TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny rosną, ale wolniej

Ceny imprez turystycznych wydają się stabilizować i wzrosty są podobne do odnotowywanych rok temu.


Obecne zestawienie obejmuje dwudzieste dziewiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 16 czerwca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 9 czerwca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 17 czerwca 2021 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 11 złotych. W poprzednim zestawieniu średnie ceny spadły o 24 złote, natomiast wcześniej wzrosły dziewięć razy z rzędu o 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.

W minionym tygodniu największe spadki średnich cen wycieczek ponownie odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 212 złotych, a w mniejszej skali na Zakintos oraz ponownie na Synaju - o średnio 156 i 109 złotych. Największy wzrost cen wystąpił w Maroku - o 393 złote, a wyraźnie mniejsze miały miejsce na Teneryfie i na Malcie - o średnio 140 i 111 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem zwyżkowały o 11 i 16 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 wzrosły na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Bułgarii - odpowiednio o 38, 37 i 12 złotych, a na pozostałych wiodących kierunkach turystycznych spadły. Ponownie największe zniżki średnich cen miały miejsce w Egipcie - o 48 złotych, a nieco mniejsze w Grecji - o 30 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 818 złotych, co jednocześnie oznacza po raz trzeci z rzędu zmniejszenie rocznej skali wzrostu cen w sezonie letnim 2022. Poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 861 złotych, a w poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 930, 1009, 876, 815, 736, 679, 692, 649, 635 i 435 złotych.

Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów na Synaj - o średnio 1317 złotych, natomiast mniejsze były wzrosty cen na Teneryfie i w Hurghadzie - o 1131 i 1108 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 62 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz siedemdziesiąty pierwszy z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,70 zł/litr wobec 2,56 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 122,7 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 113,4 procent, a przed dwoma o 105,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu ponownie słabsza niż miało to miejsce w tygodniu poprzednim. Tym razem skala osłabienia wyniosła nieco ponad 8,3 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 6,9 procent, a przed dwoma o około 6,0 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu coraz droższego paliwa i coraz słabszego złotego uległa kolejnemu zwiekszeniu. Tym razem zawierał się on w zdecydowanie najwyższym historycznie przedziale +660/+670 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +580/+590 złotych, a przed dwoma tygodniami było to +520/+530 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 1115 złotych, ale na drugie miejsce pod tym względem po raz pierwszy wyszła Turcja - o 934 złote wyprzedzając wielokrotnego dotychczasowego wicelidera, czyli Wyspy Kanaryjskie ze wzrostem cen o średnio 897 złotych. Dość wyraźnie mniejsza była natomiast skala zwyżek cen w Grecji i Bułgarii - o 737 i 703 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii Kontynentalnej i na Cyprze - o 866 i 827 złotych oraz we Włoszech, Tunezji i na Majorce - o 737, 719 i 705 złotych. Nieco mniejsze zwyżki wystąpiły w Portugalii i Albanii - o 669 i 580 złotych, a kierunkiem gdzie kolejny raz odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on 250 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1129 złotych. Na kolejnym miejscu z wzrostem cen o 955 złotych znalazła się tym razem Turcja, natomiast mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Bułgarii i Grecji - o 824 i 790 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków wyraźnie największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Hiszpanii kontynentalnej - o 1095 złotych oraz w Albanii i na Cyprze - o 990 i 944 złote. Nieco mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Tunezji i na Majorkę - o średnio 879 i 816 złotych, a jeszcze mniejsze do Włoch - o 715 złotych. Kierunkiem gdzie tradycyjnie ceny wycieczek w tym ujęciu zmieniły się w najmniejszym stopniu była Malta, na której dwuletni wzrost cen wyniósł 139 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Itaka i TUI Poland - o około 690 i 760 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 780 złotych (biuro Grecos) do prawie 1150 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 47 ofert (poprzednio też 47 ofert, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 29 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 8 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - po 6 ofert, zaś na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Exim Tours - po 7 ofert oraz biura Itaka i Rainbow - 6 i 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i TUI Polnd - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji, Turcji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Egipcie, w Grecji, w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow na Wyspach Kanaryjskich.

4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym dziewiątym zestawieniu dla sezonu lato 2022 skład organizatorów w tabeli uległ tylko jednej zmianie, gdyż opuściło biuro Best Reisen (z pozycji piątej na siódmą), a na jego miejsce weszło biuro Itaka (z pozycji szóstej), w którym średnie ceny ofertowe uległy umiarkowanej obniżce. Liderem i wiceliderem zestawienia pozostały biura Coral Travel i Exim Tours, co stanowi o tyle nietypową sytuację, gdyż biura te regularnie zamieniały się w ostatnich tygodniach miejscami, a przyczynami takiej sytuacji były różnice w zmianach średnich cen oferowanych przez te biura.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, wobec którego w skład obecnej pierwszej piątki organizatorów weszło biuro Itaka (z pozycji ósmej na piątą), a dokładnie odwrotny ruch w tabeli odnotowało biuro Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez turystycznych wakacje 2022
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję