TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Niewielkie spadki cen wyjazdów

W tym tygodniu ceny wyjazdów w sierpniu średnio spadły niewiele, największe zwyżki zanotowano na półwyspie Chalcydyckim, Zakintos i na Teneryfie.


To zestawienie obejmuje trzydzieste drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 23 maja 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 16 maja, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 25 maja 2023 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 34 złote (w zeszłym tygodniu wzrosła o 13 złotych).
Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim - o 320 złotych, a nieco mniejsze na Zakintos i na Teneryfie - o średnio 236 i 190 złote. Największa zwyżka średnich cen wycieczek miała miejsce w Tunezji kontynentalnej - o średnio 132 złote, a nieznacznie mniejsze odnotowano na Fuerteventurze i w Maroku - o średnio 122 i 113 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 22 i wzrosły o 78 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.
W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5- 11 sierpnia 2024 spadły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków, za wyjątkiem Wysp Kanaryjskich gdzie wzrosły o 19 złotych. Największy spadek cen wycieczek wystąpił w Grecji - o 113 złotych, natomiast w mniejszym stopniu obniżyły się one w Turcji, Bułgarii i Egipcie - o średnio 60, 55 i 43 złote.
2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 39 złotych (poprzednio była wyższa o 6 złotych).
Zdecydowanie największą zniżkę cen wycieczek ponownie odnotowano w Kalabrii - o 775 złotych, a sporo mniejsze były spadki cen w Marsa Alam i na Synaju - o średnio 419 i 377 złotych. Zdecydowanie największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Sardynii - o 1184 złotych, a znacząco mniejsze miały miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i Sycylii - o 617 i 603 złote.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 520 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów łączna sytuacja kształtowała się w dalszym ciągu na korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, ale już w znacznie mniejszej skali niż w miesiącach wcześniejszych.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,52 zł/litr wobec 3,39 zł/litr, czyli była o 3,8 procent wyższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 6,5 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami była wyższa o 8,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych - tym razem o ponad 5,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 5,4 procent, a przed dwoma o 5,5 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz sześćdziesiąty drugi od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -145/-155 złotych, a zatem w stopniu nieco bardziej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -140/-150 oraz przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -130/-140 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.
Wśród wiodących kierunków roczny wzrost średnich cen wycieczek tym razem wystąpił na trzech z tych kierunków. W największym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 98 złotych, a w mniejszym stopniu Turcji i Grecji - o 32 i 10 złotych. Obniżyły się natomiast średnie ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu - o 53 i 369 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech, w Albanii oraz na Malcie i w Hiszpanii kontynentalnej - o 337, 253, 232 i 195 złotych. Łagodnie obniżyły się ceny wycieczek na Majorce i Cyprze - o 5 i 50 złotych, a bardziej znacząco w Maroku, Tunezji i Portugalii- o 171, 185 i 193 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek Turcji, Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o 625, 607 i 463 złote, w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o 285 złotych, natomiast obniżyły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Egiptu - o średnio 168 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Portugalii i we Włoszech - o 1157 i 1093 złote, mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej, na Majorce i w Maroku- o 951, 881 i 690 złotych, a jeszcze mniejsze miały miejsce na Malcie, w Albanii, na Cyprze i w Tunezji - o 540, 389, 257 i 16 złotych.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Rainbow, Sun & Fun i Neckera - o odpowiednio około 290, 150 i 75 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 40 złotych (biuro Itaka), aż do zwyżek o ponad 400 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzydziestym pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 54 ofert (poprzednio też 54 oferty, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 47 ofert).
Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 49 ofert (poprzednio 48 ofert, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 25 ofert, oraz Coral Travel z liczbą 47 ofert (poprzednio 45 ofert, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 23 oferty).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join UP i Rainbow - 6 i 4 oferty oraz TUI Poland i Coral Travel - po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 11 ofert oraz Rainbow i Grecos - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 9 ofert oraz Itaka i Rainbow - 4 i 3 oferty, a na tureckich biura TUI Poland - 5 ofert oraz Itaka i Coral Travel - 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Join UP i TUI Poland - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura Itaka i TUI Poland - po 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie i Turcji, biuro Itaka w Grecji,Turcji i Bułgarii, a biuro Coral Travel w Grecji.
4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W trzydziestym drugim w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiła jedna zmiana. Tabelę opuściło biuro Join Up, a weszło do niej biuro Rego-bis (na pozycję piątą). Miejsce etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i nadal z dużą przewagą nad rywalami zajmowało biuro Grecos, a kolejne zajęły biura Coral Travel oraz Itaka.


Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Join Up, Grecos i Anex. W tegorocznej tabeli w porównaniu z zeszłym sezonem w skład pierwszej piątki weszły biura Itaka (na miejsce trzecie) i Rego-bis (na miejsce piąte), a opuściły ją biura Join Up i Anex.


Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
"Liderzy Cen" z tego tygodnia na poszczególnych kierunkach
Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 3 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów sierpień wakacje koszty
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję