TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny wakacji stabilne

Ceny wakacji na sierpień 2024 są stabilne, tanieje Sardynia i Sycylia, a drożeje Maroko i Półwysep Chalcydycki.


Niniejsze zestawienie obejmuje dziesiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 14 grudnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 7 grudnia, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 15 grudnia 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 7 złotych. Największa zniżka średnich cen wystąpiła na Sardynii i Sycylii - o 385 i 358 złotych, a już istotnie mniejsza na Krecie - o 125 złotych. Największe zwyżki cen w ostatnim tygodniu notowano w Maroku - o 301 złotych, a mniejsze na Półwyspie Chalcydyckim (poprzednio był tam największy spadek cen) i na wyspie Kos - o średnio 110 i 56 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 15 i 18 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 wzrosły na dwóch z wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Zwyżki miały miejsce w Turcji i Egipcie - o 13 i 5 złotych, natomiast spadły średnie ceny wyjazdów do Bułgarii, na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 36, 30 i 2 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 25 złotych.

Największą zwyżkę cen wycieczek kolejny raz z rzędu odnotowano na Sardynii - o 724 złote, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Sycylii i w Kalabrii - o średnio 645 i 492 złotych. Największe zniżki cen wyjazdów wystąpiły na Synaju - o 698 złotych oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i w Marsa Alam - o średnio 375 i 355 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 991 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty z rzędu od ponad dwóch lat była bardziej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,61 zł/litr wobec 5,03 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 28,2 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 14,7 procent, a przed dwoma o 15,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o ponad 8,8 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o około 8,4 procent, a przed dwoma o około 8,2 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz czterdziesty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -455/-465 złotych, a zatem zdecydowanie bardziej korzystnym niż przed tygodniem i dwoma tygodniami, gdy wyniósł po -335/-345 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych). Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 164 i 32 złote, natomiast ich spadki miały miejsce w Egipcie i Bułgarii - o średnio 437 i 173 złote oraz zupełnie nieznaczny w Turcji - o 3 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech - o średnio 615 złotych, mniejsze na Malcie, w Albanii, na Majorce i w Maroku - o 174, 170, 140 i 48 złotych, a spadły ceny wyjazdów do Tunezji, na Cypr, do Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 141, 243, 267 i 274 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie oraz do Grecji i Turcji - o 1254, 1035 i 998 złotych, zaś w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Bułgarii - o średnio 650 i 507 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano we Włoszech, na Majorce, w Maroku i w Portugalii - o 1818, 1288, 1222 i 1148 złotych, a najmniejsze miały miejsce na Malcie, w Albanii, Hiszpanii kontynentalnej, w Tunezji i na Cyprze - o średnio 838, 762, 672, 548 i 542 złote.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Nekera, Sun & Fun i Oasis - o odpowiednio około 420, 240, 190 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 160 złotych (biura Rainbow i Coral Travel), zaś w pozostałych ceny rosły w granicach do około 310 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio też 49 ofert, przed rokiem 51, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 39 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Itaka z liczbą 36 ofert (poprzednio 35 ofert, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 15 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - po 7 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i Itaka - po 8 ofert oraz Grecos i TUI Poland - po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 5 ofert oraz Itaka i TUI Poland - 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland - 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Tunezji i Bułgarii, biuro Coral Travel wzmocniło ją w Egipcie, Grecji i Tunezji, a biuro Itaka utrzymało w Turcji.

Poniżej przedstawiamy zestawienie dla zobrazowania skali teoretycznie możliwych oszczędności w cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 nabywanych obecnie - w porównaniu z możliwymi cenami z okresu na 3-4 tygodnie przed wylotem (okres last minute), czyli na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca 2024, gdyby osiągnęły one poziom w tym okresie taki jak w roku 2023, a dość prawdopodobne, że będą one wyższe...

Obecnie ceny są niższe o 434 złote średnio od cen last minute z sierpnia 2023, ale zwraca też uwagę duży rozrzut skali możliwych oszczędności. Najbardziej stabilnie może wypaść progresja cen na popularnym całorocznym kierunku budżetowym jakim jest Egipt, czy w mniejszym stopniu Tunezja, a największe zmiany mogą następować na mniej popularnych i często sezonowych kierunkach premiowych.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dziesiątym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiły dwie zmiany. Tabelę opuściły biura Anex i Join Up, a weszły do niej biura Onholidays (z miejsca dziewiątego na trzecie) i Coral Travel ( z miejsca dziesiątego na czwarte). Na miejscu lidera tabeli w dalszym ciągu pozostawało biuro Grecos.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym w dalszym ciągu przodowały wówczas biura TUI Poland, Grecos i Coral Travel. Do tegorocznej tabeli weszło biuro Onholidays (na pozycję trzecią), a opuściło ją biuro Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).

Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli na greckich i tureckich kierunkach wakacyjnych:

Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wakacji sierpień 2024
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję