TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Ceny na jesień w górę

Ceny wyjazdów jesiennych rosną. Są miejsca gdzie wzrost cen przekracza 1000zł.


Niniejsze zestawienie obejmuje czterdzieste dziewiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia października, czyli od 2 do 8 października 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 7 września 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 31 sierpnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 8 września 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 października 2023, wzrosła o 69 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły w tureckim regionie Dalaman (poprzednio był tam największy wzrost cen) o średnio 385 złotych oraz na Sycylii i Fuerteventurze - o 383 i 233 złote. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na Gran Canarii i w Albanii - o 544 i 538 złotych oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 404 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 11 i 21 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej mapki.


W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2- 8 października 2023 wzrosły na trzech z wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków, czyli na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie i w Bułgarii - o średnio 136, 84 i 19 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły, w większym stopniu w Turcji - o 68 złotych, a w niewielkim w Grecji - o średnio 8 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 226 złotych.

Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w Portugalii - o średnio 1345 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce na półwyspie Chalcydyckim oraz na Malcie - o 945 i 912 złotych. Największy spadek cen odnotowano na Synaju - o średnio 183 złote, a nieco łagodniejsze w Tunezji kontynentalnej i Marsa Alam - o 169 i 164 złote.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 808 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz dwudziesty szósty od ponad dwóch lat była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,18 zł/litr wobec 5,17 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty szósty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 19,1 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 23,0 procent, a przed dwoma o 18,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nadal silniejsza niż przed rokiem, ale już w dużo mniejszym stopniu niż wcześniej - o około 3,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 7,2 procent, a przed przed dwoma o około 8,0 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty szósty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i nadal dość silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania była w minionym tygodniu nadal dość istotna i zawierała się w przedziale -365/-375 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -345/-355 złotych, a przed dwoma tygodniami - 345/-355 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej mapki.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich oraz w Grecji i Turcji - o 303, 232 i 131 złotych, znacząco mniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Bułgarii - o średnio 58 złotych, a bardzo wyraźnie obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu - o średnio 161 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii - o średnio 1345 złotych, mniejsze na Malcie, Cyprze, we Włoszech i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 912, 560, 405 i 291 złotych, a bardzo małe na Majorce - o 36 złotych. Staniały natomiast wycieczki do Tunezji - o średnio 60 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie, do Turcji, Egiptu i Grecji - o średnio 1086, 993, 961 i 931 złotych, a w wyraźnie najmniejszej skali zdrożały wycieczki do Bułgarii - o średnio 367 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii - 2377 złotych oraz na Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze i Majorce - o 1545, 1191, 1101 i 929 złotych. Najmniejsze były zwyżki we Włoszech i w Tunezji - o 601 i 525 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów we wrześniu 2023 spadek cen odnotowano jedynie w biurach ETI, Prima Holiday, Itaka i Sun & Fun - o około 1160 (sic!), 400, 90 i 40 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 230 złotych (biuro TUI Poland) do około 660 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w czterdziestym siódmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera na dobre zadomowił się już "etatowy" lider, czyli biuro TUI Poland z liczbą 53 ofert (poprzednio 55 ofert, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 30 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 41 ofert (poprzednio 38 oferty, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 15 ofert) oraz Itaka z liczbą 38 ofert (poprzednio 51 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 7 ofert).

Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą. Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 6 i 5 ofert oraz Join Up - 3 oferty. Na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 9 ofert oraz Exim Tours i Grecos - 7 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland oraz Itaka - 10 i 9 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Itaka - 3 oferty oraz Exim Tours, Best Reisen - po 2 oferty, a w Bułgarii biuro Exim Tours - 3 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Turcji, biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji, a biuro Itaka w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czterdziestym dziewiątym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 (a w pierwszym dla wyjazdów październikowych) skład pierwszej piątki biur podróży w tabeli uległ czterem zmianom, Do pierwszej piątki weszły biura Anex (z pozycji czternastej na drugą), Exim Tours (z pozycji dwunastej na trzecią), Coral Travel (z pozycji szóstej na czwartą) oraz Best Reisen (z pozycji ósmej na piątą). Na miejscu lidera biuro TUI Poland zastąpiło Grecos awansując nań z pozycji piątej.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Coral Travel, TUI Poland i Best Reisen. W tym sezonie do pierwszej piątki weszło biuro Anex (na miejsce drugie), a opuściło ją biuro Sun & Fun.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów jesień 2023 ceny imprez turystycznych październik
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję