280 złotych (biuro Grecos) do ponad 850 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzydziestym ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 46 ofert (poprzednio 45 ofert, przed rokiem 46 a przed dwoma laty 38 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 39 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Itaka z liczbą 34 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 28, a przed dwoma laty 17 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Anex Travel i Join up - 5 i 4 oferty oraz Rainbow - 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - po 8 ofert i Rainbow - 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland oraz Itaka - 11 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 7 ofert oraz TUI Poland i Itaka - 3 i 2 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i Best Reisen - po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel poprawiło ją w Grecji, Tunezji i Turcji, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym dziewiątym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a zmianie uległa tylko kolejność zajmowanych pozycji. Z miejsca trzeciego na pierwsze awansowało biuro Join up zamieniając się pozycją z dotychczasowym liderem biurem Coral Travel, a miejsce wicelidera utrzymało biuro Grecos.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Exim Tours, Grecos i TUI Poland. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Join up (na miejsce lidera) oraz Best Reisen (na miejsce czwarte), a opuściły ją biura Exim Tours i Sun & Fun.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny sierpień 2023 wakacje ceny wyjazdów
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję